Gatsania i ageratum - natychmiast na ziemię


Lubię różne kwiaty i te, które są łatwe w pielęgnacji, i te, które trzeba regularnie dbać. Uprawiam cebulki cebulowe, byliny, ale nadal daję pierwszeństwo rocznikom. Powiedziałem już czytelnikom "Dachnitsa" o niektórych z nich, a dzisiaj porozmawiamy o gatzanii i ageratum.

Gatsania jest bardzo ładnym kwiatem, dorastamy na środkowym pasie jako roczny. Jego wysokość wynosi 30 cm, liście zbierane są w rozecie podstawnej, liniowo-lancetowate, górna strona gładka, ciemnozielona, dolna srebrnoszara, owłosiona. Kwiatostan - pojedyncze kosze o średnicy 10 cm na wysokich szypułkach. Płatki brzeżne są błyszczące, pomarańczowe lub jasnożółte, środek jest ciemny. Kwitnąca gatsania do mrozów. Na roślinie 10-15 kwiatów można odkryć jednocześnie. Uprawiam gatsaniyu, wysiewając nasiona w ziemi w słonecznym miejscu na początku maja. W połowie lipca kwitnie gatsania. Opieka polega na pieleniu, podlewaniu, ubieraniu. Jasny kwitnący gatsaniya wspaniały na rabatkah, w grupie i jako roślina krawężnikowa. Nasiona dojrzewają we wrześniu, ale nie należy ich przeoczyć, ponieważ nasiona owłosione natychmiast odlatują.

Ageratum - "długi kwiat", tak go nazywano. Kwitnie pięknie i przez długi czas. Jest to mocno rozgałęziony krzew osiągający wysokość 10-50 cm, liście ciemnozielone, owłosione. Kwiatostan - kosz małych kwiatów umieszczony na szczytach pędów. Kolor kwiatów jest inny: niebieski, różowy, biały. Kwitnie od czerwca do mrozów. Nasiona sieją również w ziemi, na początku maja. Roślina jest lekka, nie toleruje długotrwałego zalania. Lepiej nie przeprowadzać organicznych opatrunków, ponieważ ich nadmiar może prowadzić do wegetatywnego wzrostu kosztem kwitnienia. Ageratum sadzy jako roślina krawężnikowa i zjeżdżalnie alpejskie. Ta roślina nie boi się wiatru, więc może być uprawiana na wysokich balkonach. Dobrze wygląda w bukiecie.