Cechy uprawy brukselki


Brukselka została wyhodowana z liści na początku XIX wieku i szeroko rozpowszechniona w wielu krajach Europy Zachodniej. W Rosji pojawił się w połowie XIX wieku.

Ten gatunek rozległej rodziny roślin kapustnych w kątach liści tworzy małe wagony o wielkości 2-5 cm Na jednej łodydze znajduje się od 30 do 70 kawałków o łącznej masie 300-800 g. Wysokość łodygi może wynosić od 30 cm do 1 mi więcej.
Jakie są cechy uprawy brukselki?
Dobre zbiory można uzyskać na glebie lekkiej i średniej z dobrym zasypem gleby materią organiczną. Ta kapusta nie lubi kwaśnych gleb. Po przeczytaniu o tym, że brukselki zaleca się umieścić po cebuli, fasoli, ziemniakach, ogórkach, burakach i pomidorach, znalazłem wolne miejsce, na którym uprawiałem buraki w poprzednim sezonie. I chociaż na wiosnę "pierwsze zbiory" w tym miejscu były sadzonki kapusty, odważyła się posadzić "Brusselsea", ale wypełniła dziury humusem - wiadro na 3-4 otwory. Podobnie jak wszystkie rodzaje kapusty, kiełki brukselki są gotowe do sadzenia na stałe w wieku 35-45 dni. Ponieważ moje sadzonki rosły bardzo rzadko, nie spieszyłem się z przeszczepem. Miejsce było gotowe do 15 czerwca, a tak się złożyło, że zasadziła 60-dniowe sadzonki. Rośliny już zaczęły rosnąć i miały 8-9 liści.
Kiedy przeszczepiam moje sadzonki, próbuję wziąć większą kulkę wokół korzenia ziemi, tak aby system korzeniowy cierpiał mniej podczas tej procedury. W tym samym czasie sadzonki są mniej chore niż podczas sadzenia roślin zakupionych na rynku (z reguły mają gołe korzenie). Chociaż kapusta opuszcza liście po południu, wieczorem radośnie udają się w niebo.
Otwory wykonano w dwóch rzędach zgodnie ze schematem 70x60 cm na płaskiej powierzchni. Ale można sadzić brukselki na grzbietach i grzbietach, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia autokarów formujących. Jednak kapusta ta toleruje krótkotrwałą suszę bezboleśnie, ponieważ mocny system korzeniowy pomaga roślinie "wyczekiwać" ciepło.
Sadząc, sadzę trochę głębiej, odrywając 1-2 dolne listki. Następnie rośliny nie wirują, ale tylko poluzowują i karmią. Po przesadzeniu wylała kapustę roztworem Fitosporyny, a po dwóch tygodniach, kiedy rośliny wyraźnie rosły, karmiłem złożony nawóz Kemira-Lux.
Na początku września, dobrze rozwinięta roślina przycięta w wierzchołkowy pączek, aby zatrzymać wzrost łodygi. Ta obowiązkowa technika "pobudza" tworzenie się coch z pąków w kątach liści. W tej fazie wzrostu brukselka wymaga wysokiej zawartości fosforu i potasu, co poprawia gęstość powstałych owoców. W 10 litrach wody, 25-30 g superfosfatu, siarczan potasu należy rozpuścić i wylać (po podlaniu) pod każdą roślinę na litr ciekłego nawozu. Do karmienia można również zastosować dziewanny, ptasie odchody, rozcieńczone 8-10 razy wodą.
Podczas zbiorów należy pamiętać, że smak kochanchikov nasila się po małych mrozach. Pierwszy usuwa dolne wagony, a górny - do dojrzewania.