Co lawenda kocha?


Konieczne jest wypowiedzenie słowa "lawenda" i natychmiast przypomnij sobie jego charakterystyczny i niepowtarzalny zapach. I srebrne listowie, które lśni blaskiem sąsiednich roślin. I to jest stała lawenda. Ale kwiaty są niebieskie, purpurowe, fioletowe, różowe, białe, zielone, a nawet żółte. Kwiaty lawendy są najczęściej suszone i używane do saszetek i suchych perfum. Mówiąc najprościej, jest to doskonały środek na ćmy w każdej szafie i skrzyni. Suszone bukiety lawendy są umieszczane w miejscu przechowywania pościeli. A potem sen staje się rozkoszny, dzięki wyrafinowanemu uzdrawiającemu aromatowi. Wszyscy uwielbiają lawendę, z kilkoma wyjątkami.

Jak wygląda lawenda? Nie toleruje nadmiernego osuszania, ale świetnie czuje się na piaszczystych glebach i w skalnym ogrodzie. Alpejskie wzgórza, wysokie łóżka - wszystko to jest dla niej idealne. Aby poprawić ciężką gliniastą glebę, można zrobić, jeśli zrobimy gruby piasek, gruz lub granitowe żetony. I ważne jest, aby lawenda potrzebowała nie mniej niż 6 godzin słońca dziennie. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to nie da kwiatów. Ponadto, lawenda, jak żadne inne uprawy, chwasty są przeciwwskazane. Zubożają glebę i mogą przyczyniać się do powstawania i rozwoju chorób i szkodników. Lawenda nie musi nawozić, jest bardziej jak uboga gleba. To prawda, że na wiosnę nie zaszkodzi przynieść trochę kompostu. Nie mulcz roślin. Chochoł zatrzymuje wilgoć, a to z kolei może prowadzić do rozwoju zgnilizny. Lawendę należy podlewać tylko w pierwszych miesiącach wzrostu. Cierpi z powodu suszy dość łatwo. Krzewy należy przycinać po kwitnieniu lawendy. I przyciąć trochę, starannie, do starych, zdrewniałych pędów. Kwiaty zbierać wcześnie rano, tylko gdy słońce wysuszy krople rosy, a kwiaty całkowicie w kolbie odsłonią. W takim przypadku można uzyskać maksymalny stopień aromatu lawendy.

Aby rosnąć lawendę z nasion, są stratyfikowane przez półtora miesiąca. Pędy są przyjazne, ale często giną z "czarnej nogi". W otwartym terenie sadzonki są sadzone z początkiem zrównoważonego ciepła. Po zimie lawenda jest przycinana (gdy pąki zaczynają się budzić). Aby udane zimowanie rośliny powinny być pokryte wysokim pudełkiem z dużymi szczelinami po bokach, tak aby nie były vypryvali.