Dolichos - Hiacinth Beans


Miłośnicy kwiatowych innowacji chcą rozmawiać o spektakularnej roślinie ozdobnej - dolichos lablab lub hiacyntowej fasoli z rodziny motylkowatych.


Jest to jednoroczna liana z dużymi liśćmi w kształcie serca. Jej pędy osiągają cztery metry wysokości. Moth kwiatów, zebrane w pędzel. Czas kwitnienia jednego kwiatu przez trzy dni, a cały pędzel - 18-20 dni. Otrzymałem trzy nasiona dolichos przez wymianę. W marcu nasiona kiełkują w hydrożelu i sadzone jeden po drugim w filiżankach na głębokość około 3 cm. Podczas siewu zawsze podążam za złotą zasadą hodowców kwiatów: siej na głębokość równą trzykrotnej szerokości nasion.
Sadzonki rosły dobrze i nie wymagały szczególnej uwagi. Pod koniec maja, wraz z początkiem stałego upału, wylądowali na otwartej przestrzeni. Dwa posadzone obok siebie (w odległości około 50 cm), tak aby dalej zwinięte siatki ogrodzenia. Trzeci znajduje się w pobliżu martwych powojników. Jego pędy przywiązane do pionowej podpory.
Ogólnie rzecz biorąc, Dolichhos okazał się całkowicie brzydki. Wyjątkowo rósł, zadowolony z bujnych zielonych i bzowych kwiatów, zebranych w pędzel o długości 20-25 cm na wysokich szypułkach. Warto wspomnieć, że dolichos ma wszystko dekoracyjne: liście, kwiaty i ciemno-bordowe fasole. Kwitnie od połowy lata do mrozów. Lubi ziemię ciepłą, słoneczną, żyzną i wilgotną z reakcją neutralną. Nasiona można wysiewać natychmiast w otwartym terenie, ale jeśli jest ich niewiele, najlepiej sadzić sadzonki w domu. W celu lepszego kiełkowania nasiona należy najpierw przechowywać w ciepłej wodzie przez 24 godziny.
Możesz uprawiać dolichos nie tylko w ogrodzie, ale także jako kulturę pojemników, na przykład do ogrodnictwa balkonu. Gleba w pojemniku powinna być pożywna i luźna z dodatkiem piasku i kredy (łyżka stołowa kredy na wiadrze z ziemi). Możesz karmić nie więcej niż dwa razy w miesiącu za pomocą złożonego nawozu do kwiatów.
Jesienią zobaczysz, że niektóre ziarna zaczęły żółknąć i wyschły. Czas więc zebrać nasiona. Ziarna należy zbierać i suszyć dobrze przez 2-3 tygodnie, a następnie zebrać nasiona. Nasiona są bardzo gęste i na zewnątrz całkiem ładne - czarne z białym obramowaniem. Kiełkowanie oszczędza nawet cztery lata.
Lepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku. Przypuszczam, że uprawiam odmiany Dolichocus Ruby Moon z kwiatami bzu. Ale są odmiany z białymi, żółtymi i fioletowymi kwiatami.