Ulubiony kwiat słońca


Rzadko teraz można zobaczyć kwitnące słoneczniki w ogrodzie przed domem lub w ogrodzie, co szkoda: jakby odszedł kawałek radości.


Ponieważ nie da się przejść wiosną śnieżnobiałej wiśni, nie pachnąc, słonecznik o goryczkowym aromacie złotych koszy, zawsze patrząc na słońce, także przyciąga się. Nie pozostań obojętny wobec niego i dzieci. Ich odwieczne pytanie brzmi: "Dlaczego zwraca się ku słońcu?". Nie pozostawiajcie jej bez odpowiedzi, a świat roślin stanie się im bliższy, a więcej dobra i miłości do wszystkich żywych istot wejdzie do duszy.
Co o nim wiemy? Pochodzący z południowej części Ameryki Północnej, gdzie Indianie uprawiali go ponad dwa tysiące lat temu, nabył drugą ojczyznę.
Istnieją odmiany oleiste z małymi nasionami i wysoką zawartością oleju w ziarnie (ponad 50% oleju). Gryzonie mają duże nasiona, ale ich zawartość oleju jest dwa razy mniejsza. I są mezheumki z pośrednią liczbą nasion. A ogrodnicy to znane odmiany słonecznika ozdobnego. Są bardzo zróżnicowane: wzrost od 30 cm do 3 m, z prostymi i frotowymi kwiatostanami w różnych kolorach (kremowym, żółtym, ceglanym, fioletowym) i dwukolorowym.
Z natury słonecznik jest południowcem. Jest lekki, odporny na suszę i ciepło, ale wytrzymuje małe majowe mrozy.
Siewam go na ogrzanej ziemi na początku - w połowie maja, kiedy kwitnie czeremchy. Jeśli gleba jest mokra, siać suche nasiona. A jeśli wilgoć nie wystarcza, wtedy namocz nasiona na noc i przez kilka dni wyrastaj w szmatce. Siewam je w nawadnianych otworach w odstępach 80-100 cm. Ta potężna roślina wymaga żyznej gleby z neutralną reakcją gleby. Przed zasiewem dodaję do ziemi próchnicę, popiół i podwójny superfosfat. Na ubogich glebach potrzebne jest nawożenie materią organiczną i złożonym nawozem mineralnym podczas tworzenia koszy i podczas masowego kwitnienia. W porze suchej konieczne jest podlewanie, w przeciwnym razie nasiona będą słabe.
Gdy tylna strona kosza zmieni kolor na żółty, zbiory mogą zostać usunięte.
Jeśli wyhoduję słonecznik, aby uzyskać kosze kwiatowe, to uszczypnę go, gdy zacznie tworzyć koszyk. Następnie na łonie każdego liścia rośnie step kwitnący, a dzięki jednej roślinie można uzyskać tuzin lub więcej kwiatostanów. I pamiętaj, aby zrobić nip dekoracyjne słoneczniki.
Zauważyłem, że rośliny wyhodowane z samosiewu mają zwiększoną witalność i wigor. Teraz celowo siałem słonecznik przed zimą.
Natura obdarzyła tę roślinę cennymi właściwościami leczniczymi. Wszystko w nim jest użyteczne: nasiona, kosze, liście i korzenie. Olej słonecznikowy jest cennym produktem spożywczym; ze względu na obecność w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E jest używany do celów leczniczych.
Wywar z korzeni słonecznika w medycynie ludowej służy do rozpuszczania soli i kamieni w nerkach, wątrobie, stawach i naczyniach krwionośnych.
Magazyn zdrowia - główki słonecznika o mleczno-woskowej dojrzałości, zawierają różne biologicznie aktywne substancje: betainę (witaminę H), cholinę, kwas solantowy, karoten, witaminę E, kwas pantotenowy. Ich działanie jest wielopłaszczyznowe - normalizuje metabolizm w naszym ciele, poprawia funkcje krwiotwórcze i ochronne, rozpuszcza kamienie w nerkach i wątrobie, ma działanie przeciwnowotworowe. Pektyny i błonnik usuwają nadmiar cholesterolu, mocznika i toksyn z organizmu.
Młode kosze można stosować w żywieniu. Aby to zrobić, są one miażdżone razem z płatkami krawędziowych kwiatów, a liście są pakowane i dodawane do sałatek warzywnych lub ciastek.
Kosze słonecznika są bardzo przydatne i na początku kwitnienia z dużą ilością żółtego pyłku kwiatów rurkowych i przezroczystych gorzkich żywicznych kropli balsamu - "łez". Pyłek wzbogaca naszą dietę o enzymy, sole mineralne i witaminy.
Na zimę kupuję syrop słonecznikowy na przyszłość. Przeciąłem młodą czapkę, pozostawiając na blanku "przednią" część z płatkami trzciny. Surowiec, rozdrobniony w maszynce do mięsa, gotuje się przez kilka minut w gęstym syropie cukrowym, nalegam na noc, filtruję, doprowadzam do wrzenia i wlewam do gorących puszek, zwijam. Podczas używania syropu rozcieńczonego wodą. Napój ten zwiększa apetyt, sprawność fizyczną i psychiczną.
Planując lądowanie w następnym sezonie, nie zapomnij o ogromnym słonecznym kwiecie, który daje nam radość i zdrowie.