Kto "jest pełen dziur" ziemniaków


W ubiegłym roku zasadziliśmy ziemniaki po raz pierwszy w naszym życiu. Wiele bulw zostało zaszlachtowanych. W tym roku obraz jest taki sam. Co robimy, powiedz mi.
Marina FADINA, SamaraIstnieją dwa powody tego zjawiska. Jeśli obszar jest mocno zasłany chwastami, takimi jak trawa pszeniczna lub pełzanie, wówczas ostre kłącza tych roślin z ich wzrostem po prostu przechodzą przez bulwę, tworząc dziurę. Wireworms mogą zrobić te same dziury w bulwach ziemniaka.
Wireworms to larwy chrząszczy. Mają wydłużone, bardzo sztywne ciało (stąd nazwa "wireworm") o długości 10-30 mm różnych odcieni żółci. Są to szkodniki polimorficzne, tj. w stanie uszkodzić wiele upraw ogrodowych i ogrodowych i są wszechobecne. Uderzają, robią dziury w podziemnych częściach prawie wszystkich upraw ogrodowych: ziemniaków, marchwi, rzepy, buraków, itp. Mogą również uszkadzać obsiane, opuchnięte nasiona ogórków, dyń, cukinii, truskawek. Zarówno chrząszcze jak i larwy hibernują w glebie. W czerwcu-lipcu samice chrząszcze składają jaja, każda do 120 sztuk. Spośród nich pojawiają się larwy, które powodują uszkodzenia roślin uprawnych.
Jak radzić sobie z wirewormem? Uważam, że pierwszym i najważniejszym działaniem jest dbałość o rośliny: okresowe poluzowanie gleby, odchwaszczanie, zwłaszcza trawy pszenicznej (drągarki lubią tworzyć nadające się do zamieszkania obszary, które są zapchane tą trawą). Czują się wyjątkowo swobodnie na kwaśnych i lekko kwaśnych glebach. O tym, że gleba jest kwaśna w miejscu, świadczy pojawianie się takich chwastów jak skrzyp, ostry jaskier, szczawik koński, drewno wesz (zębatka). W takich przypadkach gleba musi być wapnem. Dawka wapna, która silnie tłumi warunki życia drwalnika, zależy od stopnia kwasowości gleby i wynosi od 200-600 g na 1 kw. Km. m. Wapno przyczynia się, równomiernie rozprasza się na powierzchni gleby, przed kopaniem jesienią lub wiosną. Efekt wapna utrzymuje się przez długi czas, a potrzeba ponownego wapnowania pojawia się dopiero po 7-9 latach. W małych działkach ogrodniczych skutecznym środkiem kontroli jest wczesne rozwijanie się wiosennych segmentów ziemniaka z odległości około 1 m w miejscu (na głębokości 5-6 cm), na przykład, nakłuwam kliny ziemniaczane na druty aluminiowe o długości 20-25 cm. aby ziemniak nie wysunął się po wyciągnięciu z ziemi (podczas testu). Co 2-3 dni sprawdzam te przynęty i niszczę zebrane larwy.
Nadmierna wilgotność gleby powoduje również powstawanie wireworm i prowadzi do poważnego uszkodzenia roślin warzywnych. Z wielką suchością natychmiast schodzą w bardziej wilgotne warstwy. Dlatego po powstawaniu bulw ziemniaków nie należy szczególnie angażować się w podlewanie.