Jak wyhodować majestatyczne mieczyki


Dumne piękno mieczyk błyszczy w prawie każdym ogrodzie. Hodowcy kwiatów cenią je za jasne, duże kwiaty, długie kwitnienie i dobre przycinanie.


Gladioli rosną ponad 20 lat i upewniają się, że dobry materiał do sadzenia jest kluczem do sukcesu. Najlepszy materiał do sadzenia jest uważany za korma o średnicy 3 cm, wyhodowany od dzieci. Z nich rozwijają się potężne rośliny z dużymi kwiatami. Hodowlę takich kłączów uprawiam w ciągu jednego lata od dzieci o średnicy zaledwie 6-10 mm.

Niemowlęta potrzebują przedszkola

Czyścimy mieczyk dziecka z muszli, dezynfekujemy przez 1,5-2 godziny w różowym roztworze nadmanganianu potasu. Po przetworzeniu sadzę je na wcześniej przygotowanym podłożu nawozowym do folii, w zagłębieniach 4-6 cm głębokości, odległość między rowkami wynosi 20 cm, a pomiędzy dziećmi - 10 cm, napełniaję ziemią i nawadniam roztworem nawozu mineralnego z pierwiastkami śladowymi. W schemacie 20x10 cm, 48 dzieci zostaje umieszczonych na jednym metrze kwadratowym. Pielęgnacja roślin jest normalna: obfite podlewanie po 4-5 dniach, poluzowanie gleby, podawanie co 10 dni z pełnym nawozem. W sierpniu i pierwszej połowie września żywię się wyłącznie nawozem fosforowo-potasowym. Pojawiają się łodygi kwiatów. Utworzone bulwy są zbierane pod koniec września lub na początku października.

Corms - słońce i dobre jedzenie

Do sadzenia mieczyków wybierz słoneczny teren na zewnątrz. Ziemia jest odpowiednia dla każdego, ale lepiej, jeśli jest słabo kwaśna. Korzenie mieczyk wnikają głęboko w glebę, a tym samym wykopują teren na bagnecie z łopatą. Równocześnie z kopaniem dodaję nawozy mineralne, na przykład nitrofor - 30 g na 1 m2.
Na trzy do czterech tygodni przed posadzeniem kłącza, który wypuszczam z łuski i starych korzeni, i tuż przed sadzeniem, najpierw maczam w roztworze chlorofosu (20 g na 10 l wody), następnie w nadmanganianu potasu (4 g na 10 l wody). Czas trwania każdej operacji wynosi 20-30 minut. Roślinę rozgrzewam do +8 ... + 10 ° C gleby do głębokości 9-10 cm Na glebach ciężkich głębokość sadzenia może być mniejsza, na jasnych - więcej, a żeby się nie pomylić, najlepiej jest sadzić żarówkę na głębokość równą trzem średnicom . Odległość między cebulkami - im więcej, tym lepiej, ale nie mniej niż 20 cm, w ciągu około piętnastu dni pojawiają się pędy. Od tego momentu wymagane jest systematyczne pielenie i obumieranie gleby w pobliżu roślin. Równie ważne jest regularne podlewanie.
Od czerwca zaczynam karmić małe dawki nawozów. A kiedy szypułka opuści i podczas kwitnienia, zapłodniam ją nitrofoską (30 g na 10 l).
Od początku września przestań karmić. Nawozy mineralne mogą być stosowane w postaci suchej, ale w cieczy są bardziej skuteczne. Zaczynam wykopywać cebulki w drugiej połowie września. Natychmiast po wykopaniu myję cebulę i kładę na ławce. Po wysuszeniu zanurz w 20-30 minut w roztworze chlorofosu (20 g na 10 litrów), aby zniszczyć szkodniki, głównie przylżeńce, a następnie przez 40-60 minut - w roztworze nadmanganianu potasu (10 g na 10 l wody). Całodniowe suche, wiszące torby z paskami, a następnie 2-3 tygodnie na poddaszu domu, gdzie temperatura powietrza wynosi +25 ... + 30 ° C.
Do listopada trzymam cebulę w pokoju, a potem wkładam je do pudeł i umieszczam w piwnicy, gdzie temperatura utrzymuje się na +3 ... + 8 ° C, a wilgotność około 60%.