Cukinia ma wiele zalet.


Cukinia to ta sama cukinia, tylko bardziej owocna, smaczna, o pięknym kształcie.
W przypadku żywności stosuje się młode jajniki o wadze do 30 cm, które gotują się jak zwykły squash. Owoce można również używać na surowo do produkcji sałatek.


Jesienią, podczas wykopywania gleby, wprowadzam nawozy organiczne (w tempie 3-5 kg na 1 kw. M).
Uprawiam sadzonki cukinii lub siać kiełkujące nasiona w otwartym terenie. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion i uzyskać silne, przyjazne pędy, namocz nasiona w roztworze odżywczym. W 1 litrze wody w temperaturze pokojowej rozcieńczam 1 g stymulatora wzrostu "Bud". Wrzucam nasiona do tego roztworu na jeden dzień. Następnie przykrywam je wilgotną ściereczką i trzymam w niej w ciągu dnia przed wysiewem.
Miesiąc przed siewem sprawdzam nasiona pod kątem kiełkowania. Aby to zrobić, biorę kilka nasion, moczy je i pozostawiam w wilgotnej szacie przed kiełkowaniem.
Przy pomocy metody sadzenia, wysiewamy nasiona w połowie kwietnia w drewnianych skrzynkach. Skład gleby: 1 część ziemi + 1 część próchnicy + 20% starych trocin (objętości gleby). Wlewam mieszaninę gleby do skrzynki przed zasianiem roztworem nadmanganianu potasu (2 g na 10 l wody i robię rowki 1 cm głębokości 3 cm od drugiego). W nich, w odległości 1-1,5 cm, zasiewam nasiona, które zamykam na głębokość 0,5-1 cm. Pokrywam je folią i umieszczam w pomieszczeniu o temperaturze 20-25 ° C.
Nasiona cukinii można wysiewać bezpośrednio w ogrodzie od 1 maja do 10 czerwca. Łóżko do sadzenia sadzonek, jak również do nasion, jest przygotowywane jednakowo. Szerokość łóżek wynosi 1 m, długość jest dowolna, rozpraszam mieszaninę ogrodową nad powierzchnią (20-30 g na 1 kw. M), poziomowanie. Pośrodku robię dziury w odległości 90 cm od siebie. W każdym otworze na głębokości 2-3 cm wkładam 2 nasiona w odległości 5 cm, przy dobrych pędach sadzę jedną roślinę. Po zasianiu nasion lub sadzeniu sadzonek, przykryję łóżko filmem, który zdejmuję, gdy pogoda jest stabilna i ciepła.

Pielęgnacja cukinii polega na regularnym podlewaniu, pieleniu, rozluźnieniu, karmieniu, usuwaniu starych liści. Rozluźnienie spędź co 2-3 nawadnianie. Żywię się jedynie słabym wzrostem i rozwojem roztworu nawozów organicznych (1 litr grubej dziewanny na 10 litrów wody + 20 g superfosfatu + 1/2 szklanki popiołu drzewnego, wlewam 1,5 litra takiego opatrunku na każdą roślinę, a podczas owocowania robię to za dwa dni Podczas podlewania należy unikać wody na liściach i jajnikach, szczególnie w miejscach słabo wentylowanych.
Żeby chwasty nie zirytowały mojej cukinii, ściółka łóżka z czarnym plastikowym opakowaniem. Ja usuwam owoce dwa razy w tygodniu, wycinając jajo o długości 20-30 cm z łodygą za pomocą noża. Trzymam je w plastikowych torebkach w lodówce.
Aby uzyskać nasiona, zostaw najlepsze owoce. Zdejmuję je na jesieni przed nadejściem mrozów i umieszczam je w pokoju w świetle. Owoce nasion przechowywane do lutego. Jak tylko żółkną, wycinam i selekcjonuję nasiona.
W porównaniu ze zwykłą cukinią o białych owocach, cukinia zielna powoli dojrzewa i dłużej nadaje się do świeżej konsumpcji.
Moje ulubione odmiany cukinii - Zebra i przystojna czerń.