Usuwamy korzenie


Czyszczenie korzeni, bardzo ważne jest zapewnienie ich właściwego bezpieczeństwa.

Nie spiesz się, aby wykopać marchewkę: niestrawione rośliny korzeniowe są źle przechowywane, gromadzą mniej ważny składnik pokarmowy - karoten, a także najcenniejsze katalizatory biologiczne - enzymy. Gdy temperatura powietrza przekracza 15 ° C, następuje intensywne gromadzenie się karotenu, substancji suchych, cukrów i enzymów.
Kopanie marchwi jest zwykle zalecane z widłami ogrodowymi, aby jej nie uszkodzić. Nie chodzi o to, co kopać, ale jak kopać. Jest to również możliwe dzięki łopatom, zwłaszcza odmianom o długim korzeniu, ale kopiąc tak, że rozluźniona warstwa gleby podnosi się wraz z korzeniami, które zawsze wybieram ręcznie na szczyty. Często zęby widelca powodują uszkodzenia, w wyniku których drobnoustroje chorobotwórcze wnikają do wnętrza, powodując choroby owoców korzeniowych podczas ich przechowywania.
Co zrobić z blatami? Często zaleca się, aby wybrane korzenie pozostawić na ziemi na kilka dni, mówią, składniki odżywcze podczas dojrzewania zostaną przeniesione z wierzchołków na korzenie. Nie rób tego, ponieważ w tym przypadku przeciwnie, występują straty i masy roślin korzeniowych i składników odżywczych w nich. Wierzchołki są usuwane, gdy tylko gleba na korzeniach trochę wysycha.
Najczęściej radzi się to poprzez "skręcanie" wierzchołków liści rękami lub przycinanie, pozostawiając ogonki o niewielkiej długości. Zachowuję się inaczej: przecinam głowy roślin okopowych nożem wzdłuż linii oczu do spania, czyli odciąłem górną część głowy na głębokość 2-3 mm. W tym przypadku wierzchołki nie kiełkują podczas przechowywania. W końcu wiadomo, że bliżej do wiosny na nieobrzezanych warzywach korzeniowych zaczynają kwitnąć szczyty, co nie tylko zmniejsza wagę korzeni, ale także znacznie pogarsza wartość odżywczą marchwi. Po przycięciu zieleni, odkładam warzywa w szopie na kilka dni, aby przetestować plastry, co zapewnia ich długoterminowe przechowywanie.
Co zrobić z glebą przyklejoną do korzeni? Często jest zeskrobywany tępym bokiem noża. Nie rób tego. Warzywa korzeniowe marchwi nie mają silnie przykrywających tkanek, łatwo ulegają uszkodzeniu, co dramatycznie wpływa na ich bezpieczeństwo. Wolę dobrze ukorzenić owoce w wodzie i dobrze wysuszyć po przycięciu liści.
Często zaleca się przechowywanie marchewek w pudełkach, posypywanie ich piaskiem. Jest to metoda, która od dawna jest przestarzała i nieuzasadniona dzisiaj. Przechowuję plony korzeniowe w sterty (przedział piwnicy) luzem, o wysokości 50-70 cm, pokrytej plastikową folią. Wymiana powietrza o wymaganej intensywności odbywa się przez przednią stronę roślin okopowych odsłoniętych przez folię.
Intensywny wzrost i gromadzenie składników odżywczych w korzeniach buraków następuje do temperatury powietrza w nocy 2-3oC. Dlatego jest usuwany później marchwi. Technologia zbierania buraków jest prawie taka sama jak marchew. Przecinam głowy roślin okopowych stożkowo, na powierzchni oczu do spania, na głębokość 2-3 mm. Po przycięciu wierzchołków, przez kilka dni korzeniam warzywa w szopie, aby spróbować plastry. Trzymam je w komorze obok marchewki, przykrywając blat folią.
Intensywny wzrost i gromadzenie składników odżywczych w korzeniach pasternaku występuje nawet przy małych nocnych przymrozkach. Dlatego usuwam tę kulturę jako ostatnią.
Cechą zbioru pasternaku jest to, że wiele odmian w momencie zbioru ma długość korzenia do pół metra, co często ma miejsce, gdy nasadzenia są rzadkie. Podczas zbioru wybieram kilka standardowych roślin okopowych i od razu sadzę je w glebę, aby w przyszłym roku uzyskać moje nasiona, rozcinając wierzchołki na wysokość 5-6 cm.
Wierzchołki warzyw korzeniowych pasternaku, a także buraka ćwikłowego są przycinane stożkowo na powierzchni uśpionych oczu. Ale w niektórych roślinach okopowych, szczególnie tych o rozgałęzionych korzeniach, odciąłem stożek, nie zewnętrzny, ale wewnętrzny. Po przycięciu wierzchołków, korzeni do pokrojenia plasterków, wkładam je do szopy na kilka dni.
Ja utrzymuję korzenie pasternaku, a także buraki, z tą różnicą, że przykrywam je ostrożniej plastikową folią, ponieważ między nimi jest dużo powietrza, co negatywnie wpływa na ich bezpieczeństwo.