Medunitsa ze srebrem


Lunaria to starożytna roślina. Obecnie jest dość powszechny i jest typowym mieszkańcem lasu, który jednak może stać się prawdziwą ozdobą zacienionych ogrodów.

Medunica znana jest ze swoich leczniczych właściwości, była również uprawiana w ogrodach klasztornych. Obecnie stosowany w homeopatii w leczeniu chorób płuc.
Rosyjska nazwa "Medunitsa" jest najprawdopodobniej spowodowana faktem, że kwiaty tej rośliny są bardzo bogate w nektar, aw kwietniu nad nimi zawisają trzmiele i motyle.
W rodzaju Lungfish występuje ponad 14 gatunków, pochodzących z Europy i Azji. Wraz z rodzajem naturalnej flory, która jest nadal popularna dzisiaj, nowa hodowla jest uprawiana w ogrodach kwiatowych, bardzo zróżnicowanych pod względem kształtu i koloru. Nowoczesne miodunka słusznie można nazwać nie tylko pięknym kwitnieniem цвет, ale także dekoracyjnymi roślinami liściastymi.
Wszystkie medunity są bylinami kłączowymi. Są odporne na cień, umiarkowanie wilgotne i ciepłe, potrzebują luźnych gleb leśnych. I tylko jeden gatunek, cukrowa meduza, może rosnąć w słonecznych rejonach, nawiasem mówiąc, najpowszechniejszy i, moim zdaniem, najpiękniejszy. Charakteryzuje się dużymi ciemnozielonymi liśćmi ze srebrnymi plamami. Gęsty krzew, do 25 cm średnicy. Kwitnie wcześnie, od końca kwietnia. Kwiaty są najpierw różowe, potem fioletowe. Rośnie na glebach raczej ubogich, na glebach bogatych - może być dotknięta przez choroby grzybowe. Jest ozdobna przez cały sezon, świetnie wygląda w granicach i skalniakach. Łatwo rozmnażane przez dzielenie krzaka, inna długowieczność. Gatunek ten ma największą liczbę odmian.
Jeśli chcesz, możesz poderwać grzyby i inne gatunki, które różnią się wyglądem i czasem kwitnienia. Wspólną zaletą tych pięknych roślin jest bezpretensjonalność, odporność na warunki panujące w centralnej Rosji i dekoracyjne przez cały sezon.