Przenośnik warzywny


Po długiej i zaciekłej zimie słońce świeci tak jasno, a ptaki śpiewają tak głośno, że dusza raduje się i śpiewa. Od młodej pokrzywy i woodlouse już gotowanej kapusty i gotowanej sałatki. A w jednym z ciepłych dni marca podłożyłem ziemniaki pod film - zbiory młodych bulw będą gotowe do 21 maja, na urodziny syna. A sąsiad "wydaje mi szum": "Znowu zasiewasz winegret, prawda?"
Moi sąsiedzi w daczy nie rozpoznają żadnych połączonych nasadzeń i nazywają je "winegretem" w ogrodzie. Na każdym łóżku rośnie jedna rzecz, a ja zachowuję się zupełnie inaczej. Z góry planuję łóżka, które będą "pracować" ze mną przez cały sezon. Tak więc, w ogrodzie z ziemniakami posadziłem kapustę między jej rzędami i zasianą sałatą. Wczesne ziemniaki dają wczesne zbiory, sałatka jest również bardzo wczesną kulturą wzrostu, a po zebraniu ziemniaków i sałaty kapusta będzie nadal rosnąć na otwartej przestrzeni.
W innym ogrodzie uprawiałem cebulę, dałem mu rzodkiewki i marchewkę. Najpierw dojrzewają rzodkiewki, potem usuwam cebulę z pióra, a na otwartym polu będą też marchewki.
W trzecim ogrodzie, przeznaczonym na ogórki, posiała dwa rzędy marchwi i dwa rzędy sałaty. Pierwszy "opuści" sałatę z ogrodu, a marchewka urosnie wraz z ogórkami, których rzęsy wzniosą się wzdłuż łodyg słonecznika otaczającego ten ogród. Przygotowane otwory na dynie i cukinię. Razem z nimi wyhoduję kukurydzę i fasolę.
Blisko wody przygotowane dwa łóżka na późną kapustę. Na jednym przed sadzeniem, jego sadzonki wysiały koper, z drugiej - żyto. Gdy nadejdzie pora posadzić kapustę, zdejmę koper (solenie, osuszę), wrzucę żyto do ziemi, niech kapusta się rozkwita i raduje. Oczywiście zostawię trochę kopru, żeby kapusta była ożywiona i "podzieliła" się wrażeniami z kim.
Na przyszłej sałaty pomidorowej zasiewa się sałatę. Do czasu posadzenia siewek, sałatka dojrzeje, a która nie będzie miała czasu, aby wyrosnąć na "kondycję", będzie żyła w "sąsiadach" pomidorów. Wyjmę tę sałatkę, siać sałatkę z musztardy, aby nie było gołych ziemian, aby nie doszło do przegrzania.
Musztarda rośnie również na bakłażanach i papryce, a następnie je kroi i od razu odkłada - będzie dobra ściółka.
Moi sąsiedzi nie lubią tego "winegret", ale na próżno. Nie mogę ich przekonać w żaden sposób, że takie zagęszczenie łóżek jest korzystne dla naszej małej ziemskiej gminy. Gdy tylko jedna roślina rośnie na łóżku, jest mało przydatna. Przy zagęszczonych uprawach grunt jest zajęty i "działa" przez cały sezon, nie cierpi z powodu palącego słońca, nie jest wyczerpany. Ponadto, gdy uprawiane są w tym samym miejscu monokultury, wydajność spada. Ale wielu ogrodników uważa, że nawozy są produkowane w celu zwiększenia tego plonu i są głęboko w błędzie. Uważam, że nawóz to przede wszystkim "chemia", z której cierpi Ziemia. Ale z mojego "vinaigrette" tylko korzyści dla mnie, a dla mieszkańców naszej pielęgniarki, a dla jej mieszkańców gleby (przede wszystkim - dżdżownic).