Posadził jedną cebulę - wykopał dziesięć


Pragnę wyrazić wdzięczność ludziom, którzy wydali cebulę - kiedy nie powstaje z cebuli pełna cebula, ale kilka.

Powiesz, że mówimy o starych odmianach popularnej hodowli i wydaje się, że nikt nie dziękuje. Ale to nie jest do końca prawdą. Są skierowane do tych, którzy nie zrezygnowali z otchłani tych wspaniałych odmian, którzy nie tylko utrzymują swoją jakość, ale także ją ulepszają.
Są ogrodnicy, którzy mając dobre odmiany jakiejkolwiek kultury roślinnej, nie są skłonni dzielić się swoimi sekretami, a tym bardziej nasionami. "Dachnitsa" już pisała o wieloskładzie, tak zwanych rodzinnych łukach ludowej hodowli, których materiał siewny jest rozprowadzany przez Zenkowów z Kurganu. Powiem od razu, że nie jest tanie, ale uwierzcie w moje doświadczenie - "warto świecy jest tego warta!"
Miałem cztery odmiany cebuli - Wilt, Golden Old Believers, Early Syberyjski i Trans-Urals nr 2, jedną dużą cebulę i 10 małych (tak zwane zestawy cebuli) każdego gatunku. W pierwszym roku (wiosną 2007 r.) Posadziłem łuk w zwykły sposób, a pod koniec lata otrzymałem materiał do sadzenia na następny sezon. Były duże bulwy, zarówno średnie, jak i małe (sevok) - około 4 kilogramy każdej odmiany.
Miałem nadzieję, że dostanę chernushkę z dużych cebulek, ale żaden z nich nie dał kwiatowej strzały i doszedłem do wniosku, że łatwiej jest rozmnażać cebulę w sposób wegetatywny, a nie w nasionach. I co ciekawe. Około 5-6 dużych cebulek rosło wokół małych cebulek - ważyły średnio około 100 gramów. Ale około czterech dużych żarówek uformowało kawałki po 15, ale były one znacznie mniejsze. Jeśli więc uprawiasz cebulę do jedzenia, musisz sadzić małe cebulki, a do reprodukcji - duże.
Co jeszcze jest dobrego w tym łuku? Wszyscy wiemy: aby uzyskać zwykłe bulwiaste cebulki, należy zakupić sevok (aby wyhodować go z Czerushki, a zwłaszcza, aby nie oszczędzać prawidłowo materiału sadzeniowego przed siewem, a nie wszystkich). Cena sevka stale rośnie, w tym roku na przykład osiągnęła już 100-120 rubli za kilogram. Co więcej, nie każdy ogrodnik będzie w stanie wyrosnąć z niego pełnowymiarowe żarówki. Faktem jest, że większość desek oferowanych na sprzedaż to holenderskie odmiany. Dziób jest bardzo wrażliwy na strefy światła: istnieje krótki łuk dzienny, długi łuk dzień. Z tego powodu nie wszystkie odmiany selekcji zagranicznej nadają się do uprawy w naszym regionie Wołgi. A wielowarstwowa, którą wyrosłem, zgodnie z moimi spostrzeżeniami, jest uniwersalna pod tym względem, nie ma dla niego znaczenia - długi lub krótki dzień.
Dalej. Cała porcja cebuli, którą wykopałem w 2007 roku, doskonale "przeżyła" do wiosny, nie zgubiono ani jednej cebulki, chociaż plony trzymano w mieszkaniu miejskim - na podłodze w skrzynkach. Jedyne co zrobiłem (nawiasem mówiąc, na zalecenie małżonków zenkowskich), nalałem cebule z popiołem. Wiosną tego roku posadziłem go na łóżkach, a pod koniec lata dał mi bezprecedensowy plon. Sędzia dla siebie. Każda odmiana miała około 4 kilogramów, a ja dostałem około 400 kilogramów cebuli z tej kwoty! Tak, plus do tego - wiadro każdej odmiany mniejszych żarówek, odpowiednie do sadzenia na następny sezon.
Nazwałbym tę cebulkę ekonomicznie. Żarówki towarowe ważą 80-100 gramów, najlepiej nadają się do gotowania w gospodarstwie domowym.
I jeszcze jedna niezwykła jakość wielowątkowych łuków. Sadza, powiedzmy, jedna cebula (próbki). Miesiąc później zaczyna się wokół niego formowanie kilku cebulek, a każda z nich daje soczyste zielenie, to się okazuje jak dziesięć gron. Raz zważyłem cebulowe pióra na zainteresowanie - okazało się, że około 900 gramów. A to z jednej rośliny! Oznacza to, że cebula wielowarstwowa spodoba się ogrodnikom, którzy uprawiają cebulę dla zieleni, aby wprowadzić ją na rynek.
Coraz częściej ogrodnicy skarżą się na słabe bezpieczeństwo hodowlanej cebuli. Ma wpływ na różne choroby i podczas sezonu wegetacyjnego oraz podczas przechowywania. Nie znalazłem żadnych chorób w wielo-cebuli. W poprzednich latach uprawiałem cebulę selekcji holenderskiej. I bez względu na to, jak uratował go od muszli cebulowej, posadził go przeplatany marchewką, owszem, owady uszkodziły część upraw. W tym roku wyrosłem tylko na wiele cebul i praktycznie nie było utraty plonów. Wszakże jeśli mucha uszkadza jedną żarówkę z gniazda, nie jest tak zauważalna, gdy je się jedną żarówkę pospolitych odmian.
Nie użyłem żadnej specjalnej agrotechnologii uprawy cebuli. Nie rozpoznaję nawozów chemicznych, prowadzę ekologiczne rolnictwo oparte na technologii Baikal EM-1, o której już mówiłem w Dachnitsa. Więc jeśli chcesz rozwiązać odmiany dziobów o wielu nasionach z selekcji krajowej, nie oszczędzaj pieniędzy na zakup materiału do sadzenia - koszty się zwrócą. Jeszcze raz chcę podziękować małżonkom Zenkowom, dzięki którym mam cudowny łuk.