Najsłodszy i najbardziej pachnący


Chcę podzielić się moim doświadczeniem rosnących powtarzających się truskawek z tymi, którzy chcą je hodować niezależnie.


Przede wszystkim musisz wybrać odmianę, którą chcesz uprawiać. Teraz w sprzedaży dostępna jest szeroka gama odmian. Wielu lubi małe, owocowane odmiany truskawek, takie jak Baron Solemacher, Yellow Miracle, Ruyan. Te odmiany są bezpretensjonalne, dobrze wyglądają w krawężnikach.
Odmiana Żółty cud wyróżnia się niezwykłymi miodowożółtymi, bardzo słodkimi i pachnącymi jagodami o wadze 4-6 g. Jest owocowy, owocujący i odporny na zimę. Smak i aromat przewyższa wszystkie znane odmiany czerwonych jagód. Obficie owocuje na mróz.
Odmiana Baron Solemaher jest naprawiana, bezzębna, bardzo wydajna i odporna na zimę. Obficie owocujące od czerwca do mrozów. Jagody są jaskrawoczerwone, ważą 4-7 gramów, z aromatem dzikiej truskawki.
Różnorodność Ruyan ma podobny charakter do Barona Solemachera.
Jednak nowe hybrydy naprawcze z dużymi jagodami są szczególnie interesujące. Mają wspaniały deserowy smak, klasyczny smak i długi okres owocowania. Rośliny te są nie tylko produktywne, ale również bardzo dekoracyjne. Wyobraź sobie, jak wygląda truskawka, usiana kwiatami i dużymi jagodami w tym samym czasie. Można go uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie, werandzie, parapecie.
Przemysłowy hybrydowy moskiewski przysmak F1 doskonale sprawdził się. Jagody dojrzewają dwa tygodnie przed innymi odmianami. Średnia masa owoców to 15-35 g. Owocowanie zaczyna się 4-6 miesięcy po zasiewie, a jagody dojrzewają do końca września. Rośliny są szczególnie silne i wysoce produktywne. Dają bardzo smaczne, duże jagody (gęstą konsystencję). Wydajność do 1,5 kg na krzak. Długie łodygi kwiatowe ułatwiają zbieranie jagód i dodają roślinom ozdobę. Ta truskawka może być uprawiana na balkonach, w pojemnikach i wiszących doniczkach.
Kolejny hybrydowy przysmak domowy F1 jest idealny do uprawy w pojemnikach (donicach, koszach wiszących, skrzynkach balkonowych). Jest to bardzo atrakcyjna roślina z ciemnymi liśćmi i rubinowymi jagodami, które osiągają średnicę 4 cm. Hybryd jest bardzo owocny, obficie owocuje do samych mrozów.
I wreszcie wspaniała nowość - hybrydowy debiut F1 F1. Kwiaty piękne różowe kwiaty przez całe lato. Jagody są duże - do 35 g, słodkie i pachnące, dobrze wyglądają na balkonach, parapetach.
Chcę zauważyć, że w przeciwieństwie do siewek pomidora, truskawka zajmie bardzo mało miejsca w mieszkaniu. Nasiona te są w lutym-marcu, a także pomidory.
Rosnąć truskawki z nasion - niezwykłe i bardzo pracochłonne dla ogrodników, więc postanowiłem podzielić się moim doświadczeniem. Nasiona powyższych odmian truskawek w opakowaniu są zazwyczaj bardzo małe (10-50 sztuk). Często podczas siewu, nie każdy podnosi się i przeżywa. Też cierpiałem na przeszkody, zanim nauczyłem się uprawiać sadzonki. Powodem tych niepowodzeń było to, że głęboko zasiewałem nasiona, ale nawet te, które pojawiły się później, zmarły z powodu niewłaściwej opieki. Nasiona truskawki kiełkują przez długi czas, pędy pojawiają się dopiero po 3-4 tygodniach. Są bardzo małe (około 2000 sztuk w 1 gramie), więc zasiewam je w pudełku powierzchownie, nawilżam plon i lekko posypuję ziemię (1-2 mm). Aby gleba nie wyschła, przykryj pudełko siatką plastikową folią i umieść ją w ciemnym, ciepłym miejscu. Codziennie zdejmuję film przez 10 minut, powietrze, a jeśli ziemia jest wysuszona, używam sprayu, aby go nawilżyć. Jak tylko pojawią się pędy, wyjmuję film i umieszczam pudełko w jasnym miejscu. Optymalna temperatura kiełkowania nasion wynosi + 20 ... + 25 оС, a sadzonki rosną w temperaturze +15 оС. Do podlewania młodych roślin konieczne jest bardzo dokładne. Są bardzo małe i można je łatwo wylewać i myć wodą. W bezpośrednim świetle słonecznym skrzynek nie można ustawić, ponieważ rośliny szybko umierają. Sadzonki, nie nurkuję, więc od razu sieję rzadko - według schematu 3 x 4 cm. Dorosłe sadzonki nie tolerują ciepła, trzymam je na przeszklonym balkonie.
Grunt do sadzenia truskawek na stałym miejscu jest przygotowywany z góry. Najlepszymi poprzednikami są cebula, marchew, buraki, koperek, rzodkiewka, czosnek, pietruszka. Truskawki w jednym miejscu będą rosły 5-6 lat, więc gleba musi być dobrze ugotowana. Przygotowuję łóżka do sadzenia wiosennego jesienią, do rośliny jesiennej - dwa lub trzy tygodnie wcześniej. Na każdy metr kwadratowy wprowadzam 5 kg próchnicy, 50 g superfosfatu, 20 g chlorku potasu, 20 g siarczanu amonu. Potem kopie łóżko i ostrożnie wyrównuję ziemię grabiami. Na stałym miejscu sadzę sadzonki 4-5 liści (nie mniej!). Posadzone wieczorem lub przy pochmurnej pogodzie. Dla moskiewskiego przysmaku, przed sadzeniem, kopanie dołów 40 cm głębokości, napełnianie ich humusem i złożonymi nawozami, a następnie sadzenie, ponieważ krzewy tej odmiany rosną bardzo duże i szerokie. Odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 60 cm, po posadzeniu wylewam ciepłą wodą.
Wszystkie powtarzające się odmiany truskawek wymagają żyznej gleby. Na początku masowego kwitnienia dla lepszego wiązania i zwiększenia masy jagód roślinę traktuje się roztworem boru, manganu i cynku (2 g na 10 litrów wody). Opryskiwanie wieczorem lub w pochmurne, ale nie deszczowe dni. Dopóki nie pojawią się zielone jagody, krzewy co 10-15 dni karmi się naparem likierów (1:10) z dodatkiem szklanki popiołu na 10 litrów wody. Zużycie wierzchniego opatrunku wynosi 10 litrów na metr bieżący rzędu. Po zebraniu pierwszych zbiorów wycinam nawożone szypułki, nie uszkadzając wierzchołkowych pąków, tworząc nowe. Szypułki we wszystkich odmianach są wysokie, długie i bardzo dekoracyjne.
Aby przedłużyć jesienią owocowanie truskawek, pokrywam go przepuszczalną dla światła folią polimerową. Jagody są dobrze tolerowane w temperaturach nocnych i wczesnych przymrozkach. Część krzewów jest wykopywana, przesadzana do doniczek i zabierana do domu, gdzie ostatnie jagody dojrzewają na przeszklonym balkonie.
Do truskawek w zimie nie należy ¬ ¬ ¬ ¬ Ŭ Å, rośliny muszą być pokryte suchym torfem, a od góry pokrywą suchymi liśćmi. W ciągu roku można ją pomnożyć przez podzielenie buszu i przeszczepienie go na nowe łóżka.
Jeśli truskawka ma szarej zgnilizny, gleba jest obficie spryskana
2% roztwór chlorku potasu lub wlew popiołu (500-800 g na 10 litrów wody). Następnie można podawać nawozy mineralne (siarczan amonu 25 g, superfosfat 20 g, siarczan potasu 25-30 g na 10 litrów ciepłej wody). Woda powinna znajdować się u nasady i pewnie poluzować ziemię i kosić. Po zarażeniu roztoczem truskawkowym przed kwitnieniem przetwarzam rośliny za pomocą "Keltan" lub 10% karbofosu.
Z innymi chorobami i szkodnikami walczę tak samo, jak na zwykłych truskawkach.