Soczyste zielone przez cały rok


Chcę porozmawiać o moich ulubionych wczesnych warzywach, które mogą rosnąć i produkować plony przez cały rok - najpierw w ogrodzie, a potem w domu, w mieszkaniu.

Od dawna wiadomo, że wszystkie cebule zawierają fitoncydy, biologicznie aktywne substancje, które zabijają patogeny i zwiększają odporność organizmu na różne choroby. Zimą, gdy śnieg pada za moim oknem, zawsze sadzę zieloną cebulę w doniczkach. Na zieleni uprawiam cebulę Strigunovsky, z jakiegoś powodu najbardziej zakochał się we mnie. Jest to wieloskładnikowa odmiana cebuli. W ogrodzie glebę ciasno, po 2 cm od siebie, sadzę bardzo duże cebulki, wylewam ciepłą wodą. Po dwóch tygodniach dostaję dużo zieleni. Po pokrojeniu karmię cebulę płynnym napojem żywokostu i pokrzywy (w suchej formie, są one specjalnie przechowywane na zimę i wiosnę) i wlewem odchodów gołębi, a cebula nadal rośnie i sprawia, że są szczęśliwe.
Na zielonych uprawiam inne łuki - batun, szczypiorek, wielopoziomowe. Batona cebulowa jest rośliną wieloletnią, bardzo podobną do cebuli, tylko nie daje prawdziwej żarówki. Bardzo bezpretensjonalna roślina. W ogrodzie Zemlyak nie będzie miał czasu na rozgrzewkę, ponieważ zielone pióra już sięgają słońca. W domu, w doniczce, batun rośnie od jesieni do wiosny, dbam o to tak jak ja dla cebuli.
Moja ulubiona cebula to szczypiorek. Jest to jedna z pierwszych upraw ogrodowych, dająca wczesną wiosnę witamin. Cebula, która ma właściwości nawilżające, tworzy mocno rozgałęzione krzewy z rurkowatymi styloidami i liśćmi, które są bardzo bogate w kwas askorbinowy (do 75 mg /%). Liście tej cebuli zawierają wapń, fosfor, witaminy, olejki eteryczne. Zieloni są często odcinane na szczypiorku, ponieważ szybko rosną gruboziarniste i nakładają je na świeże potrawy. Do uprawy cebuli w domu w doniczkach posadzonych jesienią. Odkopuję krzak (a to jest solidna murawa - małe fałszywe żarówki, ciasno połączone) z ziemią, odciąłem wierzchołki i po pocałowaniu włożono do zaciemnionego miejsca. Kiedy pojawiają się pierwsze liście, wkładam garnek cebuli do okna.
I, oczywiście, pierwsze wczesne zielenie obejmują sałatki, rzodkiewki, zioła przyprawowe. Uwielbiam rzeżuchę, szpinak, kapustę chińską, rzodkiewkę (wolę francuską odmianę śniadaniową), musztardę sałatkową, boćwinę, ogórecznik. Zielone rośliny warzywne są bardzo wczesne, z krótkim okresem wegetacji. A wczesną wiosną nasze ciała potrzebują witamin tak bardzo, naprawdę chcę czegoś świeżego. Zagraniczne owoce i jagody są niedostępne dla wielu Rosjan, ale wyrobienie zdrowej zieleni w ich łóżkach lub w domu nie jest trudne.
Na przykład możesz szybko uzyskać plon rzeżuchy. Pędy pojawiają się w dniach 4-5, a po 2 tygodniach już zbieram zielenie. Liście są ostrożnie odcinane, a nowe rosną bardzo szybko. Rukiew wodna jest bardzo przydatna w awitaminozie, zawiera substancje poprawiające proces trawienny.
Liściasta musztarda zawiera witaminę C, olejek z gorczycy i minerały. Preferuję odmianę Salad-54. Liście są gotowe do spożycia po 3 tygodniach po wykiełkowaniu.
I chard! Bardzo wysoka plonowanie, jej liście są bogate w cukry, białka, kwas askorbinowy i kwas foliowy, sole mineralne. Mangold składa się z dwóch rodzajów - szypułki i liści. Z liści gotuję sałatki i zimny barszcz, a łodygi są bardzo smaczne, jeśli wcześniej je ugotujesz, a potem usmażę na oleju.
Inną przydatną rośliną jest ogórecznik z ogórecznika. Lecznicze właściwości ogórecznika znane są od czasów Karola Wielkiego, pisali o tej roślinie już w 812 roku, sugerując, że jest ona hodowana w ogrodach. Zapach ogórka sprawia, że ogórecznik jest nieodzownym składnikiem sałatek wiosennych. Wlewam uzdrawiające kwiaty rośliny z miodem, aby wyleczyć krewnych z moim "egzotycznym" zapachem witamin na herbatę w zimie.
Powiedz słowo o szpinaku. Jest to roczna roślina dojrzewająca wcześnie, czyli warzywo dietetyczne. Jego liście zawierają witaminy, sole potasu, magnezu, żelaza, karotenu, a co najważniejsze, prawie wszystkie witaminy z grupy B (B1, B2, B6).
W każdym stadium dojrzewania inne wczesne dojrzałe warzywo jest smaczne - kapusta pekińska. Trzy tygodnie po siewie, dostaję żniwa. Uważam, że każda kapusta z uwagi na właściwości lecznicze (lecznicze i dietetyczne) powinna być obecna na każdym stole.
I wreszcie kolejne wczesne warzywo w ogrodzie - ulubiona rzodkiewka wszystkich. Od czasów starożytnych w Indiach, Chinach, Grecji, był używany nie tylko jako produkt spożywczy, ale także jako lek na przeziębienia, kamienie żółciowe i inne choroby. Uzdrawianie w tej wielowitaminowej kulturze oraz liściach i korzeniach, bogatych w minerały.
Cóż, aby uzyskać dobre zbiory wczesnych zielonych i czystych ekologicznie, nie rozpoznaję nawozów mineralnych, sosów topowych - tylko organicznych. Właśnie dlatego sałatki witaminowe z musztardy, boćwiny, cebuli, rzodkiewki, kapusty i szpinaku są tak aromatyczne, smaczne. Napełniam je olejem roślinnym, majonezem - co jest pod ręką, a moi bliscy je je z przyjemnością.