Deppeia


Nazwa "Kislitza" jest dobrze znana wielu ogrodnikom. Ten rodzaj botaniczny obejmuje około 160 gatunków, a niektóre z nich występują w chałupach letnich jako chwasty. W rodzinie kislich jest wiele cennych roślin. Niektóre gatunki tworzą bulwy używane do żywności, podczas gdy inne mają jaskrawo zabarwione liście i kwiaty. Opowiem ci o jednej formie - kwaśnej twarzy Deppay.
Deppay's Oxygen to bulwiasta wieloletnia roślina bez pnia. Uprawiam go na 2 lata i wydaje mi się, że zasługuje on na uwagę kwiaciarni. Ma duże trójpłatkowe liście z karmazynową plamą w środku i jasnoróżowe kwiaty, zebrane w kwiatostany. Kislitsy kwitnie obficie i długo, w naszych warunkach - od kwietnia do mrozów (listopad-grudzień).
Pod ziemią, Kislitzia Deppay tworzy białe jadalne bulwy, w kształcie i wielkości przypominającej marchew. Na wierzchu bulw w dużych ilościach powstają małe cebulki, podobne do dzieci tulipanów i służące do hodowli. Kwiaty tego Kislitsy są sterylne i nie dają nasion. W naszych warunkach cebulki muszą być sadzone w marcu-kwietniu, można bezpośrednio w ziemię, można i sadzonki.
Powinien być umieszczony wzdłuż torów lub wzdłuż krawędzi klombów w odległości 10-15 cm od siebie. Bulwy kiełkują długo - około miesiąca, a w tym czasie konieczne jest utrzymanie dobrej wilgotności gleby. Optymalna temperatura dla wzrostu i rozwoju rośliny wynosi + 20-25 ° C, a zatem w miejscach o gorącym klimacie rumpel Deppay najlepiej uprawiać w półcieniu. W temperaturze + 30 ° C i więcej liście rośliny składają się wzdłuż nerwu i opadają, kwitnienie słabnie. Jeśli takiej temperaturze towarzyszy susza, wzrost zatrzymuje się całkowicie, ale rośliny nie umierają i czekają na pojawienie się korzystniejszych warunków, po których szybko ożywają.
Po zamarznięciu anteny część roślin obumiera, zaleca się wykopać bulwy z bulw, nawet jeśli nie ma niebezpieczeństwa zamarznięcia gleby w zimie. Faktem jest, że każda roślina jest w stanie wyprodukować do 50 cebulek jesienią, a jeśli zostaną one na miejscu, w przyszłym roku każdy z nich będzie kiełkował i z tego powodu nastąpi silne zgrubienie.
Zimą żarówki są przechowywane w wilgotnym środowisku o niskiej temperaturze dodatniej (+ 2-4 ° C). W tych warunkach są dobrze utrzymane. Bulwy są źle przechowywane i powinny zostać wykorzystane wkrótce po wykopaniu. Muszę powiedzieć, że nie podobał mi się ich smak, zarówno w postaci gotowanej, jak i smażonej, dlatego też uprawiam rumpel Deppeya jako ozdobną roślinę.