Kocha światło, ciepło i ... sól


Często podręczniki o uprawach warzywnych nazywają buraki jedną z najbardziej bezpretensjonalnych upraw ogrodowych. Jednak większość doświadczonych rolników zauważa, że dla udanej uprawy tego warzywa konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad techniki rolniczej.
Burak ćwikłowy preferuje kruche, głęboko przetworzone gliniaste i piaszczyste gleby o neutralnym roztworze glebowym, a także czarną glebę, tereny zalewowe, torfowiska (ale muszą być wapnem).
Rośliny te można umieszczać na obszarach po ziemniakach i innych roślinach psiankowych, a także po roślinach strączkowych, uprawach dyni, w których stosuje się nawozy organiczne. Buraki wymagają wilgoci, ale nie tolerują zalania. Między nawadnianiem nie można pozwolić na długie przerwy (szczególnie podczas intensywnego formowania roślin okopowych). Burak ćwikłowy - kultura bardzo kocha światło. Najmniejsze zaciemnienie prowadzi do gwałtownego spadku wydajności. Dlatego nie powinieneś uprawiać tej rośliny w cieniu drzew i krzewów - nie dostaniesz dobrego zbioru roślin okopowych.
Porozmawiajmy teraz o tym, co ta roślina warzywna lubi i nie lubi.
Buraki to roślina długa. W porównaniu z innymi warzywami korzeniowymi, jest bardziej wymagający pod względem ciepła i wilgoci. Nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze nie niższej niż + 7 ° C, a dla wzrostu roślin okopowych temperatura w zakresie + 16-22 ° C jest optymalna. Młode pędy ze spadkiem temperatury powietrza do minus trzy lub cztery stopnie, z reguły umierają, dorosłe rośliny zwykle wytrzymują takie krótkotrwałe przymrozki.
Według znaków narodowych lepiej zasiać nasiona, gdy osika kwitnie (drzewa pokryte kolczykami). Wiosną zaleca się sadzenie buraków na letnie spożycie, a aby uzyskać rośliny korzeniowe do przechowywania w okresie zimowym, dobrze jest siać nasiona na początku lata.
Przed zasianiem nasiona moczone są przez 24 godziny w roztworze odżywczym (1 łyżeczka superfosfatu, sody oczyszczonej i popiołu na 1 litr wody). Następnie myje się je czystą wodą i utrzymuje pomiędzy warstwami wilgotnej szmatki przez 2-3 dni przed spęcznieniem. Nasiona są chowane na głębokości 2,5-3 cm na glebach ciężkich i 3-4 cm na lekkich.
Główną metodą pielęgnacji upraw jest usunięcie skorupy glebowej. Gdy pojawiają się 2-3 prawdziwe liście, rozrzedzamy je (pozostawiając 2-3 cm między roślinami) i pielenie. W przeciwieństwie do marchwi, młode rośliny buraczane dobrze się korzenią podczas przeszczepiania, dlatego część roślin można umieścić na cienkich, a czasem nowych obszarach w trakcie przerzedzania, podlewając sadzonki obficie, aż do całkowitego wszczepienia. Następne przerzedzanie odbywa się, gdy buraki rozpuszczają piąty prawdziwy liść. Odległość między roślinami jest podwojona. I wreszcie, trzecie rozcieńczenie jest ustalane w czasie do połowy sierpnia, przynosząc lukę w rzędzie do 6-8 cm.
Rozrzedzając rośliny, starają się wybrać najbardziej rozwinięty z nich, odpowiedni dla zieleni, ponieważ pozostałe rośliny okopowe będą miały czas na zebranie odpowiedniej ilości przed ciągłym zbiorem, a zbyt duże i tak nie są potrzebne. Wykopany po drodze i stęchłe okazy: gdy strzała nie jest stwardniała, warzywa korzeniowe są nadal dość jadalne.
Po deszczu lub podlewaniu wygładzaj buraki. Łatwo jest usunąć nadmiar siewek z wilgotnej gleby, a nawet te, które pozostają, są mniej podatne na ciągnięcie.
Buraki są bardzo wymagające na obecność w glebie podstawowych składników odżywczych. Aby pełny wzrost i rozwój roślin potrzebował azotu, fosforu, potasu; Z pierwiastków śladowych warzywo to jest szczególnie potrzebne w przypadku boru. Nie można jednak przesadzić z nawozami azotowymi. Nadmiar azotu prowadzi do zwiększonego wzrostu liści, pogorszenia jakości roślin okopowych. Ponadto należy pamiętać, że buraki mogą akumulować azotany w dużych ilościach. Główną część nawozów organicznych należy wykonać jesienią. Jeśli zapełnisz łóżka na buraki dobrze jesienią, w lecie nie będzie potrzeby dodatkowych karmień. Ale możesz polecić sos, który znacznie zwiększa zawartość cukru w burakach. Wlać złoże buraka roztworem soli - 1 łyżeczka na wiadro wody, jest to stawka nawadniania na 1 kwadrat. m