Jak zaktualizować byliny


Każda roślina wieloletnia ma swoją określoną długość życia, a aby ją nie umrzeć, należy ją podzielić na części w czasie, usuwając najstarsze. Zrozum, kiedy nadszedł czas, aby odmłodzić podział, to jest łatwe - sama roślina powie: kwiaty i inne jego części, zmniejszy się rozmiar, kwitnienie stanie się słabe i nieskuteczne.
Najłatwiej jest dzielić i przesadzać rośliny na początku ich wzrostu, kiedy po raz pierwszy się obudzą. Ale okres odpoczynku w roślinach to nie tylko zima: dla niektórych obserwowany jest w środku lata, po wczesnym kwitnieniu. W tym przypadku, pod koniec kwitnienia, liście wysychają i opadają, a nowy wzrost zaczyna się za około trzy tygodnie. Są to znane nam byliny: orientalny mak, górskie chabry i Fisher, niektóre dzwony, doronicum. Na początku kwitnienia i w pobliżu delphinium liście podstawowe obumierają, a pod koniec młode rosną. Za pomocą tego można rozpocząć kopanie i dzielenie krzaków. Chociaż wiosna jest idealnym czasem do dzielenia i przesadzania, dla niektórych bylin ten okres rozciąga się na cały ciepły sezon, do końca sierpnia. Późniejsze nasadzenia są niepożądane, ponieważ roślina potrzebuje miesiąca, aby przywrócić system korzeniowy i zakorzenić się.
Szybko rosnące byliny powinny być dzielone częściej, na przykład, jesień gelenium jest podzielona na 3 rok, a delenki powinny być bardzo małe - 3-4 pąki. Następnie, po posadzeniu, żel zaczyna szybko rosnąć, osiągając maksymalne rozmiary i produkuje obfite kwiaty. W przeciwnym razie ulegnie samozniszczeniu. To samo dzieje się z delphinium, Astra Alpine, Nivyanik, doronikum, brzoskwiniowym dzwonkiem. Ta grupa bylin jest czasami nazywana młodocianymi. Są to także byliny niestabilne w naszych warunkach, które można zachować tylko przy pomocy regularnego dzielenia: Penstemons, tar, saponarias, arenaries i inne. W 3-5 roku, w zależności od stanu rośliny, floks są paniculate, brodaty irysy, ćma fioletowy, byliny wieloletnie (bush i włoski), enoteru bush, geyher, monard, złocienia, mellepolesteptnik, pierwiosnka i inne. Na 5-7 lat - pelargonie, mankiety, wiele Potentilli, Veronica, stroje kąpielowe, liliowce, nisko rosnące odmiany nawłoci. Ale jest wystarczająco dużo bylin, które mogą rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu bez odnowienia odmładzającego lub zupełnie go nie potrzebują (powojniki są całe i proste, bóle kręgosłupa, adonis, Volzhanka, Badan, eryngium, mak orientalny, wspaniały i wysoki deviasil, buzulnik, wysoki nawłoci).