Biała akacja


W roku 1635 Wespazjan Robin, ogrodnik sądowy, przywiózł nasiona białej akacji z Ameryki, nieznanej rośliny w Europie. Z paryskiego ogrodu botanicznego drzewo rozprzestrzeniło się najpierw w całej Francji, a następnie na całym świecie.W botanice roślina ta nazywa się robinia lub pseudoatak. Należy do rozległej rodziny motylkowatych. Zawiera około 450 rodzajów, zawierających do 12 000 gatunków rozmieszczonych prawie na całym świecie.

Użyteczność rodziny jest nie tylko ekonomiczna, ale także wzbogacająca glebę w azot, ponieważ korzenie akacji mają grudki zawierające bakterie, które asymilują wolny azot z powietrza.

Przede wszystkim biała akacja jest szeroko stosowana w zalesianiu, ponieważ rasa jest wyłącznie odporna na suszę. System korzeniowy jest taki, że trudno jej znaleźć równą głębokość wnikania w glebę.

Dla obfitych, hojnych kwitnących pszczelarzy uwielbiam akację. Z jednego średniego drzewa pszczoły zbierają pół garnka miodu.

Drewno tej rośliny jest bardzo cenne - gęste, twarde, odporne na gnicie i ścieranie. Stosuje się go do stosów, podkładów. Wcześniej szeroko stosowany jako wsparcie dla winnic.

Liście - dobre karmy dla zwierząt. Olejki eteryczne pozyskiwane z kwiatów białej akacji, doceniają perfumiarze. Włókna Bast są używane do tkania miękkich worków i mat.

Jako roślina lecznicza akacja jest znana od XIX wieku.

Jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej.

Jego kwiaty zawierają robininę glikozydową i olejki eteryczne.

Należy zauważyć, że biała akacja jest dość potężnym drzewem, dając potomstwo. Tak więc na terenie małego obszaru podmiejskiego, sadzenie go nie jest tego warte, jeśli nie dążysz tylko do piękna akacji i niesamowitego zapachu, który rozprzestrzenia się daleko w okresie kwitnienia.

Pędzel w jej 10-20 cm długości, wielu kwiatach, opadające, z białymi pachnącymi kwiatami. Strąki podłużne - liniowe, płaskie, z 3-15 nasionami. 1 kg zawiera około 50 000 nasion. Kiełkowanie trwa przez trzy lata. Owoce często wiszą na drzewach przez całą zimę.

Robinia jest hodowana - biała akacja - przez sieje nasiona na wiosnę, po stratyfikacji przez miesiąc lub po oparzeniu wrzącą wodą, osadzeniu pędów korzeniowych, zielonych sadzonkach korzeniowych. Toleruje fryzurę, więc nadaje się do żywopłotów.

Biała akacja rośnie w Ogrodzie Botanicznym Samara przez wiele lat. Kwitnie obficie co roku, daje liczne owoce. Oznacza to, że osiadła na ziemi Samary.