Kompost - "czarne złoto"


Nasz rozmówca jest kandydatem nauk rolniczych B.N. STRELNIKOV . Na prośbę czytelników "Dachnitsa" Boris Nikolayevich mówi o tym, jak właściwie przygotować kompost.


- Borys Nikołajewicz, nie wszyscy rolnicy, a nawet bardziej początkujący, mogą odpowiedzieć na pytanie: czym jest kompost i dlaczego jest potrzebny ...
- "Kompost" to magiczne słowo dla ogrodnika i klucz do długotrwałej żyzności gleby. Najbardziej ekonomicznym i niedrogim nawozem jest kompost wytwarzany z odpadów domowych i żywnościowych. Podczas kompostowania pozostałości organiczne w ciągu kilku miesięcy zamieniają się w cenną humus.


- Gdzie jest najlepsze miejsce na wyposażenie kompostu?
"Kupa kompostu nie jest masowym składowiskiem, ale strukturą wykonaną według ścisłych reguł. Idealnym warunkiem dojrzewania kompostu jest ciepło, delikatnie ocienione i chronione przed wiatrem. W przypadku kompostowania należy przepompować dobrze odwodnioną (tam, gdzie nie występuje stagnacja wody deszczowej) co najmniej 1 m2 - zawsze tak daleko jak to możliwe od studni. Na miejscu układany jest rów o szerokości 1-2 m2 i głębokości 0,8-1 m lub budowany jest kontener. W okopach kompost wysycha mniej, nawilża bardziej równomiernie i szybciej dojrzewa.
Stos kompostu można również wykonać po prostu na powierzchni gleby, którą zaleca się uprzednio wykopać. Ze względów higienicznych i estetycznych lepiej jest użyć jakiegoś pojemnika, na przykład drewnianego pudełka z 3 lub 4 ściankami bocznymi. Pojemnik na kompost powinien zawierać co najmniej 1 m3 kompostu. W przeciwnym razie proces rozpadu się nie rozpocznie. Od dołu musi być otwarty, aby robaki i mikroorganizmy mogły z łatwością wniknąć w nie. Po bokach materiał kompostowy powinien być dobrze oczyszczony i łatwo podgrzany.
Jeśli na działce jest wystarczająco dużo miejsca, optymalnym rozwiązaniem jest konstrukcja silosu o 3 przedziałach. Świeżo zebrany kompost, częściowo dojrzałe i dojrzałe są następnie umieszczane obok siebie. Po zużyciu stosu kompostowego można go ponownie zmontować i schować.
Możesz położyć stos kompostu o każdej porze roku, z wyjątkiem zimy. Wielu ogrodników jest zaangażowanych w ten upadek, kiedy gromadzi się duża ilość resztek roślinnych i innych odpadów.
Aby chronić przed wiatrem i aby ukryć niezbyt "ładny" widok stosu kompostu, można posadzić na przykład dynię, słonecznik lub jałowca.


- Jakie składniki można wykorzystać do produkcji kompostu?
- Praktycznie - wszelkie materiały organiczne bogate w azot: torf, obornik i ptasie odchody, skoszona trawa, szczyty i siano, trociny i opadłe liście, odpady kuchenne (resztki warzyw). Trawę i szczyty zieloną należy suszyć, inaczej zamiast kupki kompostowej będzie kiszonka, w której proces niszczenia zostanie spowolniony.
W niewielkich ilościach do kompostu można dodawać ubogie w azot substancje organiczne - igły, gałązki, słomę, odpady drewniane, ścinki papieru i tektury.
Kompost i odpady żywnościowe: ziela herbaty i kawy, mycie owoców i warzyw, skorupki jaj. Skrawki mięsa, resztki jedzenia i produkty mleczne muszą być głębiej zakopane, ponieważ emitując ostre zapachy przyciągają gryzonie. Dodawanie roślin strączkowych wzbogaci kompost w azot.


- Jakie materiały nie mogą być umieszczone w stosie kompostu?
- syntetyczne, szklane, plastikowe, twardnie rozkładające się pozostałości organiczne (kości, tłuszcz, tłuszcz), gotowane odpady kuchenne, które mogą przyciągać szkodliwe owady i powodować nieprzyjemny zapach, chore rośliny i rozsiewane chwasty. A ponadto, owoce cytrusowe, gdy utleniają kompostowany materiał, a hałda staje się nieatrakcyjna dla dżdżownic.
Każda oddzielna warstwa kompostu jest posypana ziemią, kompostem lub stymulatorem kompostu. Dodatkowo rozsypuje się na nim dodatki kompostowe. Przyspiesza to proces rozkładu i nasyca kompost substancjami odżywczymi.


- O jakim rodzaju kompostowania mówimy?
- Jako takie należy użyć: świeżej ziemi kompostowej lub gliniastej (2-3 łopaty na 1 m2) lub stymulatora kompostu zgodnie z instrukcjami; mąka z gliny (beton) i sproszkowana krzemionka (około 500 g / m2); mieszane nawozy organiczne - róg, krew, mączka kostna (około 200 g / m2 lub obornik (2-3 łopaty na 1 m2), wapno algowe (około 100 g / m2).


- Po co dodawać nawóz do kompostu i co zrobić, jeśli nie możesz go zdobyć?
- Robi się to w celu wzbogacenia materii organicznej w niezbędne mikroorganizmy. Ponadto suche warstwy kompostu wiążą azot, który uwalnia się w dużych ilościach ze świeżego lub płynnego obornika. Jeśli nie ma nawozu, można dodać chemiczny katalizator do stosu kompostu, który stymuluje wzrost bakterii, a tym samym przyspiesza proces rozkładu. Pożądany efekt można uzyskać przez posypanie kompostu ekstraktami lub ekstraktami z biohumusu ("Humisol", "Vermishtim", "Effect", "Rainbow", "Ideal").
Jeśli kompost zawiera dużo wiórów drewnianych, słomy lub trocin, można dodać nawozy azotowe (na przykład 300 g siarczanu amonu na 10 kg trocin). Jakość kompostu znacznie się poprawi dzięki dodaniu nawozów fosforowych: 1-2% superfosfatu lub 2-4% skał fosforanowych na wagę kompostowanego materiału.
Podczas stosowania kompostu na piaszczystych i piaszczystych glebach dodaje się 0,5-1% chlorku potasu. Zbyt kwaśny materiał kompostowy (igły sosnowe, torf) można zneutralizować przez wprowadzenie wapna lub popiołu drzewnego (10 kg na 1 m2). Sensowne jest dodawanie popiołu do każdej warstwy gleby, odpady żywnościowe, skoszona trawa.


- Jak prawidłowo ułożyć używane składniki?
- Przed ułożeniem kompostu konieczne jest przygotowanie miejsca na to: poluzuj grunt, wybierz glebę z głębokości 10 cm (zostanie ona następnie użyta do schronienia). W przypadku normalnej lub ciężkiej gleby, pokrojone gałęzie powinny być ułożone jako drenaż. W przypadku gleb lekkich i piaszczystych zaleca się układanie luźnego, łatwo przyswajalnego materiału, takiego jak torf, trociny, słoma o grubości 15-30 cm na dnie stosu Wysokość następujących warstw może wynosić od 5 do 25 cm Całkowita wysokość stosu kompostu jest nie większa niż 1-1. 5 m.
Warstwy o grubości 15-20 cm układają zebrane, dobrze zmiażdżone i zmieszane resztki. Powinieneś przemianować warstwy suchej brązowej materii (słoma, siano, gałązki, kora, papier, torf, gleba, ziemia, próchnica, kora) i soczysty zielony materiał (skoszona trawa, szczyty, torf, mech, chwasty, odpady żywności, obornik). Dodatki kompostowe są układane między warstwami.
Cienkie warstwy gleby lub gotowego humusu (2,5-5 cm) zapewnią obfitość rozkładających się bakterii oraz absorpcję wody i gazów, które mogą ugasić proces gnicia.
Najwyższa warstwa stosu kompostu pokryta jest ziemią lub innym materiałem roślinnym.
W gorące, suche lata, stos kompostu musi być podlewany od czasu do czasu. Nie powinien wyglądać jak wyciskana gąbka.


- Jaki jest cel kruszenia materiałów i nawilżania kompostu?
- Konieczne jest zarówno przyspieszenie dojrzewania kompostu, jak i ułatwienie mieszania kompostowanych materiałów. W przypadku braku specjalnego urządzenia można użyć kosiarki, która z łatwością poradzi sobie z trawą i chwastami.
Konieczne jest zwilżenie warstw płynnymi odpadami domowymi lub gnojowicą. Przyczynia się również do szybkiego dojrzewania kompostu.


- Jaki materiał najlepiej pokryć stos kompostu?
- Film, brezent lub stary dywan - tak, aby podczas deszczu woda nie zatrzymywała procesu rozkładu i nie zmywała składników odżywczych, a zimą w stosie było ciepło. Temperatura w centrum stosu kompostu sięga 50-60 ° C, co przyczynia się do śmierci patogenów.


- Jak długo przygotowuje się kompost?
- W przypadku przemiany materiałów organicznych w homogeniczną kruchą masę ciemnobrązowego koloru - humusu - będzie on wymagany, w zależności od nakładu mieszania i użytych materiałów, od 3 miesięcy do 1-2 lat. Co najmniej 6 miesięcy jest potrzebne do przygotowania kompostu z skoszonej trawy, w której nagromadziły się herbicydy o działaniu selektywnym.
Przez co najmniej 2 lata utrzymywali kompost, w którym składowano kał, ponieważ te ostatnie zawierają jaja robaków i muszą być neutralizowane w wysokiej temperaturze i przez długi czas. Podczas wlewania zawartości szamba do kompostu, należy pamiętać, że odchody są również niebezpieczne w wyniku gromadzenia się metali ciężkich, a także toksycznych substancji biologicznie czynnych (hormonów, antybiotyków i produktów ich rozkładu).


- Czy można przyspieszyć dojrzewanie kompostu?
- Warunki te, jak wspomniano powyżej, zależą od materiałów ułożonych w stosie kompostu. Główny proces rozpadu występuje w środku sterty i można go przyspieszyć, mieszając zawartość sterty co 4 tygodnie. Ma to na celu zapewnienie, że materiał zewnętrzny dostanie się do środka, a mieszkańcy kompostu otrzymają wystarczającą ilość tlenu. Mieszanie jest szczególnie skuteczne w lecie.
Kompost dojrzewa szybciej wiosną i latem niż jesienią i zimą. Kompost podczas układania w ciepłe dni nadaje się do użytku w ciągu sześciu miesięcy.


- Jakie procesy zachodzą w stosie kompostu?
- Substancja organiczna rozkłada się pod wpływem tlenu, wilgoci, ciepła i niezliczonych mikroorganizmów. Proces ten odbywa się w kilku fazach.
Pierwsza faza. Przez 2 tygodnie pracują bakterie, które swoją aktywnością podnoszą temperaturę do 70 ° C. W tym przypadku wszystkie chore embriony i nasiona giną. Następnie przystąp do rozkładu organicznej masy grzybów, robaków, wielu owadów i innych żywych stworzeń. Zewnętrzną oznaką tego procesu może być zasypanie kompostu.
Druga faza Po 2-3 miesiącach okazuje się, że jest nasycony azotem i gruboziarnistym włóknistym lub świeżym kompostem. Może być już stosowany do ukierunkowanego nawożenia i mulczowania.
Trzecia faza. 2-3 miesiące później dżdżownice sprawiają, że kompost jest ciemny i pachnący - dojrzały. Z biegiem czasu, ustrukturyzowane humus tworzy się z dojrzałego kompostu, który zamienia glebę w żyzną.


- Jakie są oznaki dojrzałego kompostu?
- Gotowy kompost to brązowa krucha masa z zapachem świeżej ziemi, w której wszystkie resztki roślin straciły swoją pierwotną strukturę i są łatwo wcierane ręcznie. Dobry kompost nie powinien być zbyt suchy ani zbyt mokry: wilgotność powinna być w przybliżeniu taka sama jak wykręconej gąbki. To, czy dojrzewał kompost, można ustalić bardzo prosto: zasiać nasiona nasturcji przez sito, lekko wcisnąć i zwilżyć. Po 3-4 dniach większość nasion powinna kiełkować. Mocne, zielone liście nasturcji są oznaką dojrzałego kompostu.


- Jak korzystać z kompostu?
- Kompost można stosować o każdej porze roku, na wszystkich glebach i pod dowolnymi uprawami. Użyj kompostu jako niezależnego nawozu organicznego do kopania gleby lub w postaci ściółki.
"Dwa lub trzy centymetry kompostu lepsze od opatentowanego fungicydu chronią rośliny przed patogenami - szczególnie tymi podatnymi na choroby, pomidory lub róże" - mówi Herri Hoytink, wybitny amerykański ekspert w dziedzinie kompostowania i fitopatologii. W tej notatce chciałbym zakończyć naszą rozmowę na kompoście.