Dzieci


Aby przyspieszyć reprodukcję bulwiastych roślin, należy zastosować specjalne metody, które zostaną omówione.

Metoda nawijania doniec


W hiacyntach, przebiśniegach, muscari, rusztowaniach, białych kwiatach i narcyzach, tworzenie żarówek córkowych może być przyspieszane przez cięcie lub wycinanie dna. Aby to zrobić, użyj dużych cebulek, które są wykopywane na początku spoczynku i suszone. Na dole wykonują płytkie cięcia krzyżowe lub przycinają je do podstawy łuski (nożem lub łyżeczką o zaostrzonych krawędziach). Sekcje traktuje się kruszonym węglem lub fungicydem i trzyma w ciepłym, wilgotnym miejscu, tapicerowanym, aż pojawi się nowa cebula (około 2,5-3 miesięcy). Cebulki matki są sadzone na otwartym terenie z dziećmi. Jeśli młoda cebula nie miała czasu rozwinąć się do jesieni, matki sadzi się w doniczce i trzyma w lodówce na zimę, a następnie sadzi na wiosnę. Przy nacinaniu cebulki Donety formuje się szybciej, a przy cięciu większych ilości.


Reprodukcja skali


Żarówki lilii, hiacynty w lipcu-sierpniu lub nieco później rozpadają się na osobne łuski. Zanim żarówka hiacyntu zostanie pokrojona na kawałki, ale jeśli nie ma potrzeby stosowania dużej ilości materiału do sadzenia, kilka dużych zewnętrznych łuski oddziela całą bańkę.
Łuski, razem z węglem drzewnym lub proszkiem środka grzybobójczego, wstrząsa się w torebce, a następnie miesza z lekko zwilżonym torfem, mchem lub grubym piaskiem, umieszcza w plastikowej torebce i mocno wiąże, pozostawiając powietrze w torebce. Podczas przechowywania (około trzech miesięcy) w półmrocznym pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 20 ° C, raczej wyczuwalne cebule rozwijają się na podstawie łusek. Następnie, z resztkami łuski, sadzi się je w skrzynkach lub doniczkach z żyzną glebą, pokrytą grubym piaskiem lub mchem i umieszcza w piwnicy aż do wiosny. Wiosną pola są wyniesione do ogrodu, a jesienią, rozwinięte cebulki są sadzone w ziemi.
U niektórych gatunków rozmnażanie może zostać przyspieszone, jeśli żarówka macierzyńska zostanie posadzona płytko - w tym przypadku powstaje wiele dzieci.