Sam uprawiamy nasiona


Trudno nawet doświadczonemu plantatorowi warzyw uprawiać własne nasiona wielu warzyw z wielu obiektywnych powodów.


Na przykład, wszystkie dynie, korzenie, rośliny bulwiaste i krzyżowe są zapylane krzyżowo i łatwo pereopylyatsya. Są one koniecznie pereopalecznymi pszczołami i innymi owadami. W specjalnych gospodarstwach nasiennych nasiona różnych roślin uzyskuje się poprzez obserwację przestrzennej izolacji podczas uprawy roślin. Dla różnych kultur, w zależności od warunków terenowych, średnia wynosi od 500 do 2000 metrów. Oznacza to, że jeśli umieścisz rośliny o różnych uprawach, które mogą zapylać się nawzajem lub różne odmiany tego samego zbioru bliżej niż określone odległości, mogą one zostać zapylone, a cechy odmianowe ulegną zmianie. Oczywiste jest, że w warunkach 6 akrów nie możemy stworzyć takich warunków. A w zbiorowych tablicach ogrodniczych, gdzie istnieją setki działek, nie można uzyskać nasion czystej jakości nawet jednej odmiany, ponieważ dziesiątki różnych odmian rosną na sąsiednich obszarach, "gotowe" do ponownego zapylenia ulubionej odmiany.

Pracujmy ... pszczoła

Jednak przy niewielkich umiejętnościach, staranności i starannej pracy, niewielka ilość nasion dla roślin o zapyleniu krzyżowym, takich jak ogórek, dynia, cukinia itp., Na własne potrzeby. można dostać. W tym celu, gdy utworzono żeński kwiat z jajnikiem, ale jeszcze się nie otworzył, izoluje się go za pomocą siatki z gazy, aby owady nie mogły go zapylić. Kiedy kwiat otwiera się rano, torba jest odwiązana. Otwierany jest dobrze otwarty męski kwiat i odrywany (bez jajnika), korona i pręciki męskiego kwiatu są usuwane miękkimi ruchami, które dotykają słupka kwiatu żeńskiego. Po tej nieskomplikowanej operacji, jest ponownie izolowany za pomocą torby. Torba została usunięta. Kiedy jajnik zaczyna rosnąć, a owoc jest zauważony: na przykład, wiążąc miękką kolorową wstążkę na łodydze. Tak więc jesienią otrzymacie z tego owocu nasiona czystej jakości.

Na nasiona - z najlepszego okazu

Jeśli nadal decydujesz się na zdobycie nasion, na przykład marchwi, buraków, konieczne jest, aby podczas zbioru wybrać rośliny najlepsze, średniej wielkości, o prawidłowym kształcie i kolorze charakterystycznym dla tej odmiany. Chociaż rośliny te są również zapylane krzyżowo, prawdopodobieństwo uzyskania ich nasion w gospodarstwach domowych jest jeszcze większe, ponieważ niewielu plantatorów warzyw jest specjalnie zaangażowanych w uprawę nasion tych roślin. I ta okoliczność znacznie zmniejsza zrandomizowane zapylanie.
Aby uzyskać nasiona o wysokiej jakości, roślina, na przykład jądro z marchwi, może być całkowicie przywiązana gazą przed kwitnieniem, aby owady nie mogły dostać się do kwiatów. W takim przypadku sztuczne zapylenie to zrobić. Gdy tylko kwiaty zaczynają się otwierać, w słoneczne dni rośliny są lekko wstrząśnięte. Jednocześnie wyraźnie widać, jak pyłek rozprasza i zapyla kwiaty. Tę procedurę należy powtarzać przez kilka dni, ponieważ marchew nie kwitnie w tym samym czasie. Po utworzeniu nasion gazę można usunąć. Ale w przyszłości nie powinno być dozwolone kwitnienie pasyhnichnyh (z pędów bocznych) kwiatów, które tworzą się stale - muszą być usunięte.
Stosowanie nasion z samozapylonych roślin, takich jak pomidory, groszek, jest stosunkowo łatwe. Jednak w celu uzyskania wysokiej jakości nasion, różne odmiany tych roślin powinny być sadzone z przestrzenną izolacją, na przemian z rabatami innych roślin - marchwi, cebuli, rzodkiewki itp.

W pomidorach usuwamy pasierbów

Aby uzyskać nasiona pomidora, należy wcześniej wybrać dobrze rozwinięty krzew i pozostawić na nim nie więcej niż dwa lub trzy pędzle kwiatowe, regularnie usuwając pasierbów. Odbywa się to tak, aby roślina mogła skierować wszystkie swoje siły nie na tworzenie dodatkowych owoców, ale na dobry wzrost i dojrzewanie lewych. Z tych krzewów wybierz dobrze rozwinięte, duże, w pełni dojrzałe owoce charakterystyczne dla tej odmiany. Przez kilka dni (aż do zmiękczenia) są trzymane w domu, a następnie wycinane, wybierane nasiona z miąższem i wkładane do 1-2 dni w słoiku do fermentacji. Następnie nasiona są myte w wodzie, wschodzące są odrzucane, a utonięte są przeznaczone do suszenia na papierze. W pierwszym dniu suszenia są wielokrotnie stępione, aby nie przywierały do papieru i nie sklejały się. Jeśli papier jest nasączony wilgocią, zmień go. Konieczne jest suszenie nasion w temperaturze pokojowej przez 4-5 dni.

Prawidłowy zapis

Jeśli udało ci się zdobyć nasiona, to przed ich przechowywaniem należy je dobrze wysuszyć i złożyć w papierowe torby lub torby z materiału (nie można ich przechowywać w plastikowych torebkach). W workach lub workach nasion należy umieścić etykietę z ich cechami charakterystycznymi: nazwy uprawy, odmiany, daty odbioru. Te same dane powinny być zapisane na workach. Nasiona są lepiej i dłużej przechowywane bez utraty kiełkowania w suchym pomieszczeniu o temperaturze 10-15 ° C. A zakupione nasiona należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, również w powyższej temperaturze. Pamiętaj, że czas przechowywania nasion jest bardzo zależny od warunków ich przechowywania.

Uprawiam nasiona roślin warzywnych, które lubię i mogę podzielić się nimi z ogrodnikami, których chcę, wysłać podpisaną kopertę, aby wysłać katalog.