Pielęgnacja truskawek w ogrodzie


Truskawki to najwcześniejsza kultura w naszych ogrodach. Przychodzą przed nią tylko jagody wiciokrzewu. Dlatego opieka nad nią zaczyna się wczesną wiosną.

Gdy tylko gleba wyschnie i da się przejść przez rzędy, plantacja zostanie oczyszczona ze starych liści, wąsów i innych śmieci. Wykonuję tę pracę ze specjalnymi grabiami wentylatora w kształcie pręta. Ale możesz też zamiatać go twardą miotłą. Pozostałości roślinne starannie zbierają i niszczą: mogą zimować szkodniki i podstawy chorób. Następnie wykonuję górny opatrunek z azotanem amonu w ilości 15-20 g na 1 kw. Km. m i podlewać tak, aby nawóz natychmiast wchłonął się w glebie. Należy uważać na nadmierne stosowanie nawozów azotowych, ponieważ może to prowadzić do "tuczenia" roślin: wzrostu dużej masy wegetatywnej ze szkodą dla upraw. W listach, które otrzymuję od ogrodników, często znajduję opisy tak potężnych roślin z nieszczęsnym plonem i pytanie: "Jaki jest powód?". Zasadniczo przyczyną jest nadpodaż nawozów azotowych lub w międzyrzędowych dużych dawkach nawozu.
Dalsza pielęgnacja plantacji truskawek polega na dokładnym oczyszczeniu z chwastów, regularnym, niewielkim rozluźnieniu rzędów, nawadnianiu, usuwaniu wąsów i ochronie przed szkodnikami i chorobami.
Przed kwitnieniem truskawek, aby uniknąć skażenia jagód podczas ulewnych deszczów i podlewania, a także w celu zachowania wilgoci, pod krzakami iw przejściu, położyć świeżą trocinę warstwą 3-5 cm, można również użyć igieł sosnowych lub pokroić słomę. Latem ostrożnie usuń wąsy, nie pozwalając na ich wzrost więcej niż 5-10 cm, ponieważ zużywają dużą ilość składników odżywczych z macierzystych roślin, osuszają je, tym samym znacznie zmniejszając plon. Na podstawie wieloletniego doświadczenia przekonałem się, że jeśli nie usuniesz wąsów na czas, otrzymasz tylko połowę spodziewanych zbiorów lub nawet mniej. Podczas gdy wąsy są młode, można je usunąć, po prostu odrywając paznokcie. Jeśli istnieje potrzeba rozet do reprodukcji, wąsy pozostawia się tylko na krawędziach i ściśle w odpowiedniej ilości.
Po zerwaniu jagód musisz dalej dbać o plantację. W połowie dawki stosuję nawozy fosforowe i potasowe, kopiąc gleby w rzędach o głębokości 10-12 cm, a jeszcze mniej w pobliżu roślin. Rzędy przed czterema laty usuwam i, przygotowując grunt dobrze, sadzę młode rozetki. Późną jesienią, szczególnie jeśli jest sucha pogoda, podaję wodę.

I odpowiedzi na dwa najczęściej zadawane pytania:

"Czy musisz kosić liście truskawek na zimę?"
Nie, ty nie. Truskawki w liściach przechowują składniki odżywcze, których używają do wczesnej wiosny. Liście są koszone tylko w dwóch przypadkach. Jeśli rośliny są poważnie dotknięte przez choroby, a przyszły rok może być pożywką dla chorób. W tym przypadku koszenie odbywa się na wysokości 5 cm, a drugie, jeśli chce się odmłodzić truskawki bez przeszczepu. W drugim przypadku kosić bezpośrednio z ziemi, odcinając stare rogi. W obu przypadkach trzeba kosić zaraz po zbiorach, nie czekając na późną jesień. Następnie, przed nadejściem zimy, truskawki mają czas na wyrośnięcie pełnych młodych liści.

"Jeśli kilka odmian truskawek zostanie posadzonych obok siebie, czy dojdzie do perforacji i utracą cechy?"
Nie, nie zgubią się. Nadmierne zapylenie w samych roślinach, na ich wąsach i powstających rozetach wpływu nie ma. Ale przy dokładnym sadzeniu różnych odmian pojawia się inne niebezpieczeństwo: krzaki mogą być splecione, poplątane wąsami, a ty naprawdę przegrywasz.