Monarda - Trzy w jednym


Nie można przejść przez tę roślinę, kształt jej kwiatostanu jest tak niezwykły.
Jak tego po prostu nie nazywają - i bergamotką, i amerykańskim balsamem cytrynowym i miętą cytrynową.
W rzeczywistości ten monard jest godnym przedstawicielem naszej kolekcji dla leniwych.

Monarda jest nie tylko rośliną bardzo ozdobną, ale także pikantną i aromatyczną. Zarówno kwiaty, jak i liście dodawane są do herbaty jako dodatek smakowy, a także w różnych potrawach, których smak dzięki tej przyprawce staje się pikantny.
Jeśli chcesz przygotować Monarda, zbieraj jego kwiaty i liście podczas kwitnienia, susz je i przechowuj bez mielenia. Dodawany jest do warzyw, zmieszanych z oregano, bazylią i liściem laurowym. Do łowienia - z koprem, estragonem, miętą. Do dżemu, kisiel, kompot - z melisą, skórką pomarańczową, cynamonem, goździkami. Do marynowanych pomidorów - z anyżkiem, selerem, pietruszką.
Jeśli zdecydujesz (i na pewno to zrobisz), osiądziesz w ogrodzie, znajdź ją w słońcu lub w półcieniu, ale tylko chroniąc przed wiatrem, w przeciwnym razie gałęzie mogą się skręcić. Jest mało wymagająca dla gleby, ale jest ciężka, kwaśna i nadmiernie nasycona. Jestem pewien, że Monard zakorzenią się w każdym ogrodzie, jeśli uznasz ją za odpowiednie miejsce. Na mojej stronie gleba typowa dla regionu moskiewskiego jest gliniasta z niewielką ilością próchnicy. Nie przeszkadza to czterem odmianom Monardy, aby czuć się swobodnie w otoczeniu floksów, astrantii, astilbe, krwawnika pospolitego, rudbekii, geyher, buzulnik. Jasne bordowo-czerwone kwiatostany monarda świetnie wyglądają obok astilby tego samego koloru, krwawnika i floksa. Ponadto jego odmiany są dobrze połączone ze sobą, na przykład, blady liliowy z jaśniejszym różem i bielą.
Czas kwitnienia tego byliny zachwyca jego trwaniem. Jednak w niektórych odmianach różnią się one. Najpierw kwitną bordowo-czerwone, potem białe, a po kilku dniach łączą je purpurowe i różowe odmiany.
Nie ma prawie potrzeby dbania o monarda, nie zapomnij go po prostu podlać, w przeciwnym razie może zachorować na mączniaka prawdziwego. I nie przesadzaj z nawozami - ich nadmiar powoduje tę samą chorobę. Zimowe schronienie nie jest wymagane. Pędy naziemne i tak giną, więc można je odciąć jesienią, jeśli nie pójdziesz do domku zimą. Ale pamiętaj, że Monard jest niezwykle dekoracyjny w dekoracji śniegu.
Raz na 4-5 lat można go podzielić, a nadwyżkę dać sąsiadom. Będą ci tylko dziękować. Zrób to lepiej na wiosnę, przed początkiem wzrostu pędów.
Nasza bohaterka ma inną niezwykłą cechę - jest niezwykle dobra i trwała w krojeniu. Jeśli umieścisz go w wodzie, pozostaje świeży przez 20 dni lub nawet dłużej.
Ale to nie wszystko - piękna broda miodowa. Zostało to docenione przez wielu mieszkańców ogrodu - pszczoły, motyle i ptaki szczęśliwie dziobią nasiona, znajdując między nimi szkodliwe owady.