Odporne na warunki atmosferyczne pomidory


Miniony sezon ogrodniczy w naszym regionie dla wielu ogrodników uprawiających pomidory nie był łatwy. W trzeciej dekadzie maja nastąpiło ciepło afrykańskie, na początku czerwca zaznaczyło się ostre chłodzenie, w pierwszej dekadzie temperatura w nocy spadła do krytycznego punktu. Pomidory uprawiane w otwartym polu, doświadczyły prawdziwego szoku, z którego nie wszystkie odmiany mogły odzyskać.

A w drugiej dekadzie lipca rozpoczęła się inwazja phytophtora. Niechęć wielu ogrodników do tak wczesnej manifestacji tego nieszczęścia zniszczyła powstającą roślinę. W tak trudnych warunkach klimatycznych udało mi się uzyskać wysokie zbiory pomidorów dzięki regułom opracowanym w ostatnich latach.
Uprawiam tylko wczesne dojrzewanie (w otwartym polu) i dojrzewanie w połowie (w szklarniach). Przede wszystkim musisz zdobyć dobrą sadzonkę i poprawnie określić czas wysiewu nasion. Wcześniejsze dojrzewanie odmiany sieje 50-55 dni przed sadzeniem w ziemi, szklarnia - 75 dni. Zarośnięte, rozwalone sadzonki nigdy nie przyniosą wysokich plonów.
Przed sadzeniem roślin w stałym miejscu należy nauczyć je bezpośredniego światła słonecznego i należy je utwardzić: tylko w tym przypadku przeszczepi się bez stresu. Po zebraniu sadzonek hoduję w specjalnie wybudowanych szklarniach, w których jest wystarczająco dużo ciepła i światła. Krzewy okazują się mocne, utwardzone, z ciemnozielonymi liśćmi i już z kwiatostanami.
Pomidory, w tym te uprawiane na otwartym polu, staram się sadzić w stałym miejscu tak wcześnie, jak to możliwe, zwykle w trzeciej dekadzie maja. Oprócz nawozów organicznych wykonuję superfosfat, popiół drzewny do łóżka ogrodowego (zastępuje on potas). Bez diety fosforowo-potasowej w krótkim północnym lecie nie dostaniesz dobrego plonu.
W ziemi, w zależności od stanu roślin, karmię pomidory w razie potrzeby. Podczas sadzenia roślin dobrze je podlewaj, a następnie zatrzymaj podlewanie pomidorów w otwartym polu. Jedynie obecne suche lato było wyjątkiem, ale w każdym razie podlewałem je niezwykle rzadko - tylko wtedy, gdy rośliny bardzo tego potrzebują. Stymuluje krzewy pomidorów w poszukiwaniu niezbędnej wilgoci, aby stworzyć potężny system korzeniowy. W rezultacie obszar odżywiania roślin znacznie wzrasta, a co za tym idzie, uprawa również rośnie. Ponadto brak wilgoci na początku sezonu wegetacyjnego zmusza rośliny do wcześniejszego tworzenia się jajników. Ale kiedy zaczyna się proces powstawania owocu, podlewam pomidory.
Sadząc rośliny w ziemi, usuń dolne liście i stale upewnij się, że dolna część krzewów jest swobodnie przedmuchiwana przez wiatr. Lądowanie spróbuj nie zaguschat. Pomidory Passymana ze względu na ich cechy odmianowe.
W ostatnich latach w arsenale ogrodników było wystarczająco dużo środków, aby uratować rośliny przed fitoforami. Moim zdaniem preparaty Fitosporin-M są skuteczne, a wraz z zagrożeniem lub pierwszymi oznakami choroby - Ridomil Gold MC.
Szczególne znaczenie w związku z ciągłym zagrożeniem fitoftory ma dobór odmian, które w szczęśliwych warunkach klimatycznych są w stanie zadowolić ogrodników zbiorem zdrowych owoców. W polu otwartym warto uprawiać bardzo wczesne i bardzo wczesne odmiany. Posiadając w ciągu ostatnich lat ponad 300 z nich, wybrane odmiany, które są odporne na stresujące sytuacje, na niskie temperatury i bezpretensjonalne pod ich opieką. Polecam bardzo dojrzałe pomidory Alpha, Boni M, Labrador. Owoce dojrzewają całkowicie na krzakach (pierwsze dojrzałe pojawiają się na początku drugiej dekady lipca), a pełny powrót plonu - pod koniec pierwszej dekady sierpnia. Konkurs na wczesną hodowlę tych odmian pomidorów to Morning i 0-33. Lato, które było suche i ciepłe w drugiej połowie, umożliwiło uzyskanie doskonałych plonów takich odmian jak Przebiśnieg, Studziak, Orenburg, Złota Rybka (z czerwonymi owocami), Cutie, Czarodziej, Buyan, Irina, Ełk, I-3, M-279, Kaczuszka ( pomarańczowy).
Od szklarni wyróżniają się odmiany średnio rozwiniętych pomidorów (szklarnia o wysokości 1,2 m) EM Champion, Dana, Paul Robson, Black Prince, Red Stone; wysoki (1,7 m szklarni) - japoński krab, Złota Królowa, Złoty Kogut, Król Syberii, Persimmon i inni. Bardzo zadowolony różowy owoc pomidorów Dzika róża, Cud ziemi. Krzewy bardzo owocnej odmiany Pearl Droplet o gruszkowatych pomarańczowych owocach wyglądały elegancko.
Niestety, w ostatnich latach wielu ogrodników odmawia uprawiania pomidorów, niezdolnych do przystosowania się do niespodzianek związanych z pogodą, a szkoda. Prawdopodobnie nie warto czekać na przysługi natury, wystarczy wziąć pod uwagę zmienione warunki klimatyczne, a następnie uzyskać przyzwoite zbiory wszystkich ulubionych pomidorów.