Pietruszka


Mam wielki szacunek dla tak bezpretensjonalnej uprawy jak pietruszka. W końcu jest w stanie wytrzymać mrozy wiosną i jesienią do minus 5-7 ° C. Ponadto, przy dobrej pokrywie śnieżnej, wierzchołki pietruszki nie giną nawet podczas zimowania na polu i mogą służyć jako źródło witamin wczesną wiosną. Możliwe jest również poprawienie warunków do zimowania pietruszki poprzez dodatkową osłonę liśćmi, trocinami lub torfem.

Uprawy roślin okopowych


Ponadto, do produkcji zieleni w zimie w zamkniętym terenie, można użyć korzeni wykopanych jesienią. Są one przechowywane zimą z zielonymi wierzchołkami lub przycięte i używane w razie potrzeby. Rośliny okopowe są przechowywane w piwnicy lub piwnicy w temperaturze od 0 do + 3 ° C w pudełkach lub w niewiązanych plastikowych torebkach. Przed posadzeniem w szklarniach lub domach z pietruszką, zebranych z zielenią, usuń żółte liście. Rośliny okopowe są instalowane w pojemniku blisko siebie (tzw. Metoda mostu), posypane glebą i utrzymywane w niezbędnej wilgotności. W domu warzywa korzeniowe można sadzić w doniczkach i pudełkach.


Do żywności i leczenia


W pietruszce wykorzystuje się wszystkie części rośliny: liście i korzenie, a nasiona są używane do leczenia. Zgodnie z zawartością witamin jest niekwestionowanym liderem wśród roślin warzywnych. Dlatego dobrze poinformowani ludzie mówią, że garść pietruszki jest równa garści złota. Szczególnie bogaty w pietruszkę z witaminami.
100 g pietruszki zawiera 150-300 mg witaminy C - tyle samo co w owocach słodkiej papryki (dla porównania: w truskawkach zawartość witaminy C wynosi 60-100 mg). W roślinach okopowych i zielonych wiele witamin E, PP, prowitamina A i sole mineralne żelaza, wapnia i fosforu. Zawartość pietruszki greckiej jest ponad 2-krotnie wyższa od wszystkich powszechnie używanych warzyw.
Oprócz czysto żywych korzyści z punktu widzenia witamin i innych substancji, pietruszka nadaje potrawie wyjątkowy smak i apetyczny aromat, który jest unikalny. Jest niezbędnym składnikiem wielu receptur na sałatki, pierwsze i drugie dania, szczególnie dania orientalne.
Bogactwo witamin, soli mineralnych i olejków eterycznych doprowadziło do powszechnego stosowania pietruszki do celów leczniczych. Ma działanie moczopędne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, pobudza układ odpornościowy, poprawia trawienie, zwiększa krzepliwość krwi, łagodzi zmęczenie oczu, zmniejsza pocenie się, odświeża oddech, anestetyki zgryza owady i jest stosowany w kosmetologii przy rozwiązywaniu problemów z włosami, piegami, trądzikiem i pryszczami. Pomimo tego, że słowo "pietruszka" jest żeńskie, sama roślina jest jeszcze bardziej odpowiednio nazywana męską, ponieważ pomaga leczyć szczególnie choroby męskie (alkoholizm, potencję, zapalenie gruczołu krokowego) i jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią (ponieważ może zepsuć mleko i ma mało wymowna, ale nieudana własność).


Witaminy całe lato


W celu otrzymania witamin przez całe lato, nie tylko późną jesienią, pietruszka może być zasiana na wiosnę i lato, ale nie później niż 20 czerwca, lub na zimę (koniec października - początek listopada). Z pietruszką posianą w dniach 7-14 czerwca otrzymałem stabilną zieleninę przez kilka lat pod koniec listopada, prawie zawsze pod śniegiem. Do tego czasu siewu, wczesne kultury zostały już usunięte, wskazane są główne nasadzenia i puste miejsca na stronie.
Nasiona pietruszki kiełkują bardzo powoli (2-4 tygodnie), dlatego aby przyspieszyć kiełkowanie, nasiona moczone są 4-5 dni przed wysianiem w ciepłej wodzie, a woda jest zmieniana codziennie. Przed wysianiem nasiona są suszone, aby nie przyklejały się do dłoni i do siebie. Aby wykluczyć częste pędy, piasek dodaje się do nasion. Jeśli dodamy nasiona kultury latarni morskiej do tej mieszanki, wtedy można kultywować między rzędami przed pędami pietruszki i uzyskać kolejną plonę bez dodatkowych obszarów i robocizny.


Najlepsi "sąsiedzi"


Zazwyczaj sałata jest używana jako latarnia morska podczas siewu wolno kiełkujących roślin, ale pietruszka nie lubi swojego sąsiedztwa. Dlatego rzodkiewka może być z powodzeniem stosowana jako kultura latarni. Oprócz sałatki, pietruszka nie ma niepożądanych sąsiadów, ale sąsiedztwo z cebulą, czosnkiem i pomidorami jest wzajemnie pomyślne.
W płodozmianie najlepsze są poprzedniczki pietruszki: ziemniaki, cebula, czosnek, pomidory i rośliny strączkowe, a po uprawie marchwi, pasternaku, selera, sałaty, ogórków i dyń lepiej odstąpić od pietruszki w tym miejscu przez 3-4 lata.
Pietruszka (szczególnie na zielonych) rośnie na dobrze uprawianych, praktycznie wszystkich rodzajach gleby, ale najbardziej odpowiednia jest żyzna gleba gliniasta i gliniasto-gliniasta. W mocno zagęszczonej glebie, kłącze pietruszki nabierają kształtu rozgałęzionego i brzydkiego, co generalnie nie zakłóca produkcji zieleni. Nasiona wczesnych terminów siewu wiosennego zakopuje się na glebach lekkich piaszczystych na głębokość 2-2,5 cm, na gliniastych - nie więcej niż 2 cm W późnych terminach siewu głębokość wysiewu zwiększa się o 1 cm.
Kompleks środków do pielęgnacji upraw pietruszki obejmuje rozluźnienie między rzędami, przerzedzanie siewek, niszczenie chwastów, nawadnianie i nawożenie nawozów w razie potrzeby.