Rzepa stała się bardzo duża


Chcę porozmawiać o najzwyklejszej rzepie. Tak, tak, nie dziw się, że nie chodzi o jakieś egzotyczne warzywa, ale o rosyjską rzepę, którą zaczęliśmy uprawiać 40 stuleci temu.

Siew w dwóch okresach


Na długo przed pojawieniem się ziemniaków, nasi przodkowie nazywali "drugim chlebem rzepy", rósł on w każdym rosyjskim ogrodzie warzywnym. Rzepa dojrzała, daje duże owoce korzeniowe, jest dobrze utrzymana przez całą zimę. Aby to zrobić, wylewamy warstwę suchego piasku na dnie dużych pudełek, następnie warstwę rzepy, znowu piasek itp. Górna warstwa powinna być wykonana z piasku. Łóżko do wykopania rzepy wczesną wiosną, gdy tylko ziemia wyschnie. Nie można go uprawiać po kapuście, daikon, rzodkiewce, rzodkiewce, ponieważ mają pospolite choroby i szkodniki. Najlepsza ze wszystkich rzepa udaje się po cebuli, pomidorach, cukinii, ogórkach. Głęboko kopie ziemię - na 2 łopaty bagnetowe, aby ziemia była miękka i luźna. Dodaj humus z cieplarni ogórka. Jeśli ziemia jest ciężka, korzenie będą rosły brzydko, bez smaku. Siewam nasiona w dwóch kategoriach: w kwietniu (na lato) i w drugiej dekadzie lipca (na zimę). Rzepa nie boi się zimnej pogody, nigdy nie strzela, ale lubi to, aby gleba była często rozluźniona, wtedy korzenie rosną jak drożdże.
Ma małe nasiona, sadza je na głębokość 2 cm, odległość między rowkami wynosi 20 cm, między roślinami 15 cm. Gdy tylko pojawiają się siewki, podlewam dobrze łoża i posypuję popiołem, aby nie zaszkodzić pchłom, które są bardzo "chętne" do delikatnych liści rzepa.


Sól - dobre żywienie


Kiedy liście osiągną wysokość około 10 cm, wsypuję sól między rzędami. Na łóżku 3 m długości i 1 m szerokości 20 cm wydaję 300 g, nie więcej. Podlewa się dobrze, aby sól się rozpuszczała i wchłaniała. To dobra rzepa do karmienia. A przez cały sezon wegetacyjny podlewam rośliny raz na 10 dni słabym roztworem gnoju z kurczaka. Ważne jest, aby rośliny nie zagęściły się, inaczej korzenie są brzydkie, "żylaste", gorzkie w smaku. Rzuwaj rzepak obficie, dobrze moczyć ziemię, ponieważ rzepy mają długie korzenie. Ważne jest również, aby z czasem wykopać korzenie dla jedzenia, zarosły bez smaku i nesochnye. Wyciągając rzepę z ziemi, natychmiast przycieram wierzchołki wierzchołków, taproot, wkładam do szopy do wyschnięcia, starając się nie uszkodzić korzeni.


Jeśli potrzebujesz swoich nasion


Nic nie jest łatwiejsze. Od siódmego siewu wybieram mocne, nieuszkodzone, kopie, ścięte szczyty nie nisko, zostawiam około 10 cm, bo w przyszłości łodyga z nasionka wyrośnie z wierzchołkowego pąka. Nie suszę rzepy, od razu umieszczam je w skrzyni z suchym piaskiem, oddzielnie od roślin korzeniowych pozostawionych na żywność. Nasiona rzepaku są dobrze utrzymywane do wiosny, a gdy topi się śnieg, od razu sadzę korzenie w odległości pół metra od siebie na łóżku ogrodowym. Konieczne jest tylko uprawianie różnych odmian rzepy na nasiona daleko od siebie, aby nie doszło do nadmiernego zapylenia.
Zwykle sadzę trzy rzepy, aby nie podejmować ryzyka: zdarza się, że wiatr zrywa pędy z niedojrzałymi nasionami lub inne nieszczęścia. Korzeniam owoce całkowicie, jedyna zielona część jest widoczna z ziemi.
Dbaj o zwykłe nasiona rzepy: usuwaj chwasty, poluzuj po podlaniu, a gdy łodygi rosną, związaj je z kołkami. Gdy nasiona dojrzewają, ręcznie je obierz, przechowuj w papierowych torebkach każdego gatunku osobno.


Najlepsze oceny


Wcześniej uprawialiśmy tylko jedną odmianę - Petrowską. Owoce korzeni tej odmiany są żółte, płaskie, mają doskonały smak. Babcia nazwała tę rzepę "woschinką" - jest dobrze utrzymana aż do wiosny na subpolu (nie mamy piwnicy - woda jest blisko). Od kilku lat uprawiamy dwie nowoczesne odmiany - Purple z białą końcówką (warzywa korzeniowe są okrągłe, malinowe, soczyste, biała miazga z lekką goryczką, bardzo smaczne świeże, w sałatkach) i Early Purple. W tej odmianie rośliny okopowe mają bardzo interesujący kolor: same są białe, a wierzch jest czerwony. Ciało jest białe, bardzo soczyste.
Oprócz rzepy, w naszym ogrodzie rośnie dzika Vilma. Uprawiam sadzonki na zimnym ogrodzie (już pisałem o tym łóżku ogrodowym). Agrotechnologia brukwi nie różni się zbytnio od rzepy: kopie też głęboko ziemię. Sadzonki nie boją się lekkich przymrozków, ale liście brukwi są atakowane przez gąsienice motyli ćmy. Aby temu zapobiec, natychmiast po posadzeniu sadzonek w ziemi, kładę cienkie patyki w pobliżu roślin, na które nakładam skorupkę. W 100% oszczędzają bruk i kapustę z gąsienic.
Szwed nie jest tak wczesnym plonem jak rzepa, żniwa we wrześniu. Zwykle takie korzenie rosną, że przychodzi na myśl bajka "Rzepa" - wyciągamy całą rodzinę.