Lakomka i Sachalin


Pięć lat temu kupiliśmy dom i zdecydowaliśmy wraz z mężem o podjęciu działalności związanej z truskawkami.
Na początek kupiliśmy literaturę na temat uprawy i pielęgnacji tej uprawy z opisem najbardziej produktywnych odmian. Siewki na rynku nie odważyły się kupować, bo było to już gorzkie doświadczenie (kupili jedno - drugie rosło), więc napisali reklamę w gazecie. Spośród proponowanych odmian wybrano dwa - Lakomkę i Sachalin, które zaczęły się rozprzestrzeniać.
Gourmand - odmiana wczesnego dojrzewania. Jagody o wadze do 60 g. W drugim roku tworzy ponad 100 jagód. Spodobała nam się ta odmiana, ponieważ może rosnąć do 10 lat w jednym miejscu.
Łatwo się nim opiekować, ponieważ w trzecim roku ta odmiana praktycznie nie daje wąsów. Wygrywamy w opiece, ponieważ nie trzeba aktualizować łóżek co trzy lata i bez końca zrywać wąsy.


Sachalin - nowa odmiany, która zaczyna przynosić owoce od końca maja do mrozów. Jagody są bardzo aromatyczne i słodkie. Daje dużo wąsów, które nie zakorzenione już zaczynają przynosić owoce. Od wiosny do mrozu truskawki nie są tłumaczone na naszym stole.
Sadzonki sadzi się na rolkach. Po pierwsze, bardzo wygodnie jest dbać o wodę, paszę. Po drugie, system korzeniowy zawsze oddycha.
Wczesną wiosną, gdy tylko ziemia trochę wysycha, usuwamy suche liście. Między rzędami rozpraszamy nawóz ("Żniwa" lub "Kemira"), a następnie rozluźniamy i jednocześnie zamykamy nawóz w glebie. Każdego krzaka posypujemy popiołem i mulczujemy łóżka igłami. Popiół karmi truskawki, a igły nie pozwalają gnić jagód i hamować wzrost chwastów. Przed kwitnieniem podawać infuzję obornika kurzego (1:20) z dodatkiem nawozu "Turbo Health for strawberries". Pod każdym buszem nalej litrowy kubek.
Po zebraniu jagomki w drugim roku owocowania odcina się liście pozostawiając tylko rdzeń. Opuszczamy liście Sachalin, tylko okresowo usuwamy suche stare liście.
Ponieważ mulczujemy łóżka za pomocą igieł, rozpoczynamy tylko raz, wczesną wiosną. Podlewajmy ziemię, gdy wysycha. Sadzimy sadzonki od wiosny do końca października, jeśli nie ma przymrozków.