Blask i rumieniec astilbe


W towarzystwie roślin uprawnych o niskich wymaganiach konserwatorskich, jednym z ważniejszych miejsc wraz z gospodarzami, piwoniami, liliowcami jest zielna wieloletnia astilbe.

Ażurowe liście i wiechy kwiatostany są jak strumienie podświetlonej fontanny! Astilbe w rozkwicie jest jak błysk ognia. Przetłumaczone z greckiego słowa "astilba" oznacza "bardzo genialny". Można to przypisać zarówno liściom (w wielu odmianach są genialne), jak i jasnym, zauważalnym daleko kwiatostanom. Paleta tego byliny zajmuje ciepłą połowę spektrum - wszystkie odcienie żółtego, różowego, czerwonego, ciemnego buraka, purpury i bieli.
Astilba jest dobra nie tylko dlatego, że kwitnie zapalająco, ale także dlatego, że zachowuje dekoracyjność od wiosny do śniegu. W maju delikatne, pierzaste liście pojawiają się z głębokimi lub drobnymi zębami - zielonymi lub z czerwonawo-brązowym odcieniem, które zachowują świeżość aż do śniegu. Od końca czerwca Astilbe jest u szczytu dekoracji - rozpuszcza się w górę lub opadając z rozkwitających kwiatostanów. Następnie wiechy bledną, ale nie wysychają, ale nabierają brązowo-zielonego koloru i pozostają w tej formie aż do śniegu, a nawet udekorują zaspy z kontrastem ażurowym, jeśli nie są odcięte.
Astilbe są również dobre, ponieważ są bardzo bezpretensjonalne i opłacalne. Miałem przypadek, gdy niepozorny pączek, który odpadł podczas dzielenia krzewu, został zapomniany na ścieżce ogrodowej, przezimował, przyłapał się, uformował krzak i zakwitł. Jedyną rzeczą, której astilbe nie może znieść, jest susza. Szypułka zwiędła, liście zaczynają tracić turgor i zwijają się, jak się wydaje, wszystko jest stracone. Ale gdy tylko krzew dostanie porcję wody, po kilku godzinach nie zostaną one rozpoznane! Cieszą się życiem, jakby nic się nie wydarzyło!
Astilbe jest mało wymagająca dla gleb, ale preferuje luźne, bogate w próchnicę gliny lub piaszczyste gliny. Najważniejsze jest to, że gleba dobrze zatrzymuje wilgoć.
Działka jest lepiej wybrać otwarty z lekkim półcieniem lub cieniowaniem w środku dnia. Piękno kwitnienia zależy od spełnienia tych warunków - jest więcej łodyg kwiatowych, większych niż wiecha, dłuższe kwitnienie.
Propagowane astilby kłącza podziału. Należy to robić co 3-4 lata, ponieważ krzew szybko rośnie nie tylko na szerokość, ale również na wysokość. Nowe pąki układane są w górnej części korzenia u podstawy łodygi - z każdym rokiem coraz wyżej. Krzew jakby wystający z ziemi. Wykopał i pokroił nożem ogrodowym na kilka kawałków. Korzenie są przycinane, liście są lekko skrócone, delenki sadzi się pączkami o 3-4 cm, można przeszczepić i podzielić krzewy w dowolnym momencie, nawet podczas kwitnienia.
Astilby nie wymaga schronienia, ponieważ jest bardzo wytrzymały. Nie zauważyłem chorób i szkodników na moich astilbach.
Teraz istnieje kilkaset odmian tych wspaniałych bylin. Niektóre z nich mają wyraźny smak. Czas kwitnienia zmienia się w grupach i trwa od czerwca do sierpnia. Wiechy kwiatostanów mają różne rozmiary, kształt, gęstość. Astilba Thunberg wyróżnia opadający kwiatostan, który wygląda luksusowo. Wysokość astilbe różni się od karłów (30 cm) do gigantów (100-120 cm). Ze względu na tę różnorodność zalet, astilbe jest szeroko stosowany do dekoracji wnętrz przestrzeni ogrodowych. Wysokie i jasne odmiany znajdą swoje miejsce na trawniku w postaci pojedynczych nasadzeń. Mini-odmiany będą dotyczyły krawężnika wzdłuż ścieżki. Wspólna grupa sadzenia astilb różnych odmian, które kwitną w tym samym czasie, da możliwość cieszyć się magicznym odrobiną delikatnych kolorów! Widząc to, nie można nie zakochać się w wdzięcznej kobiecie "sceny ogrodowej".