Dumna piękność Dahlia


Zaczynam robić dalie od marca. Wyciągam bulwy z piwnicy i wkładam je do pojemników z kiełkami.

Jak tylko pąki pojawią się na szyi korzenia, przejdę do podziału bulwy. Robię to za pomocą nożyc lub nożyc ogrodowych, ale nie za pomocą noża, jak radzą niektórzy autorzy. Łatwo uszkodzić dalię, ponieważ krucha łodyga zrywa korzenie.
Silne drzewo dnia jest gwarancją dobrego kwitnienia i zachowania cech odmianowych. Powinien składać się z jednej lub dwóch bulw, kawałka korzenia z jednym lub dwoma pąkami wzrostu. Resztę pędów wybijam, ale można go użyć do szczepienia 5-8 cm. Ja uprawiam dalie pod koniec maja - na początku czerwca, kiedy minęło niebezpieczeństwo mrozu.
W gotowej studzience wlewam ponownie przegotowany obornik, łyżkę kompletnego nawozu i wapno palone, wlewam go litrem wody z dodatkiem nadmanganianu potasu. Woda powinna być różowa. Osadź bulwę tak, aby pączek wzrostu znajdował się pięć centymetrów poniżej poziomu gleby. Przed pojawieniem się pąków, pielęgnacja jest umiarkowanym podlewaniem i rozluźnieniem. Wysokie odmiany muszą być przywiązane do kołków, które są ustawione podczas sadzenia delenki. Warunkiem koniecznym do uprawy dalii jest obowiązkowe stading, przycinanie i chwytanie pąków bocznych. Przy niewłaściwej pielęgnacji, pełny rozkwit i rozmiar kwiatu odpowiadającego tej odmianie jest dość trudny do uzyskania.
Dalie wyrosłe z sadzonek, powstają w jednym pniu. Pod koniec sierpnia - początek września roślina jest spud, chroniąc w ten sposób kołnierz korzenia przed mrozem, znakowanie. Po pierwszych przymrozkach przycinam krzak o 15-20 cm od korzenia, starannie kopie, oczyszczam z ziemi i składam w ciepłym, suchym pomieszczeniu do wyschnięcia. Tydzień później schodzę do piwnicy lub piwnicy. Zimą przyglądam się kilkukrotnym posadzkom, odrzucając wyschnięte lub zgniłe bulwy.
Od 15 lat uprawiam dalie. Uwierz mi - to bardzo ekscytujące doświadczenie. Pamiętaj, aby zasadzić na swojej stronie ten wspaniały kwiat, który zachwyci Cię swoim pięknem od czerwca do mrozów.