Szklarniany arbuz na każdy gust


Arbuz to najstarsza uprawa warzyw, uważana za miejsce narodzin pustyni Kalahari w Afryce. W 1660 r. Car Aleksiej Michajłowicz wydał dekret: siać arbuzy na południu Rosji, wcześniej sprowadzono je z zagranicy. Ale dopiero w XIX wieku arbuz stał się niedrogim przysmakiem w wiejskich domach.


Warunki pogodowe w centralnej Rosji nie sprzyjają arbuzowi. Dlatego wolę uprawiać arbuzy w szklarni. Siew na sadzonki produkuje się w połowie kwietnia. Namoczam nasiona w ekstra-regulatorze wzrostu Epin i kiełkuję w ciepłym miejscu. Siać nasiona zasiać w osobnych miseczkach. Optymalna temperatura przed kiełkowaniem, a następnie prawidłowy wzrost i rozwój roślin wynosi 25-30 ° C. Na tydzień przed lądowaniem zaczynam utwardzać sadzonki: w nocy utrzymuję temperaturę na poziomie 12-14 ° C.
W szklarniach posadzonych w dniach 20-25 maja. Bardzo ważne jest, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Po zejściu ze sterty ziemi, wpuszczam je do roztworu stymulatora wzrostu korzeni (Heteroauxin, Kornevin). Pozwala to zapewnić stuprocentową przeżywalność sadzonek, która natychmiast przenosi się na wzrost.
Przygotowuję łóżko na arbuzy w następujący sposób. Wynoszę ziemię na głębokość 70 cm, u podstawy kładę warstwę suchych gałęzi różnych krzewów, papier, opadłe liście o wysokości 30 cm, powyżej zlewam 40 cm mieszanki próchnicy, kompostu, torfu, gdzie dodaję złożony nawóz mineralny, popiół, odrobinę wapna. Wszystko dokładnie wymieszam - uzyskuję luźną, lekką ziemię. Rośliny umieszczane są w jednej lub dwóch liniach w sposób rozłożony, w odległości 45-50 cm od siebie. Studzienki przed sadzeniem są dobrze podlewane ciepłą wodą z dodatkiem humanu sodowego.
Kilka dni po posadzeniu przywiązuję rośliny do kratki - pionowa metoda uprawy oszczędza przestrzeń w szklarni. Również wiązanie i dolna strona ucieczki. Wszystkie znajdujące się powyżej pasierbów usuwają. W ten sposób produkuję w 2 łodygach.
Na każdym bicie pozostawiam jeden owoc. Po związaniu umieszczam każdy owoc w oddzielnej siatce i przywiązuję do drutu nośnego.

Arbuz - jednopienna dwupienna kultura, czyli na tej samej roślinie występują zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Męskie kwiaty otwierają się wcześnie rano i zamykają się w środku dnia. Kobiece kwiaty nie zamykają się przez 2-3 dni. Niektóre z nich są zapylane przez mrówki, pszczoły, trzmiele. Ale ponieważ moja strona znajduje się w centrum miasta, jest kilka owadów zapylających. Dlatego zazwyczaj konieczne jest ręczne przeprowadzanie zapylenia - za pomocą pędzla przenieść pyłek z kwiatów żeńskich do żeńskiego słupka. Jajnik rośnie natychmiast po zapłodnieniu. Najbardziej intensywny wzrost owoców występuje na początku ich powstawania.
Roślina jest podlewana ciepłą wodą (nie niższą niż 20 ° C) w pierścieniowych rowkach wokół niej. Szyja korzenia nie powinna być wystawiona na działanie wilgoci, w przeciwnym razie może gnić. Podlewanie spędzam raz w tygodniu i całkowicie zatrzymuję je na początku dojrzewania owoców. Przyspiesza to dojrzewanie arbuzów i poprawia ich jakość (zawartość cukru wzrasta, kora nie gęstnieje).
W sezonie wegetacyjnym produkuję 3 sosy. Pierwszy - 10-14 dni po posadzeniu (2 łyżki złożonego nawozu mineralnego na 10 litrów wody). Drugi - na początku tworzenia rzęs (z dziewanny rozcieńczony wodą (1: 8), z dodatkiem 15 g siarczanu potasu i 20 g superfosfatu na 10 litrów wody). Trzeci - w formowaniu pierwszego jajnika (2 łyżki złożonego nawozu mineralnego na 10 litrów wody).

Dojrzałość arbuzów występuje 30-35 dni po wiązaniu. Jego objawami są: skurcz anteny w zatoce liścia w pobliżu łodygi, głuchy dźwięk po kliknięciu płodu.
Od kilku lat na stronie występuje około 50 odmian i mieszańców arbuzów. W masie owocowej wynosi 2-3 kg (maksymalnie - do 6 kg). Takie owoce porcji idealnie dojrzewają w centralnej Rosji już na początku sierpnia. Są wygodne w użyciu - jeden owoc jest używany na raz.
Najlepszymi sprawdzonymi arbuzami są holenderskie hybrydy Krisby F1, F1 Trophy, Helen F1, Lady F1, Susy F1, Eureka F1. Są plastikowe, dobrze przystosowują się do różnych warunków, mają doskonały smak.
Rosyjskie odmiany zawsze dają stabilne zbiory wczesnych smacznych owoców Skorik, Leader, Photon, późniejszy i większy Cap of the Emperor F1, Semko-2003 F1. Ciekawe yeltsokorye - Dar słońca, Prince Albert F1. Bardzo słodkie, ze szczególnym smakiem są arbuzy z żółtym miąższem - Prince Gary F1, Prince Charles F1. W owocach arbuza Prince Hamlet F1 nie ma nasion. Polecam dobrze znaną odmianę Spark dla początkujących - z łatwością ustala ona owoce. Ale jego smak pozostawia wiele do życzenia. Jest to interesująca od dawna odmiana (byłem w warunkach pokojowych przez półtora roku). Ciało jest gęste, świeże, bez smaku świeże. Jednak kandyzowane owoce i dżem z niego wypada świetnie.