Znajdź najlepsze miejsce


Umieszczenie ziemniaków w ogrodach i działkach ogrodowych musi być bardzo starannie wykonane. Należy zachować ostrożność, aby zapewnić utrzymanie prawidłowego stanu fitosanitarnego upraw. Ziemniaki nie powinny być sadzone po uprawach należących do rodziny psiankowatych i dotkniętych tymi samymi chorobami i szkodnikami (pomidor, pieprz, bakłażan).
Kapusta, ogórki, marchew i buraki uważane są za dobre poprzedniki ziemniaków w ogrodzie. Lepiej jest zamieniać warzywa w następujący sposób: ziemniaki - warzywa korzeń stołowy - kapusta - dynia i zielone uprawy, lub ziemniaki - kapusta - zielone rośliny uprawne - dynia - cebula - czosnek.
Podczas umieszczania lądowań należy pamiętać, że ziemniaki - kultura kochająca światło. Nie można go hodować w rzędach drzew owocowych. Nawet przy niewielkim spadku iluminacji, łodygi roślin są wyciągane, wierzchołki żółkną, rośliny nie kwitną. Krople na rośliny zmniejszają zawartość skrobi w bulwach. Aby uzyskać bardziej równomierne oświetlenie w ciągu dnia, rzędy ziemniaków powinny znajdować się w kierunku z północy na południe lub z północnego zachodu na południowy wschód.
Ziemniaki, takie jak luźna, oddychająca gleba, jak w przypadku normalnego tworzenia się i wzrostu bulw w dużych ilościach, potrzebuje powietrza. W zagęszczonej glebie bulwy mają małe, brzydkie kształty.
Jesienna uprawa rozpoczyna się natychmiast po zebraniu poprzedniej uprawy. Najpierw usuwa się szczyty, korzenie chwastów i inne resztki roślinne, po czym ziemia jest zaorana lub wykopana. Lepiej wykopać się z owijania warstwy gleby, co ułatwia walkę z chorobami i szkodnikami. W przypadku ziemniaków głęboka uprawa jest przydatna, więc najlepiej jest kopać na głębokości 25-28 cm.
Obróbkę sprężystą przeprowadza się w zależności od składu mechanicznego zasobów gleby i wilgoci. Piaszczyste i piaszczyste gleby w suchym źródle są poluzowane bez owijania zbiornika w celu zachowania wilgoci. Przydatne jest dwukrotne oczyszczanie powierzchni ciężką glebą, zwłaszcza mokrą sprężyną: po pierwsze, gdy gleba wyschnie, przedostanie się przez glebę 12-15 cm i głęboko przed sadzeniem. Jednak głębokość tego zabiegu powinna być we wszystkich przypadkach o 3-4 cm mniejsza niż jesienią, tak aby nasiona chwastów i resztki roślin nie znajdowały się na powierzchni.