Słonecznik - Sun Flower


Wielu ludzi lubi gryźć nasiona, ale rzadko wśród rolników uprawiają słoneczniki na swoich działkach.

Sam pochodzę z Ukrainy, w pobliżu każdego domu rosną piękne słoneczniki. Słonecznik jest szeroko rozpowszechniony w środkowej i południowej części Rosji. A uprawę tej rośliny uprawiam od 20 lat, odkąd nabyliśmy działkę ogrodową.
Nasiona do sadzenia wybrane duże i pełne i gęste. Namaczam je przez 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu, następnie w roztworze kwasu borowego (2 mg na 1 litr wody), utrzymuję w temperaturze pokojowej przez 10-12 godzin. Po takim odkażeniu myję nasiona czystą wodą i suszy je. Są gotowe do sadzenia, szybko się wznoszą i dają silne korzenie.
Do sadzenia lepiej jest wybrać bardzo słoneczne miejsce, ponieważ roślina jest światłolubna, nie bez powodu nazywa się ją "pod słońcem"! Na wiosnę, gdy tylko ziemia się ociepli, przygotowuję studnie o głębokości 25-30 cm, kładę nawóz na dno (może być świeży), żeby było ciepło, a potem zasypiam ziemię zmieszaną z humusem i nawozami mineralnymi. W dniu siewu studni podlewam ciepłą wodą. Gdy tylko woda wsiąknie w dziurę, zasiewam nasiona na głębokość 5 cm, powierzchnia otworu powinna wynosić 10 cm pod ziemią, a po wykiełkowaniu i rosnącym słoneczku nawadniam i wlewam ziemię do korzeni.
Nasiona słonecznika są smaczne i bardzo przydatne, są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i medycznym. Zawierają do 38% oleju tłuszczowego, 19,1% białka, 26,55% węglowodanów, a także garbniki, fitynę, kwas cytrynowy i kwas winowy. Są to swoiste, stworzone przez naturę "konserwanty", zdolne do przechowywania i dostarczania organizmowi wielu potrzebnych składników odżywczych przez długi czas. Jaki rodzaj? Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (głównie linolowy i oleinowy), przyczyniające się do normalizacji metabolizmu tłuszczów i cholesterolu, wszystkich niezbędnych aminokwasów, w tym metioniny, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów. Nawiasem mówiąc, metionina w ziarnach słonecznika jest znacznie większa (390 mg na 100 g) niż w orzeszkach ziemnych (303 mg) i orzechach laskowych (162 mg). 100 g nasion zawiera 311 mg magnezu - 6 razy więcej niż na przykład w chlebie żytnim. A magnez jest niezbędny do normalnej aktywności układu sercowo-naczyniowego.
50-60 g nasion słonecznika jest odpowiednikiem 20-30 g oleju słonecznikowego iw pełni zaspokaja zapotrzebowanie ludzi na wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Ta witamina jest niezbędna dla naszego organizmu, zapobiega osłabieniu mięśni, zmęczeniu, szczególnie u osób wykonujących pracę fizyczną, sport. Witamina E odnosi się do tak zwanych przeciwutleniaczy. Innymi słowy, zapobiega utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie, które tracą swoje korzystne właściwości, opóźnia rozwój miażdżycy, ma działanie przeciwnowotworowe, bierze udział w ochronie organizmu przed skutkami energii promieniowania.
W medycynie ludowej, zużytym oleju, liściach i trzcinowych kwiatach słonecznika. Liście zawierają do 11% karotenu, do 0,6% kauczuku, do 3% substancji żywicznych. Nalewka z alkoholem żółtych kwiatów marginalnych z koszyczków kwiatowych i liści słonecznika stymuluje apetyt, wzmaga aktywność żołądka i jelit, ma działanie przeciwmalaryczne. Olej słonecznikowy jest stosowany jako środek przeczyszczający. Smażony olej stosuje się w postaci opatrunków olejowych na rany i oparzenia.