Pachnące Alyssum


Alyssum (lobucja morska, burachek) słynie z gęstego aromatu miodu, zauważalnego na znaczną odległość.

Odmiana różowa Alissum Rozkwita fala morska z białym dywanem przeplatanym jasnym bzem. Ma gęste, rozgałęzione krzewy z utonięcia mocnych pędów z licznymi gęstymi frędzlami małych kwiatów. Średnica krzewu wynosi 40-60 cm, jest fotofilną, odporną na zimno, bezpretensjonalną rośliną, niewymagającą gleby. Jednak na bujnych żyznych glebach dochodzi do bardziej bujnego kwitnienia o neutralnej reakcji z umiarkowaną wilgocią.
Alyssum można hodować przez sadzonki. Jeśli na parapecie nie ma wystarczającej ilości miejsca, wysiew jest udany bezpośrednio na ziemi na początku maja. Pędy pojawiają się w ciągu tygodnia, a kwitnie przez półtora miesiąca i kwitnie aż do najzimniejszego. W środku lata, w samym słońcu, kwitnienie ustępuje i wznawia z nową siłą z nadejściem chłodniejszej pogody. W tej chwili jest najbardziej pachnący, przyciąga wiele motyli i pszczół.
Alyssum Fala morska rośnie wśród moich lilii. Jesienią, kiedy usuwam stare krzaki, potrząsam nimi z ziemi, na wiosnę pojawiają się pędy. Zapominam o ich istnieniu, gdy kwitną lilie. A w sierpniu widzę zarośla - białe piankowe poduszki alissum. Rośliny przeżyły pomimo moich wysiłków pielenia. Mają dość okruchów ze "wspólnego stołu", a lilie pozostały im wdzięczne za ochronę przed przegrzaniem gleby. Kwiatowy ogród nie stracił swojego uroku.
U mego przyjaciela zobaczyłem uroczy zakątek w ogrodzie: kwitnący krzew czerwonych róż na polance białego alissum.
Wyobraź sobie, jak różowa petunia lub niebieski dzwonek karpacki lub niebieska lobelia w białym otoczeniu będzie wyglądać elegancko.
Kolejną odmianą jednorocznego alissum, którą bardzo lubię, jest Afrodyta. Ma kompaktowe krzewy o średnicy do 10 cm i kwitnie fioletowo-fioletowymi kwiatami. Siewam to w misce pod filmem pod koniec marca. Wyląduję na stałym miejscu w połowie maja, wkrótce zakwitnie. Krzewy są nadal bardzo małe i wymagają opieki: stałej wilgotności i nawożenia. Zwykle używam "Kemira Lux" - 20 g na 10 l wody, następnie zwiększam dawkę do 40 g na 10 l wody.
Z tym alissum układam klomby. Jego kombinacje z żółto-kwitnącą - sanvitalia, niewymiarowe nagietki, niebieskookie stonecrops są skuteczne.
Istnieją formy i wieczne alissum (kamennik), kwitnące żółtą chmurą.
Wszystkie Alissum - piękne stworzenia o przyjemnym zapachu - błagają o twoje ogrody. Nie zapomnij zaprosić ich na wiosnę do swojego miejsca.