Moje eksperymenty na ziemniakach


Zazwyczaj amatorscy hodowcy ziemniaków nie znają dokładnego kształtu bulwy konkretnej odmiany ziemniaka. Jak zdefiniować to w domu?


Przyzwyczaiłem się do prażenia bulw ziemniaka bezpośrednio po kopaniu. W tym samym czasie zdarza się, że bulwa lub dwie rolki w ustronnym miejscu. Tam rośnie mini-bulwy (na łonie bulwy - największy - w wierzchołkowej części), które są podstawą kiełków - przyszłych krzewów ziemniaka. Jednocześnie kopiowane są formy bulw tej lub innej odmiany, które są charakterystyczne dla odmian (na przykład w odmianie Sineglazka).
Zdjęcie przedstawia bulwę leżącą dwa lub trzy miesiące na parapecie w mieszkaniu. Jak widać, bulwa "syn" nie jest w pełni ukształtowana. Im dłuższy (do 9 miesięcy) cykl ogrodnictwa i kiełkowania, tym wyższa dokładność kopii klubu. Pod koniec gojenia wskazuje na obecność dużych (około 1 mm) wzgórek przyszłego systemu korzeniowego. Aby przyspieszyć pojawienie się ukrytych (ukrytych) chorób na mini-bulwa, można owinąć go rzadką bawełnianą gazą bez bandażowania i stale monitorować wilgotność schronienia już widocznego systemu korzeniowego (obecność guzków). Jeśli takie choroby występują na łodygach liści, plasterkach, liściach, mini bulwach, próbka doświadczalna powinna zostać zniszczona. Jeśli roślina jest wolna od objawów choroby, możliwe jest wycinanie krzaka mini bulwiastego z częścią korpusu bulwy i macicy, co umożliwia utwardzanie nacięcia - oraz w ogrodzie.
Informacje uzyskane z tylko jednej bulwy w jej postaci, jako cechy odmianowej, są wyraźnie niewystarczające. Wymagana jest seria co najmniej 10 mini-roślin bez objawów choroby.
Nawet kochankowie wiedzą, które rośliny preferują tę lub inną glebę. Uprawa ziemniaków na glebie piaszczystej lub piaszczystej (nie mylić z ziemią) za pomocą płodozmianu, z popiołem z topionej brzozy (jest to najbardziej nasycony różnymi mikroelementami) ze zwykłych ras, pozwala nie tylko zachować odmiany ziemniaków, ale także, w rezultacie, zwiększyć ich plon, większość pozwalając jej się zdegenerować.
Ten sam wynik (uprawa kopii za pomocą mini-bulwy) można również uzyskać za pomocą metody, która zazwyczaj nie jest reklamowana, na arkuszu ziemniaka. Zdarzyło mi się to przez przypadek. Zdecydowałem się na roślinę ziemniaczaną z systemem korzeniowym z wyciętego liścia (najwyraźniej jest to scape, "pochodzące" z głównego, centralnego, łodygi). W słoiku z literą I umieściłem arkusz "gałązki" z ziemniaków o długości około 25 cm, które to "doświadczenie" umieszczono na parapecie okna, którego okno wychodzi na południowy wschód.
A potem odwrócił się i zapomniał, jak wiele tygodni minęło. Ale kiedy cofnął bladozieloną zasłonę na oknie, był oszołomiony: na krzaku wisiał zielony ziemniak z wyraźnymi oczami. Nie zaobserwowano pokwitania bulw, podobnie jak kiełek wystający z mini bulwy. Zamiast systemu korzeniowego - "gąbki", w dolnej części łodygi znajduje się wiązka liści. Woda miała około pół litra, kolor słabych zieleni. Rozmiar małej bulwy to jedna moneta. Odmiana nieznana.
W Research Institute of Potato, w Korenevo, powinna być literatura z powyższymi eksperymentami. Ale ci, którzy chcą poważnie zajmować się ziemniakami, mogą zdobyć jeszcze więcej informacji, przyjmując ten tekst jako podstawę do refleksji i kontynuacji eksperymentów.