Nikandra - kwietnik


Chcę porozmawiać o mało znanej peruwiańskiej nikandrze.
Jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 1,5 m wysokości. Podczas kwitnienia jest pokryty niebieskimi kwiatami, dzwonkami, a po kwitnieniu pojawiają się na nim sadzonki, lampiony, które wyglądają bardzo oryginalnie na krzaku. Cięte i suszone gałązki skutecznie uzupełniają bukiet suszonych kwiatów. Co ciekawe, po pierwszej fali kwitnienia nikandra daje wiele bocznych pędów (steponów), na których ponownie pojawiają się kwiaty. I kwitnienie trwa do mrozów.
Nikandra świetnie prezentuje się zarówno w pojedynczych, jak i grupowych zakładach. Mam go rosnącego wzdłuż ogrodzenia, dekorującego go, a także jedną roślinę w pobliżu ganku i kolumny. Wygląda bardzo pięknie.
Godność nikandry tkwi jednak nie tylko w walorach dekoracyjnych, ale także w tym, że jest to roślina lecznicza. Do celów leczniczych użyj łodyg, liści, kwiatów i owoców.
Nikandra woli rosnąć w dobrze oświetlonych, słonecznych miejscach. Jest termofilny, chociaż jest odporny na zimno. Rośnie i rozwija się na żyznych glebach bogatych w próchnicę. W opiece absolutnie mało wymagająca.
Nasiona nikandry zwykle wysiewa się natychmiast w ziemi na początku maja, pędy pojawiają się w ciągu tygodnia. Sadzonki po transplantacji są dobrze tolerowane. Należy jednak pamiętać, że rośliny rosną w szerokości 80-90 cm, więc odległość między nimi powinna wynosić 1-1,5 m.