Pomidor - najbardziej ulubione warzywo


Od dawna zajmowałem się ogrodnictwem, czytałem dużo literatury, zdobyłem choć trochę, ale moje doświadczenie.

Ostatnio coraz częściej słyszy się opinie, że niektórzy ogrodnicy odmawiają uprawy pomidorów na swoich działkach, ponieważ są poważnie niszczone przez phytophthora. Dla mnie to moje ulubione warzywo i chcę wam powiedzieć, jak udaje mi się uzyskać dobry plon, karmić moją rodzinę świeżymi pomidorami prawie do zimy i zamieniać je w puste miejsca. Doświadczeni ogrodnicy od dawna są przekonani o wszystkich walorach pomidorów, ich właściwościach leczniczych, nauczyli się stwarzać dogodne warunki do uprawy i uzyskać wspaniałe plony, a początkujący hodowcy wciąż muszą się wiele nauczyć.


Gotowanie nasion


Pomidory są głównie hodowane przez sadzonki. Przed siewem moczy się nasiona przez 15-20 minut w roztworze nadmanganianu potasu o barwie ciemno wiśniowej, a następnie przemywam zimną wodą. Zaleca się namoczenie nasion przez 12 godzin w roztworze odżywczym (popiół, soda oczyszczona - 1 łyżeczka na 1 litr wody), następnie 12 godzin w czystej wodzie i wstawić do lodówki na 1-2 dni, zapobiegając wysychaniu. Potem natychmiast zasiej.
Dbaj o normalne sadzonki. Jeśli gleba w szklarni nie została zaktualizowana, przed posadzeniem sadzonek należy poddać działaniu nadmanganianu potasu.
W każdej dziurze wkładam próchnicę i garść popiołu.


Ochrona przed chorobą


Aby zapobiec phytophthora z 2. połowy lipca, traktuję rośliny roztworem kwasu borowego i nadmanganianu potasu (0,5 łyżeczki nadmanganianu potasu i 5 g kwasu borowego na wiadro wody). Te pierwiastki śladowe są dobrym dolnym zaprawą na liściach, a kwas borowy zapobiega spadaniu jajnika i sprzyja dobremu zestawowi owoców. Ona potrafi rozpylać i ogórki podczas kwitnienia.
Tylko nadmanganian potasu nie może być nadużywany. W okresie ustawiania owoców na 2. rozdaniu spryskaj rośliny naparem czosnkowych strzałek (pozostaw 100 g pokruszonych strzał lub 50 g czosnku przez 10 dni w wodzie). Aż do 5 rozpyleń co 2 tygodnie. Jeśli spóźnię się i widzę pierwsze oznaki phytophthora, natychmiast usuwam chore liście i przetwarzam pomidory za pomocą preparatu "Profit". To dobre narzędzie, tylko jeden spray.
Pod krzewami pomidorów wlewam popiół kilka razy w ciągu roku, można je karmić roztworem chlorku sodu (1 łyżka w wiadrze z wodą). Pod krzakiem wylewam 0,5 l tego roztworu, owoce okazują się słodsze od tego opatrunku. To samo rozwiązanie jest podlewane raz buraki sezonowe.
Wolę uprawiać głównie wczesne dojrzewające i wczesnie rosnące pomidory, które mają czas na główną uprawę fitofthory. Są to odmiany Nevsky, Shuttle, Otradny, Chernomor, Verliok, Kostroma i inne hybrydy.


Popiół - numer nawozu 1


Chcę skupić się na popiołach. Ten unikalny nawóz zawiera w swoim składzie fosfor, potas i wiele pierwiastków śladowych. Ja używam popiołu w uprawie prawie wszystkich warzyw. Jej miłość ogórki i marchew, cebula i czosnek. Grzanki cebuli i marchwi po posadzeniu, zawsze posypałem popiołem. Szczególnie nie lubi muchy z cebuli. Marchewka powoduje wielką szkodę dla marchewki. Ja naprzemiennie grzebienie marchwi i cebuli, a rośliny chronią się nawzajem. Dobrym sposobem na zwalczanie muchy marchwi jest skórka cebuli. 400 g łuski należy wlewać wrzątkiem, szczelnie przykryć pokrywką, nalegać na dzień, odcedzić i powstałą w wyniku naparu marchew. Reszta infuzji łuski jest rozłożona w rowkach między roślinami. Pod koniec lipca takie przetwarzanie można powtórzyć.
Używam również skórek cebuli i czosnku podczas sadzenia ziemniaków. Wrzucam garść łuski, popiołu i próchnicy do każdej studni. Na tych lądowiskach nie ma wirewormu i praktycznie nie ma chrząszczy Colorado.
Kolejna wskazówka. Aby zapobiec powstawaniu jałowych kwiatów w ogórkach, 250 gramów roztworu sody (2 łyżki stołowe ze szkiełkiem do wiadra z wodą) należy wylać pod każdą rośliną przed kwitnieniem. Drugi opatrunek powinien być wykonany na początku kwitnienia. Dla lepszego zapylenia kwiatów, czasami rozpylam ogórki roztworem jodu - 5 kropli na wiadrze z wodą.


Odpady - w "dochodzie"


Czasami widzisz ogrodników rzucających chwasty, śmieci i różne odpady z witryny. Mam wszystko w ogrodzie. Płonę gałęzie z drzew i krzewów, aby uzyskać popiół, małe, wraz z łodygami kapusty, zakopując w wykopie, gdzie rosną ogórki, wkładamy chwasty do kompostu i liście z kapusty, dyni, dyni i squasha - kiedy gleba kopie na jesień dla przyszłego sadzenia ziemniaków.
Podczas jesieni próbuję zrobić tyle łóżek, ile to możliwe, aby wiosną było mniej pracy.
Przed zimą sadzę zimowy czosnek z plastrami i cebulkami, małe zestawy cebuli, które pokrywam na zimę skoszoną trawą. Na wiosnę sadzę cebulę i marchewkę w rzędach rowków. Wykonuję je na grzbiecie w odległości 10-12 cm od siebie. Rozlewam każdy rowek roztworem różowego nadmanganianu potasu i zasiewam wstępnie nasączone nasiona, zasypiam z ziemią i posypuję popiołem na wierzch. Siew i sadzenie wszystkich odpornych na zimno roślin rozpoczyna się po 20 kwietnia, kiedy dni są korzystne, korzystne dla kalendarza księżycowego.
Jako członek klubu "Ogród i Ogród" co roku uczestniczą w wystawach, które odbywają się w naszym mieście w sierpniu. Zdjęcie przedstawia moją kolekcję warzyw i kwiatów.
W szlachetnej pracy na ziemi jest nasza radość, nasza siła. Jeśli zawsze kochamy naszą ziemię, ona nam podziękuje wspaniałym żniwem.