Kilo cebula - jeden kawałek


Wielu ogrodników ma problemy z rosnącą cebulą na rzepie. Ci, którzy uprawiają własne sadzonki, wiedzą, że prawie niemożliwe jest uratowanie go przed sadzeniem w obszarach miejskich. Połowa z nich umiera, a ta, która pozostaje, podczas lądowania, strzała i rzepa z niej nie działa. Sevok jest teraz bardzo drogi na rynku i nie zawsze wiesz, który z nich kupić.
Rozwiązałem ten problem kilka lat temu: uprawiam cebulę z nasion chernushki w jednym sezonie. Duże cebulki można uzyskać, uprawiając je poprzez sadzonki. Metoda ta stosowana jest w uprawie słodkich i słabo spiczastych odmian cebuli na obszarach o krótkim okresie wegetacyjnym. Preferuję najnowsze krajowe odmiany - Globa i rosyjski, dają cebule o masie do 1 kg lub więcej.
Dla 60-dniowej sadzonki optymalny czas siewu to pierwsza połowa marca (według kalendarza księżycowego). Na początku marca przygotowuję pudełka do siewu nasion. Pudełka muszą mieć co najmniej 10 cm wysokości (dowolny rozmiar). Mieszanka glebowa dla sadzonek składa się z próchnicy, ziemi darni i piasku. Przed wysianiem nasiona są traktowane 0,1% roztworem nadmanganianu potasu i 0,02% siarczanu glinu. Ta technika zwiększa wydajność cebuli o 10-15%. Stymulatory wzrostu można stosować przed zasiewem.
W przygotowanych pudełkach zasiewam nasiona w rzędach 1,5 cm na głębokość 1,5-2 cm, odległość między rzędami wynosi 2,5 cm (aby później nie rozrzedzić roślin). Podlewam rośliny ciepłą wodą za pomocą butelki z rozpylaczem, przykrywam szklanym lub plastikowym opakowaniem i umieszczam pudełka w ciepłym miejscu. Co dwa dni schronię się przez 15 minut w celu przewietrzenia, przez środek lany wlewam lekko czerwonawy roztwór nadmanganianu potasu.
Jak tylko pojawią się pierwsze pędy, umieszczam pudełka w chłodnym miejscu (optymalna temperatura dla cebuli wynosi 10-15 ° C, wyższe sadzonki nie tolerują i mogą umrzeć). Co trzy dni podlewam rośliny. 10 dni po kiełkowaniu karmię je: 5 g azotanu amonu, 20 g superfosfatu i 10 g chlorku potasu na 5 l wody lub w zawiesinie wodnej (1: 6) lub ptasie odchody (1:10). Po dwóch tygodniach drugie karmienie - 1 łyżeczka popiołu na 1 litr wody. W tym samym przedziale robię resztę karmienia powyżej rozwiązań. Między sosami podlewam cebulę wodą - może to być śnieg lub deszcz.
Grzbiety do sadzenia sadzonek gotują jesienią. Przynoszę 1 kwadrat. m wiadro próchnicy lub gnijącego obornika, wiadro gotowego kompostu i torfu, 20-30 g superfosfatu, 20-25 g azofoski i pół szklanki popiołu. Po przekopaniu terenu ostrożnie miksuję wszystko z kultywatorem ręcznym, wyrównując glebę za pomocą grabi. Na grzbiecie ustaw rzędy w odległości 30 cm od siebie. Podczas sadzenia cebuli okrągłym patyczkiem robię dziury co 20 cm na głębokość 20 cm, a następnie ostrożnie wsuwam rośliny do otworów tak, aby korzenie nie zginały się (mogą być cięte) i zaciskają je dłonią. Grzbiet po posadzeniu sadzonek nawadniany wodą i ściółką z torfem lub gnijącym nawozem.
Jak tylko sadzonki opadną dobrze, podlewam je, rozluźnię glebę i usuwam chwasty. Po 10 dniach karmię cebulę naparem ptasich odchodów (1:10) w tempie 1 wiadra na 1 metr kwadratowy. m. Drugie karmienie - 20 dni po pierwszym ekstrakcie dziewanny (1:10) z dodatkiem 1 łyżki. superfosfat łyżki i chlorek potasu w 10 litrach wody. Pomiędzy opatrunkami cebula powinna zostać podlana, poluzować glebę i przynieść 1 szklankę popiołu na 1 metr kwadratowy. m
Gdy tylko piórko cebuli osiąga wysokość 20-25 cm, rozpylam rośliny roztworem siarczanu miedzi w celu zapobiegania mączniakowi. Karmienie i pojenie zatrzymują się w połowie lipca, gdy tylko pióra cebuli zaczną wysychać i leżeć.
Nie możesz spieszyć się do żniwa: konieczne jest, aby cebula dojrzała dobrze. Niektórzy hodowcy roślin wierzą, że jeśli "ułożysz" (zmiażdżysz lub przełamie) piórko cebuli, dojrzeje wcześniej, ale tak nie jest. Dojrzewanie jest naturalnym procesem fizjologicznym i sposobem uzyskania wysokich plonów. Wciśnięte lub złamane pióra mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo cebuli.
Usuwam cebulę przy słonecznej pogodzie - w tym okresie następuje dobry proces dojrzewania. Plastikowe substancje z liści zamieniają się w cebule, ich bezpieczeństwo ulega poprawie. W dojrzałych i dobrze wysuszonych cebulach cebula powinna być jędrna, z mocnymi łuskami, mieć jędrną, suchą szyję.
Wyhoduj rzepę z nasion przez sadzonki - zawsze będziesz z dobrą cebulą.