Kryształowa trawa - roślina, nie pożałujesz!


Często chodzę do małego sklepu z nasionami w pobliżu mojego domu, który należy do dwóch emerytowanych braci, którzy są zaawansowani w ogrodnictwie. Nigdy nie przegapią żadnej nowości, włożą je do swojego sklepu i będą oferować je klientom.


Dzięki swoim lekkim rękom dotarły do mnie nasiona Kryształowej Trawy - bajeczne piękno rośliny, która stała się hitem sezonu w moim ogrodzie. Wszystkie jego liście i pędy pokryte są przezroczystymi bąbelkami mieniącymi się na słońcu, jakby posypane brylantowymi żetonami, zamieniające klomb kwiatowy w prawdziwą wyspę skarbów. Niektóre nierzeczywiste, fascynujące piękno tej rośliny, jak gdyby uprawiane w bajecznym ogrodzie Królowej Śniegu, sprawiają, że przechodzący letnie mieszkańcy tracą podziw.
Trawa krystaliczna jest jadalna. Liście i młode pędy są zjedzone. Smak, jak większość sałatek, jest lekko kwaśny, ale grube, mięsiste liście chrupią jak żywy ogórek, aw połączeniu z ogórecznikiem (ogórecznikiem) zamieniają go w sałatki, zanim dojrzeje.
Pod koniec marca posiałem nasiona na sadzonkach na lekko zagęszczonej i wilgotnej glebie, sproszkowałem je ziemią, przykryłem folią i odkurzyłem. Kilka dni później pojawiły się pędy, które regularnie wylatywałem. Po pojawieniu się trzeciej pary prawdziwych liści, rozsady rozpostarły się w większym pojemniku, a pod koniec maja posadziły sadzonki w otwartym terenie. Pod koniec sierpnia zaczęły pojawiać się okrągłe pąki na roślinach, również pokryte błyszczącymi bańkami, jak fasetowane kryształowe kule na długich, błyszczących łodygach. Z tego całego bajecznego splendoru trudno czasem odwrócić wzrok.
W październiku, wraz z nadejściem chłodów, odciąłem wszystkie pędy pączkami i przetransportowałem je do miasta. Tutaj stanąłem przed kolejnym cudem - raz ciepła, Kryształowa Trawa znów zaczęła kwitnąć. Kwiaty kwitły jedno po drugim, bez wody i korzeni, obracając pocięte ramię w rozkwitające kwietne łóżko. Kwitnął przez długi czas, kilka tygodni, tak duży jest zapas wody i składników odżywczych w tej roślinie.
Aby otrzymać nasiona, należy poczekać, aż skrzynki nasienne będą całkowicie suche, a następnie umieścić je w ciepłej wodzie. Po namoczeniu pudełka otwierają się, odsłaniając małe brązowe nasiona, pozostaje tylko do umycia ich w wodzie.
Jeśli zdecydujesz się ozdobić swój ogród tą wspaniałą rośliną, podobną do biżuterii, posadź ją tylko w słonecznym miejscu, w cieniu. Krystaliczna trawa rośnie krucho i nie kwitnie. Reszta kultywacji nie jest trudna. Roślina nie wymaga stałego podlewania i jest korzystna dla tych hodowców, którzy są w kraju tylko w weekendy. Trawa krystaliczna rośnie bardzo szybko, pierwsze zbiory młodych liści i pędów można zebrać w ciągu czterech tygodni po posadzeniu.
Oprócz piękna i smaku (bliżej do jesieni liście stają się kwaśne, jak cytryna), roślina ta ma jeszcze jedną zaletę - liście kryształowej trawy zawierają dużo wody i mogą być używane rano do mycia zamiast balsamu. Nie wysuszają skóry i nie usztywniają.
Spróbuj wyhodować tę cudowną roślinę, nie pożałujesz!

Od redakcji. Lodowata trawa, kryształowa trawa, lód-rzucający, w połowie dnia - roczna roślina z rodzaju Mezembryantemum z rodziny Aizidae. Liście są mięsiste, pokryte błyszczącymi brodawkami, tworząc wrażenie stałej pokrywy lodowej. Ojczyzna - Republika Południowej Afryki; rośnie w Morzu Śródziemnym, Australii Południowej, na Wyspach Kanaryjskich. Uprawiane jako roślina ozdobna.
(Wielka sowiecka encyklopedia)