Kuril herbata, pięciornik, pyatiloistochnik


Wspaniała korona, liczne kwiaty koloru żółtego, białego lub różowego, jak magnes z daleka przyciągają do siebie podziwiające spojrzenia.
Szybki wzrost dzięki łatwej pielęgnacji sprawia, że krzew ten jest nieodzownym elementem dekoracyjnym ogrodu, który nie wymaga nadmiernej uwagi właściciela.


Jest jeden wzór: im więcej światła słonecznego dostaje, tym więcej kwitnie. W cieniu rozkwit Potentilli jest znacznie słabszy i może nawet całkowicie ustać. Więc jeśli Twoim zadaniem jest ozdobić ogród krzewami pokrytymi złotymi kwiatami, posadź je w słonecznym miejscu lub przynajmniej w półcieniu.
Do gleby rośliny pięciolistnej nie jest zbyt wymagająca, o ile jest luźna i uprawiana. Jeśli chodzi o czas sadzenia, ta wiosna jest odpowiednia zarówno dla krzewów, jak i jesieni. A jeśli kupisz młode drzewko z herbatą kurilską z zamkniętym systemem korzeniowym, możesz go sadzić w dogodnym dla ciebie momencie. Przygotuj zagłębienie o głębokości 60-70 cm do sadzenia, połóż niewielki kopiec mieszaniny ziemi liści, próchnicy i piasku na wierzchu warstwy drenażu małych kamieni lub zepsutej cegły, a następnie umieść na niej korzenie siewki lub grudę ziemi i napełnij ją tą samą mieszanką górną dodatek pełnego nawozu mineralnego (100-150 g / m2). Następnie należy podlać roślinę tak, aby namoczyć cały gliniany pokój, zalewając 2-3 wiadra wody. W celu utrzymania wilgotności gleby tak długo, jak to możliwe, możliwe jest ściółkowanie kręgu pnia za pomocą próchnicy.
Herbatka Kuril to roślina, która kocha wodę. W upalne, suche lato może nawet umrzeć z braku wilgoci.
Nie mniej wdzięczna herbata Kuryl odpowiada na suplementy. Wczesną wiosną pod krzewem zastosowano pełny nawóz mineralny. I na początku kwitnienia zaspokajają one ostrą potrzebę roślin na fosfor i potas.
Wiosną, w kwietniu, trzeba pokroić srebrną. Celem rocznego przycinania jest zapobieganie zgrubieniu korony. Aby to zrobić, wyciąć stare gałęzie, a także usunąć zamrożone, słabe i rosnące pędy koronę wewnątrz. Raz na 4-5 lat, gdy krzewy rosną zbyt duże i ich kwitnienie staje się mniej obfite, uciekają się do przycinania przeciw starzeniu. Gałęzie krzewu są skracane o 8-10 cm, a następnie roślina zasilana jest zawiesiną lub pełnym nawozem mineralnym. Herbatę kurylską łatwo rozmnaża się przez zielone sadzonki, które zwykle są odcinane w czerwcu - w pierwszej połowie lipca. Z codziennym podlewaniem są one łatwo zakorzenione pod osłoną spunbond i zyskują wzrost, osiągając wysokość 30-35 cm na jesieni.Także reprodukcja jest również praktykowana przez przyssawki korzeniowe, nawarstwianie, a nawet dzielenie buszu.
Krzewy Potentilla w haftowanej złotymi strojami są dobre w każdym jasnym kąciku ogrodu. Ze względu na niski wzrost, idealnie nadają się do alpejskich wzgórz, gdzie srebrzyste liście będą w harmonii z kolorem głazów, a słoneczne żółte kwiaty łączą się w zakresie z większością kwiatów roślin okrywowych: stonecrop, tymianek, alissum. Wykończone w kształcie półkuli - dar niebios dla ogrodu w stylu japońskim. To prawda, ta forma musi być stale utrzymywana. Żywopłot uzyskuje się, choć niski, ale gęsty i bardzo piękny przez całe lato.
Pojedynczo lub w grupie, herbata Kuril jest dobra zarówno na trawniku, jak iw mixborderie, gdzie wygląda korzystnie obok niskich jałowców, cisów i tuje.
Mówiąc krótko, sadząc wiosną niewielki krzew herbaty kurylskiej, przez całe lato i jesień podziwiasz jej delikatne kwiaty, a zimą możesz pić z liści wonną tonizującą herbatę, jeśli zbierzesz je i wysuszysz na początku lata.