Hibiskus kwietnik


Pomysł hodowania hibiskusa jako klombu może wydawać się dziwny, ale mimo to jest to możliwe.


Nawet tak wybitne rośliny, jak mordovnik, gelenium i rudbekia, są nieco zagubione na swoim tle, dając palmę piękną i okazałą.
Siedem lat temu przez korespondencję kupiłem dwa drzewka hibiskusa: z różowymi i szkarłatnymi kwiatami. Mój hibiskus kwitnie przez półtora miesiąca, codziennie na krzaku do piętnastu pięknych kwiatów otwartych, a krzewy rosną w sezonie do półtora metra. Jesienią przycinam je, pozostawiając konopie 7-10 cm, przykrywam opadniętymi liśćmi i toly. Wczesną wiosną usuwam pokrycia dachowe i zamykam z lutrasilem, od czasu do czasu podlewam.
Pod tym schronieniem budzą się wcześniej i mają czas na rozkwit na początku sierpnia.

Nadezhda EGOROVA , hodowca amatorów kwiatów, Samara


Od redakcji. Dla mieszkańców strefy środkowej hibiskus kojarzy się przede wszystkim z "chińską różą" uprawianą w pokojach - chińskim hibiskusem. Ale niewiele osób wie, że istnieje hibiskus, który nadaje się do uprawy w otwartym polu strefy umiarkowanej europejskiej części Rosji. Jest to przede wszystkim hybrydowy hibiskus. Hibiskus ten został uzyskany w latach 40.-50. Ubiegłego wieku przez utalentowanego hodowcę F. Nowogroduka. Są to duże, wysokie rośliny, niejednorodne pod względem wielu cech morfologicznych, które następnie otrzymały status odmian o wyjątkowo wysokich walorach dekoracyjnych. Większość tych odmian jest obecnie tracona. Pozostały tylko opisy i kolorowe rysunki autora. Na szczęście niektóre odmiany są przechowywane u hodowców kwiatów Stavropola i Kubana, gdzie hybryda hibiskusa często znajduje się w ogrodach. Niestety, nie ma już tej różnorodności kształtu i koloru halo, które zostały wyprowadzone przez autora. Ale nawet ci, którzy przeżyli, robią wrażenie. Wszystkie formy hibiskusa są bardzo łatwe do przeszczepienia. Rośliny wyhodowane z sadzonek kwitną w przyszłym roku. Miejsce do lądowania powinno wybrać najbardziej słoneczny i chroniony przed wiatrem.
W ostatnich latach stało się możliwe wyhodowanie sadzonek z niektórych odmian hibiskusa z nasion. Istnieją odmiany o dużych kwiatach, odmiany o średniej wielkości kwiatach i odmianach barwnych. Najpopularniejszy hibiskus wyhodowany z nasion to hybryda F Dixie Belle. Sadzonki hodowane są z nasion, jak sadzonki każdego innego ciepłego rocznego kwietnika. Nasiona wysiewa się w lutym. Sadzonki uprawia się w umiarkowanej temperaturze, a następnie zanurza się w osobnych doniczkach. W otwartym terenie siewki sadzi się w czerwcu, aby uzyskać rośliny o białych, różowych i czerwonych kwiatach wielkości talerzyka. Odmiana Disco Belle (wysokość 45 cm) - wczesna. Inna odmiana ciepła, Coppertone, jest uprawiana z powodu dużych brązowo-purpurowych liści w kształcie liści klonu. Ta spektakularna roślina o wysokości 90 cm może być sadzona w środku klombu kwiatowego. Trójdzielny hibiskus (H. trionum) ma wysokość 45-75 cm. Kwitnie w kolorze białym lub kremowym, z ciemnym środkiem, kwiatami o średnicy do 5 cm.