Prosty koperek: zarówno jedzenie, jak i medycyna


Dill - znane zioło rodziny parasolowej. Jako kultura uprawiana jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kiełkowanie nasion zaczyna się już w temperaturze + 3 ° C, a wzrost roślin w temperaturze + 5-8 ° C, jednak temperatura + 16-17 ° C jest uważana za najbardziej sprzyjającą jej rozwojowi. Koper może być używany około miesiąc po wykiełkowaniu. W naszym pasie większość tego zielonego przypada na koniec maja - początek czerwca, nasiona przypraw - w lipcu, a dojrzałe nasiona - pod koniec lipca - początek sierpnia.
Aby uzyskać równomierne i równomierne, wysokiej jakości zielenie, zaleca się wysiać nasiona kopru w odstępach 7-15 dni. Robię to co tydzień. Jednak ostatnie siewy w bieżącym roku powinny zostać zakończone przed 20 sierpnia. Zimą koperek wysiewa się przed początkiem stabilnych przymrozków, zwykle pod koniec października.
Przed siewem wiosenno-letnim nasiona powinny być moczone przez 1-2 dni. Przyczynia się to do pojawienia się szybszych pędów - w 10-12 dni, natomiast suche sadzonki pojawiają się tylko w dniach 14-18. Nasiona są chowane na głębokość 1-2 cm, chociaż samosiew może wystąpić ogólnie wzdłuż powierzchni. Siew może być pełny lub wieloliniowy. Pielęgnacja roślin jest prosta: podlewanie, pielenie.
Aby zasadzić koper, wybierz żyzną, pozbawioną trawy powierzchnię, na której wcześniej uprawiano ziemniaki, pomidory, paprykę lub rośliny strączkowe. Dill uwielbia gleby neutralne i lekko zasadowe oraz obumiera, gdy rośnie na glebach kwaśnych. Rośliny akumulują azotany bardzo szybko, więc lepiej nie dać się ponieść nawozom azotowym. Przed zasiewem nie rób popiołu, w przeciwnym razie kolor zielony zmieni się na czerwony. Nie można zasiać kopru w zacienionym miejscu, ponieważ krzaki rozciągną się i będą blade.
Jednak taki odbiór agronomiczny, jakim jest cieniowanie, powinien zostać poznany podczas uprawy tej rośliny. Wskazane jest stosowanie go podczas siewu nasion kopru w tak zwanej letniej koronie (od połowy lipca do połowy sierpnia). Pozwoli to zachować wilgoć i chronić sadzenie przed wysuszającym działaniem światła słonecznego i wiatru. Po wysiewie i dokładnym podlewaniu wystarczy po prostu posypać suchą trawę. Aby nie było bezpośredniego kontaktu między trawą a możliwymi pędami, można umieścić deski lub po prostu kije między rzędami roślin pod trawą. Podlewanie pośrednie odbywa się bez usuwania tej trawy. W ciągu tygodnia takie cieniowanie można łatwo usunąć za pomocą widły, nie uszkadzając młodych pędów.
Zielone kopry zawierają karoten, witaminy C, B1, B2, PP i sole mineralne, które są korzystne dla ludzi. Jest niezbędny w sałatkach i winegretach, jako przyprawa do pierwszego i drugiego dania. Rośliny kwitnące są niezbędne do solenia i kiszenia warzyw, kiszonej kapusty. W zimie zielenie może być suszone lub marynowane.
Świeże warzywa w postaci sałatek są prezentowane w leczeniu astmy, pobudzają apetyt, poprawiają trawienie. Dill stymuluje również działanie zmęczonego serca, rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi. Ma działanie wykrztuśne, przeciwdrgawkowe, uspokajające i łagodne uspokajające. Napar z nasion stosowanych w chorobach wątroby, jako środek moczopędny, w leczeniu różnych rodzajów zapalenia okrężnicy, drgawek, duszności, chorób układu oddechowego i jako środek uspokajający.
Koper jest dobrym towarzyszem innych roślin. Zasiane w pobliżu kapusty poprawia jej smak i znajduje się na skraju pni drzew owocowych, chroni młode nasadzenia przed muszką. Wypełnij również koperkiem puste miejsca na ogórku: ogórki po prostu "uwielbiają" okolice kopru.