Goździk przez całe lato


Przyjaciel przyszedł do mnie po radę, w tym czasie zasadziłem turecki goździk.
I po prostu "przeraziła mnie" swoim śmiesznym stwierdzeniem: "Nie podoba mi się ten nieokreślony kwiat".
Byłem zaskoczony - to jest goździk, nieokreślony kwiat!


Ogólnie rzecz biorąc, nie akceptuję tego, kiedy mówią o kwiatach. Myślę, że wszystkie kwiaty są dobre, niektóre kwitną bardzo jasno i wspaniale, podczas gdy inne są skromne, ale także mają prawo do zajęcia określonego miejsca w ogrodzie.
Ale nie mogę powiedzieć o tureckim goździku - skromnym kwiecie. W końcu to piękno z podwójnymi kwiatami i prostymi kwiatami, zebrane w gęste kwiatostany, kwitnie w czerwcu, kiedy jest niewiele roślin kwitnących. Pomaga w kwietnikach i bukietach. A co za jasna różnorodność kolorów! Od białego do ciemnoczerwonego, kwiatostany są wielokolorowe z oczami, obramowaniem, pierścieniami.
Bardzo kocham goździk z wizjerem. Ja staję się biały z różowymi oczami, czerwony z białą obwódką i białym okiem.
Goździk turecki to wieloletnia roślina, ale uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Rośnie wiele pędów, szypułki osiągają 60 cm, są proste i zawiązane. Teraz są odmiany karłowate o wysokości zaledwie 15-20 cm, a kwiaty goździków mają przyjemny aromat.
Propaguję goździk przez sadzonki i nasiona. Nasiona wysiewa się w maju, kiedy powstaje ciepło - goździk jest miłujący i kochający światło. Odmiany rozmnożone rozmnażane przez sadzonki, ponieważ z zebranych nasion rosną rośliny z podwójnymi kwiatami. W czerwcu ścinam sadzonki i korzenie, tuż przy ogrodzie, gdzie będą rosły. Często natryskuję, a po 3 tygodniach się zrosną. Zapłodnienie goździków z gnijącym nawozem i naparem pokrzywy i innych chwastów. Często go podlewam, zwłaszcza gdy jest gorąco i wietrznie.
Bardzo szczęśliwy, gdy kwitnie goździk. Na klombie kwitnie do mrozu. W wazonie jest wystarczająco długo. Nadaje się do uprawy na balkonie iw pojemnikach w ogrodzie.
Mam nadzieję, że tureckie goździki staną się godnym miejscem w klombach i będą zachwycone jego kolorami i uroczym aromatem.