Pyszne rzodkiewki na zimę


Letni mieszkańcy uprawiają rzodkiewki głównie wiosną, błędnie wierząc, że pod koniec lata i jesieni nie będą w stanie konkurować z innymi warzywami, które są obecnie obfite. Jednak jesienna rzodkiewka jest bardziej soczysta, smaczniejsza i większa, a co najważniejsze, korzenie wielu odmian są przechowywane niemal do połowy zimy, kiedy już dawno zapomnieliśmy o smaku wiosennych owoców.


Letnie uprawy rzodkiewki różnią się nieco od wczesnej wiosny. Wysokiej jakości warzywa korzeniowe można uzyskać jesienią, wysiewając rzodkiewki na początku sierpnia, kiedy długość dnia zaczyna gwałtownie spadać. Aby to zrobić, możesz użyć łóżek, wypuszczonych po uprawie innych roślin niż kapusta. Najczęściej sadzi się ją jako drugi zbiór po zebraniu wczesnych warzyw (sałata, rukiew wodna, cebula na piórku) lub nieco później - po wczesnych ziemniakach lub wczesnych pomidorach.
Ale wszystkie te kultury wykorzystały już znaczną część składników odżywczych z gleby do sierpnia. Dlatego przed zasianiem rzodkwi konieczne jest przywrócenie żyzności gleby poprzez dodanie do niej nawozów organicznych i mineralnych. Nie należy zapominać, że rzodkiewka nie toleruje świeżego obornika. Natychmiast po zbiorach pozostałości roślin z poprzednich upraw przyczyniają się do 1 kwadratu. m 2-3 kg próchnicy lub rozłożonego kompostu, 1 łyżka. łyżka superfosfatu i siarczanu potasu, 1 łyżeczka mocznika. Bardzo przydatne będzie również dodanie 0,5 szklanki popiołu drzewnego. Następnie wykop ziemię, wyrównaj i wykonaj na nim rowki.
Poniższe odmiany rzodkiewki są najlepiej znane z konsumpcji zimowej:
Dungan 12/8 - duże korzenie ważące do 80 g. Skórka jest malinowoczerwona z biało-różowymi poprzecznymi rowkami. Miąższ ma biały, soczysty, lekko cierpki smak. Odmiana jest bardzo owocna. Okres wegetacji od pędów masowych do dojrzałości technicznej wynosi 45-50 dni. Rośliny okopowe są dobrze utrzymywane w temperaturze +2 ... 4 ° C.
Zenith to cylindryczny korzeń z tępym końcem, 12-15 cm długości, różowo-szkarłatny, dojrzewający razem, bardzo dobrze przechowywany. Miąższ jest biały, soczysty, ostry, doskonały smak. Ta odmiana może być uprawiana przez całe lato.
Czerwony olbrzym jest cylindrycznym korzeniem, do 15 cm długości, różowoczerwonym, o wadze do 120 g, nieznacznie uniesionym nad ziemią. Miąższ jest biały, bardzo soczysty, przyjemny słodko-pikantny smak. Oporność na niedobór wilgoci i choroby jest wysoka. Najlepszym okresem do siewu jest początek sierpnia, zbiór roślin okopowych przypada na koniec września. W szklarni okres ich uprawy może być znacznie wydłużony. Odmiana nie toleruje zagęszczenia upraw, wymaga lekkich gleb z głęboką warstwą uprawną. Rośliny okopowe są dobrze przechowywane do 4 miesięcy, bez utraty ich smaku.
Jesienny olbrzym jest odmianą rzodkiewki o średniej dojrzałości, która rośnie w okresie 30-35 dni. Rośliny okopowe są białe, bardzo duże, o wadze do
150 g lub więcej, płaskie zaokrąglone, 6-8 cm długości, 5-6 cm średnicy Miąższ jest biały, soczysty, delikatny, raczej ostry.
Większość warzyw korzeniowych tych odmian nie ulega zwiotczeniu. Spulchnianie i kwitnienie roślin występuje tylko podczas siewu wiosną lub wczesnym latem.
Przed wysianiem nasion rzodkiewki pożądane jest przetwarzanie pierwiastków śladowych w roztworze, moczenie i kiełkowanie w ciągu 12 godzin.
Wszystkie późno dojrzewające odmiany rzodkiewki tworzą bardzo duże korzenie, więc potrzebują dużej powierzchni odżywiania. Lepiej jest zrobić bruzdy w odległości do 20 cm od siebie, rozsiewając nasiona nie bliżej niż 10 cm Głębokość wysiewu nasion wynosi 1,5-2 cm Wczesne odmiany wysiewa się w taki sam sposób jak wiosną - z odległością między rzędami do 15 cm i między roślinami - do 5 cm.
Przed pojawieniem się pędów temperatura powinna wynosić 15 ... 20 ° C, w przyszłości utrzymywać ją przy 16 ... 18 ° C w ciągu dnia i 12 ° C w nocy.
Pielęgnacja letnich upraw rzodkiewki polega na przerzedzaniu sadzonek, rozluźnieniu gleby i podlewaniu, karmieniu i zwalczaniu skorupy glebowej.
Rzodkiewki pojawiają się szybko. Po 4-5 dniach od pojawienia się sadzonek rośliny są w razie potrzeby rozcieńczone, zwłaszcza jeśli często wysiały nasiona, usuwając słabe i zdeformowane rośliny. Ważne jest, aby chwastować co 5-6 dni.

Rzodkiewka jest bardzo wrażliwa na wilgotność gleby (w granicach 60-70%). Aby uzyskać wysoki plon roślin okopowych, konieczne jest systematyczne podlewanie roślin, zwłaszcza gdy pojawia się pierwszy prawdziwy liść i kiedy powstają korzenie. Należy to robić regularnie 2 razy w tygodniu, aw czasie upałów prawie co drugi dzień, 10-12 litrów wody na metr kwadratowy. m, w przeciwnym razie przy zmiennej wilgotności gleby, korzenie mogą być popękane i nie będą odpowiednie do przechowywania w zimie.
Podlewanie rzodkiewki w czasie upałów jest lepsze rano. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę intensywność parowania, ponieważ przy niewielkim odparowaniu gleba jest łatwo ponownie nawilżana, a przy braku wilgoci i wysokich temperaturach powietrza korzenie rzodkiewki szybko stają się szorstkie i wiotkie.
Jeśli po podlaniu powstanie skorupa glebowa, ziemia powinna zostać poluzowana, a jeszcze lepiej po podlaniu i poluzowaniu, przykryć glebę warstwą miękiszu torfowego o grubości 1-2 cm, co pozwoli lepiej zatrzymać wilgoć w glebie i zaoszczędzić na częstym podlewaniu.
W odniesieniu do nawozów rzodkiewkowych z prawidłowo wypełnioną glebą nie ma zgody. Z jednej strony, żywienie roślin pełnym nawozem mineralnym lub roztworem dziewanny zwiększa plon roślin okopowych, z drugiej strony zwiększa akumulację azotanów w roślinach okopowych. Ale gdy gleba jest słabo wypełniona nawozami na początku powstawania roślin okopowych, konieczne jest zasilanie roślin roztworem nawozów mineralnych (1 litr mocznika i siarczanu potasu na 10 litrów wody).
Ponieważ rzodkiewka jest wrażliwa na chlor, do gleby musi być dodawany tylko siarczan potasu. W tym samym czasie, jeśli w glebie jest wystarczająco dużo potasu, rzodkiewka będzie piękna i jasno zabarwiona.
Przy uprawie rzodkiewki w foliowych szklarniach i szklarniach, oprócz powyższego, konieczne jest utrzymanie najlepszego oświetlenia, ponieważ rzodkiewka jest bardzo wrażliwa na światło. Szklarnia, w której rosną rzodkiewki, musi być regularnie emitowana, aby temperatura w niej była umiarkowana, ponieważ. W wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza rzodkiewka wytwarza mocne wierzchołki ze szkodą dla rozwoju korzenia.

Wczesne odmiany zaczynają dojrzewać pod koniec sierpnia, a późne rzodkiewki są zbierane, gdy plon dojrzewa przed początkiem mrozu. Zbiór najlepiej wykonać wczesnym rankiem po wieczornym podlewaniu. Następnie, w roślinach, konieczne jest natychmiastowe odcięcie wierzchołków i przechowywanie ich w piwnicy o temperaturze +1 ° C do przechowywania, zawsze wylewanie piasku. Pędzić się do zbioru rzodkiewki we wrześniu nie powinno być, ponieważ jest bardzo dobrze zachowane w ziemi, bez utraty smaku, ale gdy jest zamrożone, korzenie tracą smak.
Jeśli przechowujesz rzodkiewki w lodówce, korzenie należy umyć w zimnej wodzie i umieścić w dolnej komorze w lekko otwartej plastikowej torebce. W tej formie można je przechowywać do 3-4 tygodni. Jednak trwałość rzodkiewki zależy od odmiany.
Głównym i najbardziej groźnym szkodnikiem rzodkiewki jest pchła krzyżowa. Aby je zwalczać, przed poluzowaniem gleby nawę posypać suchą gorczycą w ilości 1 łyżeczki na 1 metr kwadratowy. m łóżek. Pomagają również pędy z rzodkiewki z pyłem tytoniowym zmieszanym z wapnem lub popiołem (1: 1).