Trawa kryształowa


W zeszłym roku mój przyjaciel wysłał mi nasiona pomidorów.
W kopercie znalazłem także przezroczystą torbę z drobnym, podobnym kurzem, nasionami nieznanej rośliny - kryształowej trawy.


"Czy muszę siać?" Pomyślałem. Informacja o tym prawie nie istniała, poza tym, że wygląda oszałamiająco pięknie i że od jesieni, będąc w wazonie z wodą, nawet bez korzeni, rośnie, kwitnie i może dawać nasiona.
Wiosną zasadziłem go w małym garnku na lekkiej glebie i włożyłem do małego dziecka, gdzie wczesna kapusta już wzrosła. Czasami był zwilżany wodą z pistoletu natryskowego, a po tygodniu pojawił się półtora pędów.

Liście - jak krople wody

To były niezwykłe kiełki, nigdy takiego nie widziałem. Drobne liście są jak szmaragdowe krople wody. Kiedy byli wystawieni na działanie promieni słonecznych, migotali w różnych kolorach. Po tym, jak sadzonki stały się mocniejsze, przygotowałem lekki podkład odżywczy dla jej zbieractwa: zmieszałem w równych proporcjach glebę z łóżka, szarego piasku rzecznego i darń dla sadzonek. Zanurzyła widelcem, rośliną poddevaya od dołu, i przeniosła ją do kubka z ziemią. Następnie lekko posypujemy i wylewamy z łyżki pod korzeń.
Powiem wam, pojawienie się promiennej "trawy kryształu" było tak nierealne, że nie miałem wątpliwości: czy przyzwyczai się? Ale wszystko poszło dobrze, ani jeden korzeń nie został zgubiony, chociaż nie ukryłem ich przed słońcem.
Błyszczący dywan utrzymuje wilgoć!
Zaczął się wzrost tych niesamowitych roślin. Nie wiedziałem, jak będzie rosła moja kryształowa trawa, ale jakoś domyślam się, że sadzę ją rzadziej, nie żałując ziemi. Odległość między krzakami stopniowo się zmniejszała, chociaż nie dążyły one do wzrostu. Gałęzie przyciskały się do ziemi, rozciągając się w różnych kierunkach. Wcześniej wydawało się, że mają kropelki wody, ale były dość twarde w dotyku. Liście stały się dziwaczne, powiększone i oczywiście błyszczały wszystkimi kolorami tęczy na słońcu. Ogólnie rzecz biorąc, cała roślina po prostu promieniowała światłem, nie można było przejść obok niej.
W środku lata zauważyłem, prawie bez podlewania, krzaki kryształowej trawy zamknięte na łóżku, całkowicie pokrywające glebę. Pod tym musującym dywanem było zawsze chłodno, ziemia się nie przegrzewała. Kiedy jesienią odkryłem, że korzenie tego zioła są zaskakująco małe, zdałem sobie sprawę, że moje "kryształowe" piękno wcale nie wyciąga wody z ziemi, przeciwnie, trzymała ją!

Nasiona - na strychu i gałązki - na pamiątki

Kiedy podszedłem do łóżka, zobaczyłem puszyste białe gwiazdy i uświadomiłem sobie: rozkwitła kryształowa trawa! Kwitł aż do późnej jesieni, a pierwsze pączki zdążyły podać pudełka z nasionami. Susziłem je krzakami, powiesiłem na strychu dla korzeni. Teraz brzeg, jak jabłko mojego oka, aż do następnej wiosny.
Jesienią, na wystawie kurowskiego klubu "Sadovod", kryształowa trawa została podbita przez cały swój niecodzienny wygląd i połyskujący blask. Kobiety natychmiast zdemontowały jej gałązki na pamiątki.
Do tego czasu już wiedziałem, że łacińska nazwa tej niezwykłej rośliny to: Mesembrianthemym cristalliym i należy ona do rodziny Aizoaceae. Okazuje się, że krystaliczna trawa składa się w 99% z wody. I to nie wszystko.

Fotosynteza się zmienia

Najciekawsze jest to, że roślina ta jest w stanie zmienić rodzaj fotosyntezy w zależności od temperatury otoczenia. Wiosną, gdy powietrze jest zwykle chłodne i wilgotne, szparki na spodniej stronie liści są otwarte, a trawa pochłania dwutlenek węgla w ciągu dnia i uwalnia tlen. Latem, gdy staje się sucha, gorąca i rośnie zasolenie gleby, wtedy kryształowa trawa zamienia się w inny rodzaj fotosyntezy, podczas której aparaty szparkowe zamykają się w ciągu dnia. W rezultacie odparowanie wody zmniejsza się o współczynnik 10. Można powiedzieć, że roślina ta ma fenomenalną odporność na suszę i zasolenie.
Już sobie wyobrażam, jak "kryształowy" dywan ochroni moje pomidory przed różnicami temperatur nocnych i dziennych w nadchodzącym lecie. Dzięki krystalicznej trawie można zapomnieć o ściółkowaniu, zatrzyma ona wilgoć.

Co o tym wiesz?

Przy okazji, wciąż znajdowałem informację, że sok z krystalicznej trawy, jeśli zostanie nałożony na twarz, sprawia, że skóra staje się gładka i aksamitna. Aby to sprawdzić, rozdarłem liść i przetarłem go na policzkach, a następnie - jeszcze jeden. Zaskakująco, skóra stała się jedwabista, uczucie suchości zniknęło. Przez całe lato uratowano mnie "kryształowymi" liśćmi, a pod koniec jesieni wysyłałem je "luzem", żeby zamarzły, a zimą każdego dnia przypominały mi lato.
I pomyślałem, że możesz spróbować przetworzyć nasiona roślin ogrodowych przed wysianiem soku z tych zamrożonych liści. Chciałbym wiedzieć, kto od ogrodników uprawia bardziej profesjonalnie trawę krystaliczną? Jak możesz zdywersyfikować jego wykorzystanie? Jak prawidłowo zebrać nasiona tej rośliny? Będę zadowolony z każdej pomocy.