Kandyk - wiosenne słońce


Nie ma prawie ogrodu, w którym tulipany i żonkile nie rosłyby. Ale oprócz tych znanych wiosennych kwiatów jest wiele innych rzadkich bulwiastych roślin, które mogą urozmaicić majowy ogród kwiatowy.

Chciałbym polecić miłośnikom rarytasów i nowości pierwszej klasy kwitnącej rośliny - eritronium (kandyk). Ta bulwiasta bylina służy do projektowania kamienistych wzgórz, trawników kwitnących. W naturze jej kwiaty są liliowo-różowe, rzadziej - białe. Odmiana Pagoda ma jasnożółty kolor, który jest niezwykły dla gatunku. Soczyste zielone liście eliptyczne są ozdobione czerwonobrązowymi plamami i tworzą efekt dekoracyjny przed kwitnieniem. Każdy szypułek ma kilka wdzięcznych kwiatów o kształcie mętnym, które w przedziale wyglądają jak półprzezroczysta żółta chmura nad rozetami liści. Po kwitnieniu liście stopniowo zanikają, a gniazdo można przekopać w celu podziału. Możliwe jest podzielenie na 2-3 lata, ponieważ jego mnożnik jest niski.
Żarówki przechowuje się do jesieni w suchym miejscu w szopie, w opakowaniu papierowym, po wyschnięciu 1-2 tygodni w cieniu. Są sadzone w taki sam sposób jak tulipany pod koniec września. Miejsce wybrane z lekkim cieniowaniem. Gleba jest bardziej odpowiednim światłem. Podobnie jak w przypadku wszystkich bulwiastych, pożądane jest ściółkowanie.
Kandyk będzie wyglądał spektakularnie pod krzewami (Chubushnik, liliowy, spirea, hortensja) lub pod rzadkimi koronami drzew. Pagoda Kandyk - przyzwoity kwiat w kolekcji rzadkich roślin.