Pieprz - przechowalnia witamin


Porozmawiamy o słodkiej papryce, która jest mistrzem wśród roślin warzywnych
w sprawie zawartości witaminy C.
W jego owocach występuje także wiele pierwiastków śladowych: fosfor, krzem, żelazo. W czerwonych owocach dużo karotenu, cukru.
Ojczyzną tej kultury jest kraj o gorącym klimacie: Indie, Meksyk i Ameryka Południowa, skąd osiadł w różnych krajach, w tym w Rosji. Rosyjscy hodowcy roślin muszą postawić złoty pomnik, by uprawiać tę ciepłą plonę nie tylko w regionach o ciepłym klimacie, ale także w wiecznej zmarzlinie w Jakucji. Kłaniam się tym ludziom. Wiem dobrze, czym jest północ, bo sam jestem magadanem. I kłaniam się nisko hodowcom, którzy wyhodowali odporne na zimno i wczesne dojrzewające odmiany pieprzu, które mają czas, by dać żniwa w naszym zmiennym klimacie.

Odmiany konstelacji


Na mojej działce uprawiam słodką papryczkę Mirage, Dawn, Osh-kosh, Victoria, Gogoshary, Fatty, Winners Cup, Galatea, słodką paprykę z ostrą partycją - F1 Golden Horn, F1 Cowboy, F1 Buffalo Horn, dekoracyjną z gorzkim Fakirem, hot - Astrachań, pokój - Konstelacja.
Nasiona do sadzonek wysiewanych pod koniec stycznia - początek lutego. Wybieram te największe, moczyć je w świeżo parzonej herbacie przez 30 minut i, bez spłukiwania, sadzić je w doniczkach. Rozsiewam nasiona w odległości 1 cm od siebie. Byłem przekonany, że przed strzelaniem jest wystarczająco dużo miejsca na kiełkowanie. Biorę ziemię dla sadzonek ze szklarni po ogórkach, a ja dodaję szklankę popiołu do wiadra z ziemi. Dobry podlewanie sadzenia ciepły roztwór "Fitosporina" (zgodnie z instrukcjami).


Nie pozwól, aby wyschło


W związku z tym papryka jest bardzo wrażliwa na wilgoć, a gdy rośnie w ziemi, pod nią gleba nigdy nie wysycha, co natychmiast zostanie wyrażone jako zmniejszenie wydajności. Faktem jest, że przy niewystarczającym podlewaniu rozwija się słaby system korzeniowy, w wyniku czego powstają małe, brzydkie owoce, a jajniki często opadają.
Nasiona pieprzu kiełkują powoli, pomimo faktu, że doniczki są na półce w pobliżu pieca, gdzie temperatura jest utrzymywana na poziomie 20-25 ° C, a gleba jest zawsze wilgotna do zmierzenia. Ale tutaj w dniach 8-10 pojawiają się pędy i natychmiast przenoszę je do najjaśniejszego ciepłego okna. Po uformowaniu pary prawdziwych liści, po kolei zanurzaj papryki w filiżankach, zanurzając sadzonki w ziemi w liściach liścienia, podlewam ją dobrze ciepłą wodą. W ciągu tygodnia karmię paprykę słabym roztworem obornika kurzego. Siewkę należy wykonać przed światłem, musi być w świetle przez co najmniej 14 godzin. Otwieranie okna stopniowo go utwardzać. Po każdym nawadnianiu rozluźnię glebę tak, aby delikatne korzenie nie dusiły się z braku tlenu i normalnie się rozwijały. System korzeniowy papryki jest płytki, więc trzeba bardzo ostrożnie poluzować.


Traktuj go miodem


Roślinę sadzę w ziemi około 8-10 czerwca, a ja zawsze mam worki gotowe do schronienia, gdy temperatura nagle spadnie poniżej + 10 ° C. Miejscem dla nich jest wybranie najjaśniejszego, tak aby nie było nawet lekkiego cienia. Z czasem usuwam dodatkowe liście, które zagęszczają kwiaty.
Pieprz kwitnie nieprzerwanie aż do przymrozków. Podczas kwitnienia lekko wstrząsnąć krzewami. Dla lepszego zapylenia kwiatów staram się przyciągać pszczoły do miejsca. Rozpylam kwitnące krzewy roztworem miodu - 1 łyżeczka miodu w szklance wody. Nie szczypię roślin i nie pasierb, rosną we mnie tak, jak im się podoba. Pędy pieprzowe są delikatne, łatwo się odrywają, więc zachowaj ostrożność podczas ich pielęgnowania.
Niektórzy ogrodnicy rzucają papryką lub po prostu je zakopują, gdy są sadzeni, w nadziei, że będą uprawiać dodatkowe korzenie, takie jak te z zagłębionymi pomidorami. Ale nie powinno to być zrobione: korzenie nie będą rosły, bez względu na to, jak bardzo się starasz, już to przeżyłem! I nie potrzebują dodatkowego karmienia - od jej krzewów rosną ogromne i małe jajniki. Wystarczy karmić rośliny po rozpoczęciu kwitnienia, a następnie raz na 25 dni. Ja "traktuję" moje papryki z odchodów kurczaka (1:10), posypuję popiół wokół krzaków, a papryka potrzebuje dużo potasu dla dobrego wzrostu. Podczas upałów, które zdarzają się u nas w lipcu, po podlaniu, pamiętaj, aby ściółkować ziemię zużytymi trocinami. Wysokie krzewy są przywiązane do kołków, inaczej spadną na ziemię.
Zbieram paprykę w stanie dojrzałości technicznej, tj. kiedy osiągną normalny rozmiar charakterystyczny dla odmiany. Nie zrywam ich, ale przeciąłem je nożyczkami. Nie rozdaję owoców, inaczej opóźnią rozwój ich późniejszych "braci".


Nasiona - najlepsze


Na nasiona pozostawiam najpiękniejsze owoce wybranych odmian, daję je dojrzewające na krzaku. Później papryki leżą na oknie, aż będzie ciasno. Następnie wyjmuję nasiona, suszę je i układam w różne odmiany. Nasiona pieprzu są duże, twarde, jasnożółte, kiełkowanie utrzymuje się przez 3-4 lata.
Główny plon pieprzu zostaje usunięty na początku września. Pozostałe jajniki i owoce rosną szybko, a ja dostaję dodatkową plonę. Chociaż w niskich temperaturach na owocu pojawia się liliowy odcień, nie wpływa to na jakość i smak papryki.
Oczywiście praca nad uprawą papryki jest bardzo ważna. Ale nie narzekam i bardzo się cieszę, że z roku na rok dostaję dobre plony - jest wystarczająco dużo jedzenia, aby jeść świeżo, przygotować się na zimę i podzielić się nią z krewnymi Moskali.
Niektórzy farmerzy wykopują krzaki pieprzu przed nadejściem mrozów i sadzą je w ciepłych szklarniach, szklarniach lub dużych doniczkach, które umieszczają domy na parapetach. Pieprz to dwuletnia uprawa i nadal będzie zawierała plony, jeśli będzie karmiona i dobrze utrzymana.