Pomidory przez cały rok


W lutym wykiełkuję kilka nasion odmiany pomidora, Sub-Arctic. Wydaje mi się, że ta odmiana lepiej nadaje się do uprawy na balkonie. W półlitrowym plastikowym kubku napełniałem sadzonkę, wybieram dwie najsilniejsze kiełki (nasiona z korzeniem 5-7 mm) i sadzę je w glebę na głębokość 1,5-2 cm. Kiedy rośliny osiągną wysokość 10-12 cm, wycinam najsłabiej ( nie wyrwanie go z ziemi, aby nie uszkodzić korzeni reszty).
Muszę powiedzieć, że moja odmiana arktyczna jest aklimatyzowana do lokalnych warunków na podstawie rekomendacji autora tej odmiany Vladimir Ivanovich Telitsin. W wyniku kilku lat uprawy nieco zmienił jego cechy - stał się bardziej krzaczasty i zebrany niż pierwotny. Okres owocowania w kraju w otwartym terenie jest bardzo długi.
Na przełomie marca i kwietnia kwitnące sadzonki sadzi się w skrzyni z dobrze nawożoną ziemią 1,5 wiadra. Z doświadczenia wiem, że przy mniejszej powierzchni roślina będzie słabsza. Skrzynia, którą wykonuję na zamkniętej loggii południowo-wschodniej ekspozycji. Pozostaje regularnie wody i zapylając z miękkim pędzlem kwitnących kwiatów. Trzeba to zrobić, ponieważ na loggii nie ma pszczół, much, a nawet wiatru. Nieloczone kwiaty nie dają jajnika, więc staram się nie pozostawiać koloru bez uwagi.
Roślina jest bardzo krzaczasta, owoce są również wiązane na steponach. Na początku maja strzelam 20-25 doskonale dojrzałych owoców, których wielkość jest znacznie większa niż jaj kurzych. Pomidory dojrzewają niemal równocześnie, a następnie kwitnienie i ustawienie owoców trwa tak, jak na przenośniku. Krzew owocuje do września, ale wielkość kolejnych pomidorów maleje. Tak, to już nie ma znaczenia, bo latem pomidory dojrzewają w letnim domku.
Pod koniec czerwca ponownie zaczynam sadzić. We wrześniu wypuszczam pudełko ze starego (wiosennego) buszu, zmieniam film (który układa się w środku), napełniając świeżą ziemię i sadzonki roślin. Opieka jest podobna do wiosny. Trzymam krzak pomidorów w loggii przed zimnym trzaskiem. Kiedy temperatura w nocy spadnie do + 10-12 ° C, przynoszę pudełko do kuchni i kładę na parapecie. W oknie podwieszam lampy fluorescencyjne (po dwie sztuki po 40 watów). W słoneczne dni wieczorem zapalam światła na dwie godziny, w pochmurne dni - 10-12 godzin w ciągu dnia.
W rolniczej uprawie jesiennej występuje pewna cecha - konieczne jest zapylenie pomidorów rano, ponieważ ze względu na niską wilgotność w mieszkaniu pyłek wysycha szybko, więc zapylenie nie występuje.
Owocowanie w czerwcu wysiewem nasion rozpoczyna się w drugiej połowie października (do tego czasu są jeszcze letnie zapasy pomidorów), jednak plon jest nieco niższy niż na wiosnę. W grudniu nadal sieje się pomidory, ale nie byłem w stanie przedłużyć tego "przenośnika pomidorów" przed Nowym Rokiem (z różnych powodów).

Pomidory przez cały rok!


Mam wiele odmian pomidorów, a wśród nich pomidory typu balkonowego. Należą do nich wieloletnia odmiana Craiova. Uprawiam go przez 2-3 lata.

Wysokość krzewu wynosi do 50 cm, owoce o wadze czerwonej 70-100 g, okrągłe, gęste, o doskonałym smaku, dojrzewają przyjaźnie. W kwiatostanie 5-7 kwiatów, wszystkie są związane. Nasiona Craiova siać, jak zwykle, na wiosnę, w plastikowych kubeczkach po 3-4 sztuki. Ziemia do siewu powinna być luźna, pożywna. Po wykiełkowaniu usuwa się słabe rośliny i silnie zanurza się w donicach o pojemności 1,5-2 litrów. Wodę umiarkowanie, raz w tygodniu, karmię efektem złożonym nawozem. W czasie kwitnienia zapylam pomidory - każdego dnia pukam na łodydze ołówkiem.

Na wiosnę wyciągam rośliny doniczkowe do ogrodu, ale nie sadzam ich w ziemi. W tych doniczkach rosną i dają owoce, a jesienią przerzucam do większego zbiornika - 3-5 litrów, zmieniam glebę i wprowadzam ją do domu. Oczywiście nie można wyrywać roślin w ogrodzie, ale latem rosnąć w domu, ale konieczna jest zmiana gleby i zwiększenie wydajności.

W domu wieloletnie pomidory nadal owocują do późnej jesieni, aw grudniu liście wysychają i kruszą się. W tym czasie podlewanie prawie się zatrzymuje. Okres uśpienia nie trwa jednak długo - po 3 tygodniach łodyga staje się zielona, pojawiają się nowe liście, kwiaty, a wkrótce owoce.

Kilka słów o dalszej reprodukcji takich pomidorów. Nasiona już nie zasiewają, ale rozmnażają się z pędami pachowymi. Rozbijam je, gdy osiągają długość 5-10 cm, a kilka pędów wpycham w otwory kartonowej "tratwy", która unosi się na wodzie w pojemniku. Dwa tygodnie później kiełki pojawiają się w korzeniach, a ja przeszczepiam je do kubków z żyzną glebą. Zaletą tej metody uprawy pomidorów jest to, że rośliny rosną 2-3 razy szybciej niż rośliny wyhodowane z nasion.

W domu uprawiam także żółte pomidory czereśniowe. Ta roślina jest bardziej dekoracyjna, do 2 metrów wysokości, owoce są małe - 10-15 g żółtego koloru, krzew jest dosłownie pokryty nimi.

Wieloletnie pomidory mogą być uprawiane w lecie i na ziemi (Craiova) oraz w szklarniach foliowych (żółta wiśnia) jako rośliny jednoroczne i o znacznie wyższych plonach. Nasiona tych pomidorów mogą wysyłać.Dla tych, którzy lubią jeść zimą świeże pomidory, wysyłam nasiona krótkich, długo rosnących pomidorów - Long Keeper, New Year, Christmas. Istnieją odmiany wysokich pomidorów (USA) - leczniczych (usuwanie soli metali ciężkich), dietetycznych (są one stosowane w chorobach układu krążenia). Cena 1 opakowania (15 nasion) - 10 rubli. + koperta z о / а + 5 rub. do wysyłania listem poleconym. Płatność z góry. W przypadku braku jakichkolwiek nasion gwarantuję wymianę z podobną lub zwrot.Vitaly V. MUKLETSOV , 153527, Iwanowo, obwód Iwanowski, poz. Podvyaznovsky, d.12, ap.89.