Mirabilis - radość dla początkujących


Ta roślina jest rzadka, może nie nazwiesz. Wielu ogrodników zna to od dawna. Ale z jakiegoś powodu w ogrodach występuje nieczęsto. I na próżno.


Mirabilis bardzo mnie lubi, ponieważ nie wymaga żadnej kłopotliwej opieki i rośnie jak krzak, który ma prawie metr wysokości. Takie jasnozielone "krzewy" są dobre zarówno w pojedynczych nasadzeniach, jak iw grupach, są w stanie ozdobić każdy ogród kwiatowy. Jeśli to konieczne, można ustawić zielone ogrodzenie ekranu. Najważniejsze jest to, że przez cały sezon wegetacyjny roślina jest bardzo schludna, nie wymaga niczego, co można wyciąć, wyciągnąć, związać.
Hodowcy kwiatów często nazywają ten kwiat Dawn lub Night Beauty i uważają go za pierwotnie rosyjski, czasem nawet za staroświecki. Prawdziwe imię nocnej piękności to Mirabilis, co oznacza "zadziwiające" po łacinie. Co jest zaskakujące w tej roślinie? W jej kwiatach nie ma spektakularnych egzotyków. Być może zaskakujące jest to, że pojedyncze lejkowate kwiaty kwitną późnym popołudniem iw tym czasie wydzielają przyjemny, delikatny aromat. Rano znów się zamykają. Kilka lat temu Mirabilis spotkała się jedynie z kwiatami o czerwonych, purpurowych, różowych i fioletowych odcieniach. Teraz paleta kolorów jest bardziej zróżnicowana. Istnieją odmiany o kwiatach białych, żółtych, a nawet dwukolorowych. Były odmiany form karłowatych o wysokości zaledwie około 40 cm, ale jeszcze ich nie spotkałem.
Mirabilis jest gościem z Ameryki. To tam uprawia się wszystkie 60 gatunków tego rodzaju, aw naszych ogrodach występuje tylko jeden gatunek - Mirabilis Yalapa. W naturze ta roślina jest wieloletnia, ale nie wytrzymuje naszych zim - korzenie zamarzają. Dlatego Mirabilis jest uprawiany jako roczny, co nie jest wielkim problemem. Daje dużo nasion, które zwykle są dobrze dojrzałe i pozostają żywe przez trzy lata. Nasiona są dość gęste, duże, owalne, prawie czarne, pokryte twardą, pomarszczoną skorupą. Mają jedną cechę: bez zniszczenia twardej skorupy nasion, nie wszystkie z nich rosną.
Piękno nocy lepiej rośnie przez sadzonki, zaleca się siać nasiona w kwietniu w filiżankach. Siać w środku - koniec kwietnia w wylęgarni w otwartym terenie pod agryną i schronieniem filmowym wraz z nasionami innych much. W takiej szklarni jest bardzo ciepło w ciągu dnia, dlatego też nasiona Mirabilis, nawet w nienaruszonej skorupie, dobrze kiełkują. Wraz z początkiem zrównoważonego ciepła sadzonki są sadzone w otwartym terenie, zwykle w odległości 40-50 cm między roślinami. Mirabilis kocha ciepło, słońce, żyzną ziemię.
Jeśli nie masz możliwości pojawienia się w swoim letnim domku codziennie do wody i opieki nad kwiatami, to Mirabilis jest dla Ciebie. Ponieważ roślina ta jest raczej odporna na suszę, podobnie jak wielu innych "Amerykanów" w naszych ogrodach. Night Beauty kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni. Jesienią korzenie bulwiaste można odkopać i przechowywać podobnie jak bulwy dalii.
Przypominają mi się słowa małej strony z bajki: "Nie jestem magikiem, tylko się uczę." Moim zdaniem Mirabilis jest idealny dla początkujących hodowców kwiatów, którzy wciąż uczą się podstaw upraw kwiatowych, nie zawiedzie ich.