Hybrydy Ito


Powiedz nam, czym są Ito-hybrydy i dlaczego są wspaniałe?
Tatyana Ivanovna GALAKHOVA , Orenburg

Piwonie te zostały uzyskane w połowie ubiegłego wieku przez japońskiego hodowcę Toichi Ito, krzyżując odmiany piwonii z żółtymi kwiatami i piwoniami. Rezultatem pracy naukowca stały się rośliny, które przypominają pąki drzew liściowych, pojawienie się krzewu, roczne obumieranie pędów i zdolność rozmnażania przez dzielenie kłącza - zielnego.
Ale najważniejsze - hybrydy Ito wyhodowane przez profesora okazały się mieć doskonałe półpełne lub podwójne kwiaty o nietypowym kolorze - żółtym z jasnoczerwonymi plamkami lub uderzeniami u podstawy płatków (co jest charakterystyczne dla piwonii drzewiastych). Oprócz różnych odcieni żółci - od cytryny do brązu, są białe, różowe, liliowe, czerwone kwiaty. W ich centrum zwykle znajduje się ciemniejszy punkt - od jaskrawoczerwonej do głębokiej wiśni lub bzu po atrament.
Te piwonie rosną lepiej w dobrze oświetlonych obszarach, ale dobrze rozwijają się w półcieniu. Niepożądane występowanie wód podziemnych. Nadają się do różnych rodzajów gleby, ale najlepiej rozwijają się na dobrze nawożonych glebach gliniastych o wysokiej zawartości próchnicy. Ich kłącza są dobrze podzielone, chociaż są zdrewniałe, a zatem fizycznie trudniejsze do zrobienia niż te trawiaste.
Pędy do przycinania zimy, jak trawiaste piwonie. Nie ma potrzeby schroniska zimowego, które korzystnie odróżnia te hybrydy od drzewopodobnych. Zauważyłem jednak, że większe kwiaty o bogatym kolorze uzyskuje się, jeśli nasadzenia pokrywają gałęzie z futrami świerkowymi.
Ogólnie rzecz biorąc, przy dość prostej pielęgnacji, Ito-hybrydy zawsze będą zachwycać swoim pięknem w ogrodzie i bukiecie.