Muscari - miniaturowe hiacynty


Hiacynt myszy, cebula żmii ... ponieważ nie nazywają tego małą rośliną wczesną wiosną.
Nazwa naukowa to Muscari. Bardzo przypominają miniaturowe hiacynty. Jest to niewielka bulwiasta roślina wieloletnia z rodziny liliowatych. Znanych jest około 60 gatunków, ale tylko dwa są najczęstsze: jajowaty i racemose.
Muscari to grozdavidny. Roślina ma wysokość do 20 cm Kwiaty są małe, o kształcie beczułki, przechwycone z gardła, o małych zębach, zebrane w gęsty kwiatostan. Górne kwiaty są jaskrawoniebieskie, dolne są niebiesko-fioletowe. Kwitnie w maju.
Muscari jest cystiform , roślina jest nieco wyższa niż poprzedni gatunek. Kwiaty mają mniej wydłużony kształt. Kolor górnych kwiatów w kwiatostanie jest ciemnofioletowy, dolne są prawie czarne. Muscari dobrze rosną w każdej glebie ogrodowej, zarówno na słońcu, jak iw cieniu. Nadaje się do alpejskich zjeżdżalni, mixborders, tworząc plamy na trawniku, a także do sadzenia pod drzewami i krzewami. Szczególna ostrożność nie jest wymagana. W okresie wegetacji gleba powinna zostać poluzowana i odchwaszczona, zmielona humusem, a wiosną, aby uzyskać pełny nawóz mineralny.
Sadzenie cebulek może odbywać się od sierpnia do października, zgodnie ze schematem 10x10 cm, do głębokości 7-8 cm, po posadzeniu, ziemia musi być ściółkowana. Muscari hoduje cebulki, dzieci i nasiona. Żarówki, dzieciaki, gdy wychowuje się je w ciągu roku, można sadzić w ogrodzie kwiatowym. Nasiona wysiewa się na grzbiecie tuż po zbiorach. Sadzonki kwitną w trzecim roku. W jednym miejscu bez przeszczepu rosną 4-5 lat. Żarówki powinny zostać wykopane, gdy więdną liście. Są suszone i przechowywane przed posadzeniem w temperaturze + 15-18 ° C.